6

متاورس و زندگی در دنیای مجازی

  • کد خبر : 1840
  • ۰۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷
متاورس و زندگی در دنیای مجازی

متاورس چیست؟ به زبان ساده متاورس گستره ای از فضای دیجیتال است که در آن کاربران می توانند در زمان واقعی با یکدیگر تعامل داشته باشند و تجربیاتی مشابه آنچه در دنیای واقعی تجربه می کنند به دست آورند. آیا متاورس نسخه پیچیده تری از واقعیت مجازی خواهد بود؟ آیا متاورس یک دنیای خارجی خواهد […]

متاورس چیست؟

به زبان ساده متاورس گستره ای از فضای دیجیتال است که در آن کاربران می توانند در زمان واقعی با یکدیگر تعامل داشته باشند و تجربیاتی مشابه آنچه در دنیای واقعی تجربه می کنند به دست آورند.

آیا متاورس نسخه پیچیده تری از واقعیت مجازی خواهد بود؟ آیا متاورس یک دنیای خارجی خواهد بود که مردم می‌توانند در آن وارد شوند؟ این فضا چگونه به دنیای واقعی اتصال پیدا می‌کند؟ و سوالات بسیار دیگری که سعی داریم در ادامه به آن‌ها پاسخ دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

به زبان ساده متاورس گستره ای از فضای دیجیتال است که در آن کاربران می‌توانند در زمان واقعی (Real-Time) با یکدیگر تعامل داشته باشند و تجربیاتی مشابه آنچه در دنیای واقعی تجربه می‌کنند و در بیشتر موارد حتی بیشتر از آن را به دست آورند.

متاورس در یک کلام جهان دیجیتال است؛ جایی که در آن هر چیزی که تصور کنیم می‌تواند موجود باشد. این واژه در واقع ترکیبی از دو کلمه “Meta” به‌معنای فراتر و “Universe” به‌معنای جهان است.

 

متاورس چه ویژگی هایی دارد؟

دنیای متاورس بی انتهاست

Metaverse در واقع تعریف گسترده تر از چیزی است که ما به عنوان دنیای واقعی از آن یاد می‌کنیم. از آنجایی که دنیای متاورس به فصاهای فیزیکی که در جهان واقعی محدود می‌شوند، محدود نیست، می‌توان گفت که تا بی نهایت قابل گسترش است و هیچ پایانی برای متاورس وجود ندارد.

همزمانی یکی از ویژگی های مهم در متاورس است

یکی از ویژگی های مهم متاورس، قابلیت ارتباط و تعامل بین کاربران سراسر جهان به صورت همزمان است. بنابراین متاورس (به طور بالقوه) توانایی تعامل به میلیاردها کاربر در زمان واقعی را ارائه می‌دهد.

متاورس دارای اقتصادی کاملا پویا و مختص به خود است

از آنجایی که متاورس درواقع جهانی است که انتها ندارد، افراد توانایی تجربه همان اتفاقاتی را دارند که در دنیای واقعی نیز تجربه می کنند. به عنوان مثال، هنرمندان می‌توانند در آن نمایشگاه‌های هنری را میزبانی کنند، افراد می‌توانند با یکدیگر بحث و گفتگو داشته باشند، همکاران می‌توانند جلسات خود را در آن برگزار کنند و غیره.

متاورس

نمونه ای از متاورس‌ها

دیسنترالند (Decentraland)

دیسنترالند یکی از شناخته شده‌ترین متاورس‌هایی است که در حال حاضر در جهان وجود دارد و بر اساس فناوری بلاک چین کار می‌کند. در دسینترالند دنیاهای مجازی خلق شده است که در آن‌ها گیمرها می‌توانند به کمک ارزهای دیجیتال سازه‌هایی مثل شهربازی ایجاد کنند و حتی از آن‌ها درآمد به دست آورند. مثلاً در دیسنترالند می‌توانید قطعه زمینی را که خریده‌اید، بفروشید و از پول آن برای خرید اسلحه در بازی فورتنایت استفاده کنید.

توکن های غیر قابل معاوضه (NFT) نقش اساسی در متاورس ایفا می‌کنند و به افراد مالکیت کامل شخصیت‌ها، آیتم‌های جمع‌آوری‌شده در بازی و حتی زمین مجازی خود را می‌دهند. برای مثال، NFT یک قطعه زمین مجازی در Decentraland اخیرا نزدیک به یک میلیون دلار فروخته شد که یکی از بزرگ‌ترین فروش این مدل توکن‌ها تا به امروز است.

دیسنترالند چگونه کار می کند؟

دیسنترالند برای مدیریت پلتفرم خود از دو توکن مانا (MANA) و لند (LAND) استفاده می‌کند که هر کدام ویژگی خود را دارد.

توکن مانا (MANA): توکن اصلی شبکه دیسنترالند است که به دارندگان آن که توکن های خود را در Decentraland DAO قفل کرده باشند، اجازه شرکت در رای گیری های حاکمیتی را می‌دهد.

توکن لند (LAND): این توکن نشان دهنده مالکیت مجازی افراد بر روی پلتفرم دیسنترالند است. شما در بازار دیسنترالند به راحتی می‌توانید زمین‌های مجازی را خریداری کنید و یا زمین هایی را که خریده‌اید بفروشید.

دیسنترالند بر روی شبکه اتریوم قرار گرفته است و درنتیجه شما می‌توانید از طریق قراردادهای هوشمند هر آن چه که می‌خواهید را انجام دهید. این پلتفرم یک پروتکل دارد که دارای سه لایه است. لایه‌ها شامل لایه اجماع، لایه محتوای زمین و لایه زمان واقعی (Real-Time) هستند.

۱. لایه اول مسئولیت ثبت مالکیت افراد از طریق قراردادهای هوشمند را بر عهده دارد.

۲. لایه دوم وظیفه ارائه محتوایی که هنگام ورود به دیسنترالند مشاهده می‌کنید را بر عهده دارد.

۳. لایه سوم از یک شبکه همتا به همتا تشکیل شده است و به شما امکان می‌دهد بتوانید با سایر کاربران در زمان واقعی (Real-Time) تعامل داشته باشید.

ویژگی خاص دیسنترالند چیست؟

دیسنترالند اولین Metaverse غیرمتمرکز است که به شما این امکان را می‌دهد که با سایر کاربران در زمان واقعی تعامل داشته باشید و تجربیات مجازی کسب کنید و این تجربیات را به اشتراک بگذارید. عدم تمرکز موجود در این متاورس به این معنی است که شما می‌توانید بر روی هر کاری که می‌خواهید در این متاورس انجام دهید کنترل کامل داشته باشید.

 

متاورس

SynCity، موفق ترین عرضه اولیه‌ی بازی بایننس

SynCity یک بازی رمزنگاری رایگان برای کسب درآمد است که هدف آن ارائه دسترسی گسترده تر به کاربران است. همانطور که پیشکسوتان و گیمرهای بلاک چین می‌دانند، بازی‌های برای کسب درامد محبوبیت قابل توجهی به دست آورده‌اند، زیرا فرصتی برای دریافت حقوق تمام وقت در حین بازی آنلاین ارائه می‌دهند.

از آنجایی که محبوب‌ترین بازی‌های کریپتو (مانند Axie Infinit) برای ورود به سرمایه‌ اولیه نیاز دارند، SynCity رایگان است و همه کاربران را قادر می‌سازد تا وارد عمل شوند. همچنین این اولین بازی رمزنگاری مبتنی بر مافیا با سیستم مدیریت منحصر به فرد “Mafia as a DAO” است.

SynCity در ۳۰ دقیقه اول IGO خود در Binance، بیش از ۳٫۵ میلیون دلار جمع آوری کرده بود و در حال حاضر، برای مجموعه‌های موجود در پلتفرم Binance NFT رتبه ۱ را دارد و با بیش از ۲۰۰۰۰۰ مشترک ممکن است اکوسیستم بازی‌های رمزنگاری شده را منفجر کند.

SPACE، پلتفرم تجارت اجتماعی

این یک پلتفرم تجارت اجتماعی برای SPACE Metaverse است که اخیراً ۷ میلیون دلار از VCهای معروف متعددی مانند Coinfund، Dapper Labs، Digital Currency Group، Animoca Brands، Hof Capital و غیره جمع آوری کرده است.

اکوسیستم اجتماعی به کاربران این فرصت را می دهد که به صورت مجازی گرد هم آیند، گپ بزنند و طبیعتاً یک محیط اقتصادی تحت مدیریت جامعه را تکامل دهند.

SPACE با اتاق‌های مجازی اختصاصی به افراد و کسب‌وکارها اجازه می‌دهد به متاورس دسترسی داشته باشند و اقلامی مانند آثار هنری، مد، و موسیقی را بفروشند، از این رو با کاربرانی است که می‌خواهند کسب‌وکارهای مجازی را ایجاد و توسعه دهند همکاری می کند.

همانطور که موسس SPACE Metaverse گفت، SPACE قصد دارد به فروشگاه متاورس تبدیل شود.

DOGAMÍ، بازی مبتنی بر NFT

یکی از این بازی‌های رمزنگاری مبتنی بر NFT که در چند روز اخیر مورد توجه قرار گرفته است، DOGAMÍ است. DOGAMÍ با پشتیبانی از بلاک چین Tezos – که بر مکانیزم اجماع اثبات سهام سازگار با محیط زیست متکی است – به کاربران امکان می دهد توله سگ های سه بعدی مجازی را پرورش دهند.

علاوه بر هدف ایجاد ارزش، DOGAMÍ از کاربران می خواهد که از طریق یک اپلیکیشن تلفن همراه AR با توله سگ ها تعامل داشته باشند. با این ویژگی اضافی، DOGAMì بر روی توسعه یک “Petaverse” برای کاربران خود تمرکز می کند.

DOGAMÍ اخیراً ۶ میلیون دلار از شرکت‌های با رتبه بالا مانند Ubisoft، Animoca Brands، بنیانگذاران The Sandbox، XAnge، Blockchain Founder Fund، Ghaf Capital و Draper Goren Holm دریافت کرده است.

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1840

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.