4

هاوینگ بیت کوین

  • کد خبر : 1845
  • ۰۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱
هاوینگ بیت کوین

در این مطلب می خواهیم بدانیم که هاوینگ بیت کوین، هالوینگ یا نصف شدن پاداش ماینینگ بیت کوین چیست و چرا این پدیده اینقدر برای ماینرها مهم است؟ یک «بلاک» فایلی است که حاوی ۱ مگابایت سوابق تراکنش بیت کوین (BTC) در بلاک چین بیت کوین است. “ماینرها” با حل یک مسئله پیچیده ریاضی با […]

در این مطلب می خواهیم بدانیم که هاوینگ بیت کوین، هالوینگ یا نصف شدن پاداش ماینینگ بیت کوین چیست و چرا این پدیده اینقدر برای ماینرها مهم است؟

یک «بلاک» فایلی است که حاوی ۱ مگابایت سوابق تراکنش بیت کوین (BTC) در بلاک چین بیت کوین است. “ماینرها” با حل یک مسئله پیچیده ریاضی با استفاده از سخت افزار تخصصی، یک خروجی تصادفی ۶۴ کاراکتری معروف به “هش”، تولید می کنند و برای اضافه کردن بلوک بعدی رقابت می کنند.

با تکمیل این بلاک ها، ماینرها بیت کوین دریافت می کنند. زمانی که رمزارز در ابتدا تأسیس شد، ماینرها به ازای هر بلوک ۵۰ بیت کوین دریافت می کردند. کاربران اولیه حتی قبل از اینکه مشخص شود که بیت کوین چقدر درآینده موفق خواهد بود، وسوسه می شدند تا شبکه را به این شکل استخراج کنند. نرخ ایجاد بیت کوین جدید در هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک استخراج شده، تقریباً هر چهار سال یکبار تا زمانی که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شود، به نصف کاهش می یابد.

طبق تاریخچه هاوینگ بیت کوین، سه هاوینگ آخر در سال های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ انجام شد. اولین نصف کردن بیت کوین در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتادو پاداش استخراج یک بلوک از ۵۰ به ۲۵ بیت کوین کاهش یافت.

رویداد نصف شدن در سال ۲۰۱۶ مشتاقان را برای ماینینگ کاهش داد و از ۱۱ می ۲۰۲۰، هر بلوک جدید استخراج شده تنها ۶٫۲۵ BTC جدید تولید می کند. انتظار می رود در سال ۲۰۲۴، نصف شدن بعدی بیت کوین انجام شود. این سیستم تقریبا تا سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت.

در این مقاله توضیح خواهیم داد که چرا هاوینگ بیت کوین رخ می دهد، چرخه نصف شدن بیت کوین چگونه کار می کند و چرا اهمیت دارد.

چرا نصف شدن بیت کوین اتفاق می افتد؟

عرضه بیت کوین به ۲۱ میلیون واحد محدود شده است یعنی زمانی که تعداد کل بیت کوین به ۲۱ میلیون رسید، تولید بیت کوین جدید متوقف خواهد شد. نصف شدن بیت کوین تضمین می کند که مقدار بیت کوین قابل استخراج در هر بلوک به مرور زمان کاهش می یابد و بیت کوین کمیاب تر و ارزشمندتر می شود.

به طور منطقی، انگیزه ماینر ها با هر نصف کاهش می یابد اما از طرفی، هاوینگ بیت کوین با افزایش شدید قیمت بیت کوین مرتبط است و به ماینرها انگیزه می دهد تا بیشتر استخراج کنند، حتی اگر پرداخت های آنها به نصف کاهش یافته باشد.

با افزایش قیمت ماینرهای بیت کوین تشویق می شوند به استخراج ادامه دهند. از سوی دیگر، اگر قیمت ارز دیجیتال افزایش نیابد و پاداش های بلاک کاهش یابد، ماینرها انگیزه ایجاد بیت کوین را از دست می دهند. چون استخراج بیت کوین یک عملیات وقت گیر و پرهزینه است که نیاز به توان و برق زیادی از کامپیوتر دارد.

هاوینگ بیت کوین

چرا نصف شدن بیت کوین اهمیت دارد؟

چرخه نصف شدن، عرضه بیت کوین موجود را کاهش می دهد و ارزش بیت کوین هایی که هنوز استخراج نشده اند را افزایش می دهد و با چنین تغییراتی فرصت کسب سود به دست می آید.

در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲، زمانی که قیمت BTC حدود ۱۲ دلار بود، اولین هاوینگ اتفاق افتاد. یک سال بعد، بیت کوین به نزدیک به ۱۰۰۰ دلار افزایش یافت. نصف شدن دوم در ۹ جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد و قیمت بیت کوین در آن زمان به ۶۷۰ دلار کاهش یافت، اما تا ژانویه ۲۰۱۷ به ۲۵۵۰ دلار رسید. بیت کوین در دسامبر همان سال به بالاترین رقم تاریخی در حدود ۱۹۷۰۰ دلار رسید.

البته، هنگام تجزیه و تحلیل بالا رفتن ارزش بیت کوین پس از نصف شدن، عناصر دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند:

۱٫پوشش مطبوعاتی بیشتر ارزهای دیجیتال و بیت کوین.

۲٫جذابیت ناشناس بودن دارایی دیجیتال.

۳٫افزایش تدریجی استفاده ارز در دنیای واقعی.

پیامدهای رویداد نصف شدن بیت کوین

از نظر پیامدهای گسترده تر نصف کردن، مقدار پولی را که استخراج کنندگان ممکن است با افزودن تراکنش های جدید به بلاک چین به دست آورند، کاهش می دهد. در نتیجه، نصف کردن این پرداخت‌ها، تولید بیت‌کوین جدید را کاهش می‌دهد. اینجاست که اقتصاد عرضه و تقاضا مطرح می شود. در حالی که عرضه کاهش می یابد، تقاضا نوسان می کند (افزایش یا کاهش می یابد) و در نتیجه قیمت تغییر می کند.

نرخ تورم بیت کوین نیز به دلیل وقوع نصف شدن کاهش یافته است. تورم به معنی از دست دادن قدرت خرید برای هر چیزی است. با این حال، زیرساخت اصلی بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که دارایی کاهش تورم باشد.

برای رسیدن به این هدف، نصف کردن نقش مهمی دارد. نرخ تورم بیت کوین در سال ۲۰۱۱ ۵۰ درصد بود، اما پس از نصف شدن در سال ۲۰۱۲، به ۱۲ درصد رسید و به ۴ تا ۵ درصد در سال ۲۰۱۶ کاهش یافت. اکنون نرخ تورم آن ۱٫۷۷ درصد است. این بدان معناست که پس از هر نصف شدن، ارزش بیت کوین افزایش می یابد. با کاهش عرضه، قیمت افزایش می یابد و باعث افزایش تقاضا می شود. با این حال، این گرایش به سمت بالا بلافاصله نخواهد بود.

ماینرها باید تا حد امکان کارآمد باشند. بنابراین، فناوری جدیدی که بتواند در هر ثانیه هش بیشتری تولید کند و در عین حال انرژی کمتری مصرف کند و هزینه‌های سربار را کاهش دهد، مورد تقاضا خواهد بود.

اگر تعداد قابل توجهی از ماینرها به طور ناگهانی از عرصه خارج شوند چه؟

برای درک این موضوع، ابتدا باید در مورد نرخ هش بحث کنیم. نرخ هش به عنوان تعداد عملیات محاسباتی SHA256 اجرا شده در هر ثانیه برای استخراج بیت کوین، تعریف می شود. این مقدار با افزایش تعداد ماینرها افزایش می یابد و به این معنی است که شبکه سریعتر و ایمن تر است.

اگر بسیاری از ماینرها تصمیم به ترک همزمان داشته باشند، ممکن است شبکه برای لحظه‌ای با یک گلوگاه مواجه شود، زیرا کاربران به زنجیره‌های سریع‌تر مهاجرت می‌کنند، و این امر باعث می‌شود که کاربران متقلب بتوانند بخش‌های وسیعی از شبکه را تصاحب کنند.

با این حال، شواهد حاکی از آن است که هاویمگ باعث بروز این اتفاق نمی شود. هنگامی که اولین هاوینگ در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد، نرخ هش بیت کوین از دسامبر ۲۰۱۲ تا اواسط فوریه ۲۰۱۳ تا حدودی کاهش یافت. اما چندی بعد، هم نرخ هش و هم سودآوری استخراج افزایش یافت. این به این معنی است که نصف شدن هم برای ماینرها و هم برای کل شبکه مفید است.

هاوینگ بیت کوین

 

هاوینگ بعدی چه زمانی است؟

حدود بیش از ۱۸٫۵ میلیون یا تقریباً ۸۹ درصد از ۲۱ میلیون بیت کوینی که ممکن است وجود داشته باشد استخراج شده و در گردش هستند. هر روز تقریباً ۹۰۰ بیت‌کوین جدید استخراج می‌شود و وارد گردش دیجیتال می‌شود.

با ادامه هاوینگ ها، نرخ عرضه بیت کوین تا زمانی که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج نشود، کاهش می یابد. طبق پیش بینی ها، آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ استخراج خواهد شد.

پاداش بلوک در آینده دوباره به نصف کاهش می یابد، اما تاریخ خاصی تعیین نشده است. هنگامی که ۲۱۰۰۰۰ امین بلوک از هاوینگ قبلی استخراج شد، پاسخ آشکار خواهد شد.

با توجه به اینکه بیت کوین جدید هر ۱۰ دقیقه استخراج می شود، هاوینگ بعدی احتمالاً در اوایل سال ۲۰۲۴ رخ می دهد – در این مرحله، پاداش بلوک ماینر ها به ۳٫۱۲۵ BTC کاهش می یابد.

هاوینگ در دیگر ارزها

لازم به یادآوری است که هاوینگ ارز دیجیتال تنها مختص بیت کوین نیست و در ارزهای دیگر نیز به شکل‌های گوناگون انجام می‌شود. بد نیست بدانید که در ۱۰ دقیقه حدود ۶ بیت کوین پاداش عرضه می‌شود که این امر در فرایند استخرام اتریوم متفاوت است و امروزه به ۲ اتریوم در ۱۵ ثانیه تغییر پیدا کرده است.

کلام آخر

اکنون که دانستید هاوینگ ارز دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد، می‌توانید آگاهی بیشتری درباره شرایط بازار داشته باشید و با علم بیشتری اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال کنید. فراموش نکنید که با دانستن این نکات می‌توانید مانع ضررهای احتمالی شوید و سود خوبی به دست آورید. 

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1845

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.