0

ارز دیجیتال استیم

  • کد خبر : 1681
  • ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۵
ارز دیجیتال استیم

ارز دیجیتال استیم | پلتفرم استیمیت (steemit) یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاکچین است. این پروتکل با سیستم پاداش برای محتوا، یک انقلاب بزرگ در شبکه های اجتماعی و وبلاگ نویسی ایجاد کرده است. ارز اصلی این پلتفرم توکن Steem است. در استیمیت مردم می توانند علاوه بر ارسال پست رایگان، از رای ها و […]

ارز دیجیتال استیم | پلتفرم استیمیت (steemit) یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاکچین است. این پروتکل با سیستم پاداش برای محتوا، یک انقلاب بزرگ در شبکه های اجتماعی و وبلاگ نویسی ایجاد کرده است. ارز اصلی این پلتفرم توکن Steem است. در استیمیت مردم می توانند علاوه بر ارسال پست رایگان، از رای ها و بازدید های یک پست کسب درآمد کنند.

ارز دیجیتال استیم (Steem) چیست؟

ارز دیجیتال استیم (Steem) که بر پایه پروتکل توکن‌های رسانه‌ای هوشمند (Smart Media Tokens Protocols) طراحی‌شده درواقع ارز دیجیتالی است که به‌عنوان موتور محرکه اصلی در پلتفرم Steemit بکار می‌رود. پلتفرم Steemit یک شبکه اجتماعی زنجیره‌بلوکی است که رسماً از تاریخ ۴ جولای ۲۰۱۶ توسط شرکتی به همین نام و با تلاش‌های دن لاریمر و نداسکات فعالیتش را شروع کرده است.

رمز ارز steem در مقایسه با بیت‌کوین به‌جای اینکه صرفاً باهدف تسهیل سیستم تبادلات نقدی طراحی‌شده باشد از همان ابتدا باهدف تسهیل و تشویق رفتارهای کاربران در یک شبکه اجتماعی ایجادشده است. استیم با بهره‌گیری از ساختار زنجیره‌ بلوکی Steem به کاربران امکان می‌دهد تا تجربه جدیدی از لایک شدن و انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی کسب کنند.

یکی از سرویس‌ها مثلاً سایت D.tube است که با عملکرد تقریباً مشابه با Youtube اما با معماری غیرمتمرکز برای اشتراک‌گذاری و مدیریت محتوای ویدیویی طراحی‌شده است. این سرویس فاقد تبلیغات است و به کاربران پرمخاطب از رمز ارز Steem پاداش می‌دهد.

Busy یکی دیگر از اپلیکیشن‌هایی است که با الهام از فیس‌بوک ساخته‌شده و قرار است وظایف این شبکه اجتماعی را در قالب فناوری بلاک‌چین انجام دهد. در اینجا هم کاربران ضمن برخورداری از یک پیام‌رسان، می‌توانند برای تولید، اشتراک‌گذاری و گردآوری محتوای باکیفیت، مقداری ارز دیجیتال Steem به‌عنوان پاداش دریافت کنند.

علاوه بر این‌ها Esteem (اپلیکیشن موبایل) و Steepshot (برنامه اشتراک‌گذاری عکس) از کاربردهای جدید شبکه زنجیره‌بلوک استیم هستند که به‌مرور زمان رایج خواهند شد.

پلتفرم استیمیت سه توکن قابل تجارت دارد:

  • استیم (Steem)
  • استیم دلار (Steem Dollars)
  • استیم پاور (Steem Power)

استیم توکن ارزشمندی است که می تواند در صرافی ها خرید و فروش شود. برداشت استیم از سایت استیم ایت، به صورت اتوماتیک انجام می شود.

استیم و شبکه اجتماعی Steemit چه کاربردهایی دارد؟

در حال حاضر خود شبکه اجتماعی Steemit یکی از اصلی‌ترین محصولاتی است که بر بستر زنجیره‌بلوکی استیم سوار و اجراشده است. در نقشه راه سال ۲۰۱۷ شرکت استیم بر روی گسترش آن تأکید شده به صورتی که توسعه‌دهندگان بتوانند خدمات کوچک‌تر مختلفی را بر پایه آن ارائه دهند.
یکی از سرویس‌ها مثلاً سایت D.tube است که با عملکرد تقریباً مشابه با Youtube اما با معماری غیرمتمرکز برای اشتراک‌گذاری و مدیریت محتوای ویدیوی طراحی‌شده است. این سرویس فاقد تبلیغات است و به کاربران پرمخاطب از رمزارز Steem پاداش می‌دهد.

تاریخچه استیم Steem

ارز دیجیتال Steem اولین بار در طی بیانیه ای در مارس ۲۰۱۶ معرفی شد. تا ۴ جولای ۲۰۱۶ ارز Steem و Steemit در حالت آزمایشی بودند. به محض این که پلتفرم (Steemit) به اجرا در آمد به مشارکت کنندگان در این شبکه پرداخت هایی صورت گرفت، قیمت ارز این پلتفرم ۱۸۰۰ درصد رشد کرد و از ۰٫۲۴ دلار به ۴٫۶۳ دلار رسید. اگر چه از آن زمان ارز این ارز کم کم کاهش پیدا کرد و به ۰٫۲۸ دلار رسید.

این رشد و سقوط یک باره ارزش ارز Steem باعث شد که مردم به این فکر کنند که احتمالا این ارز قابل اطمینان نیست و نمی توان روی رشد آن حساب کرد. در چنین حالتی رسم معمولا بر این است که سازندگان و خریداران اولیه این گونه ارز ها ارزش ارز را با فعالیت های رسانه ای بالا می برند و پس از مدتی با سود زیادی به فروش می رسانند در حالی که پس از این کار ارزش آن ارز مدام سقوط می کند. نتیجه چنین چیزی این می شود که سرمایه گذاران بعدی این نوع ارز ها با کلی سکه که ارزشی ندارد، می مانند. اما پلتفرم Steem در طی چند ماه گذشته به شدت رشد کرده است.

ممکن است تعجب کنید که چرا دو ارز دیجیتال در شبکه استیم وجود دارد اما دلیل آن چندان پیچیده نیست. استیم (Steem) درواقع ارز دیجیتال اصلی این شبکه است که باقدرت نقد شوندگی بسیار بالا می‌تواند در اکثر پلتفرم‌های صرافی مورد خریدوفروش قرار بگیرد.

عملکرد سیستم استیم Steem

Steem از الگوریتم اثبات سهام (Proof-of-Stake) که یکی از الگوریتم های اجماع است، جهت دستیابی به یک توافق عمومی بهره می گیرد که شاهدان در این سیستم از جانب سهامداران Steem انتخاب می گردند. مطابق مقاله انتشار یافته در سایت رسمی Steem:

۷۵٪ از توکن های جدید تولید شده به استخر پاداش انتقال می شوند که میان نویسندگان و نگهبانان شبکه تقسیم شده است . همچنین ۱۵٪ از توکن های جدید به صاحبان Steem Power اهدا می گردد. ۱۰ درصد باقیمانده نیز به شاهدانی که موجب قدرت دهی بلاک چین می شوند، پرداخت می شود.

Steem با یک مدل عرضه شدید تورمی شروع کرد که عرضۀ آن تقریباً هر سال دوبرابر می گردد. با این وجود، با توجه به درخواست جامعه، در تاریخ ۶ دسامبر ۲۰۱۶ نرخ تورم Steem به ۹٫۵ درصد در سال تغییر پیدا کرد. بدان معنا که به میزان ۰٫۵ درصد در سال کاهش پیدا کرد.

کیف پول استیم

نسخه رسمی کیف پول الکترونیک استیم نسخه تحت وب است که کاربران با ثبت‌نام در سایت این رمزارز می‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه بر این یک نسخه مبتنی بر DOS هم فراهم‌شده که طبیعتاً سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان حرفه‌ای‌تر می‌توانند از آن استفاده کنند.

کیف پول‌های (والت) استیم (Steem) کدام هستند؟

بعد از خرید ارز دیجیتال استیم (Steem) و دلار استیم (SBD) به میزانی که دوست داشتید، باید جایی برای نگهداری آن‌ها داشته باشید.
نسخه رسمی کیف پول الکترونیک استیم درواقع نسخه تحت وب است که کاربران با ثبت‌نام در سایت این رمزارز می‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه بر این یک نسخه مبتنی بر DOS هم فراهم‌شده که طبیعتاً سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان حرفه‌ای‌تر می‌توانند از آن استفاده کنند.

قیمت رمزارز استیم چند است؟

در حال حاضر هر استیم با نماد (Steem) بیشتر از ۳ دلار قیمت دارد. از طرفی هم دلار استیم با نماد (SBD) هم به قیمتی بیشتر از ۳ دلار رسیده است.
ممکن است تعجب کنید که چرا دو ارز دیجیتال در شبکه استیم وجود دارد اما دلیل آن چندان پیچیده نیست. استیم (Steem) درواقع ارز دیجیتال اصلی این شبکه است که باقدرت نقد شوندگی بسیار بالا می‌تواند در اکثر پلتفرم‌های صرافی مورد خریدوفروش قرار بگیرد.
بااین‌حال توسعه‌دهندگان شرکت استیم، ارز دیجیتال دیگری بانام دلار استیم (SBD) را معرفی کرده‌اند تا تولیدکنندگان محتوا بتوانند از دارایی خودشان در برابر نوسانات بازار جلوگیری کنند. به‌عبارت‌دیگر دادوستد مستقیم با استیم (Steem) ممکن است باعث از دست رفتن بخشی از دارایی شود به همین جهت آن را می‌توان به دلار استیم (SBD) تبدیل کرد.

 تفاوت استیم با بیشتر ارزهای دیجیتال چیست؟

در تمام پلتفرم های رمز نگاری پاداش ها با توجه به فعالیت به کاربران داده می شود. در استیم فعالیت به سادگی رای دادن یا لایک کردن به یک پست در فیسبوک یا اینستاگرام است. در استیم با ایجاد محتوا یا در اختیار قراردادن رایانه شخصی خود برای شبکه می توانید STEEM دریافت کنید.

پاداش نویسندگان محتوا یا پردازشگران چگونه پرداخت می شود؟

دقیقا مانند فرایند استخراج بیت کوین، استیم هم با استفاده از فناوری بلاک چین پاداش نمایندگان را ۲۴ ساعت پس از درج آرا یا محتوا و یا پردازش، پرداخت می کند.

آینده شبکه Steemit و نظر کارشناسان

با وجود اینکه مفهوم استیم بسیار شگفت انگیز بوده و مزایای بسیاری نسبت به رقبای خود دارد، امروزه با چالش های فراوانی رو به رو شده است. تا جایی که در صورت عدم رفع سریع آنان، استیم نیز ممکن است به یکی دیگر از شبکه های اجتماعی شکست خوره تبدیل شود. برای مثال سیستم رای گیری و پسند پست که بخش حیاتی شبکه بوده و معیار کلیه ارزیابی ها و پرداخت ها است، به آسانی قابل تقلب بوده و می توان با ساخت ربات هایی برای پست های بخصوص لایک و تایید گذاشت. 

آیا استیم قابل ماین شدن است؟

هر استیم (Steem) و هر دلار استیم (SBD) در حال حاضر در حدود ۵/۳ دلار قیمت دارد و شاید برخی به فکر ماین کردن آن بیفتند اما این دو قابل ماین شدن نیستند.
درواقع عمل ماینینگ در شبکه بلاک‌چین استیم (Steem) به همان تولید کردن، گردآوری، انتشار، لایک و اشتراک‌گذاری محتوا در اپلیکیشن‌های مبتنی بر استیم تبدیل‌شده است و پاداش‌ها به افرادی تعلق می‌گیرد که از طریق این اعمال برای جامعه استیم (Steem) ارزش‌افزوده تولید می‌کنند.

مزایای استیم کوین و شبکه Steemit

یک شبکه اجتماعی غیر متمرکز بر پایه بلاکچین بسیار قوی تر از شبکه های اجتماعی کنونی می باشد. توانایی مشارکت افراد در توسعه و کاربری این شبکه، منجر به جذب افرادی زیادی به آن شده است. از این ارزش ارز استیم کوین آن نیز بسیار جهش پیدا کرده است.

معایب استیم کوین و شبکه Steemit

همان گونه که اشاره شد، سیستم رای دهی و ارزیابی شبکه ضعیف بوده و کاربران می توانند در آن تقلب کنند. همچنان پول محور بودن این شبکه باعث شده ارزش ذاتی و یا عملی داده های موجود در آن کمتر بوده و خود فرایند ایجاد داده ها و محتوا ها نیز پول محور شده است. 

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1681

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.