3

ذخیره ارزش چیست؟

  • کد خبر : 1304
  • ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۸
ذخیره ارزش چیست؟

ذخیره ارزش چیست؟ | هنگامی که صحبت از دارایی ایمن می شود، اولین چیزی که به فکر افراد خطور می کند، طلا و نقره است که به عنوان سرمایه گذاری های مطمئن در شرایط متلاطم بازار می توانند آن ها را در نظر بگیرند. برخی معتقد هستند که بیت کوین نیز ردپایی از دارایی های امن […]

ذخیره ارزش چیست؟ | هنگامی که صحبت از دارایی ایمن می شود، اولین چیزی که به فکر افراد خطور می کند، طلا و نقره است که به عنوان سرمایه گذاری های مطمئن در شرایط متلاطم بازار می توانند آن ها را در نظر بگیرند. برخی معتقد هستند که بیت کوین نیز ردپایی از دارایی های امن را دنبال می کند که در اینجا لازم است ابتدا به بررسی ذخیره ارزش و استدلال های مطرح شده در خصوص رمز ارزها بپردازیم. 

ذخیره ارزش چیست؟

Store of value ، دارایی است که توانایی حفظ ارزش در طول زمان را دارد. اگر امروز یک کالا یا برند خوب و با ارزش خریداری کرده باشید، می توانید مطمئن باشید که ارزش آن با گذشت زمان کاهش نمی یابد و در آینده انتظار دارید دارایی به همان اندازه ارزش داشته باشد. وقتی به چنین دارایی امنی فکر می کنید، احتمالاً طلا یا نقره به ذهن شما خطور می کند. چند دلیل وجود دارد که اینها به طور سنتی ارزش خود را حفظ می کنند.

ذخیره ارزش

چه چیزی باعث ارزش است ؟

برای درک اینکه چه چیزی باعث می شود یک ذخیره خوب از ارزش برخوردار باشد، ابتدا باید بررسی کنیم چه چیزی ممکن است یک ذخیره ارزش ضعیف را ایجاد کند. اگر می خواهیم چیزی برای مدت زمان طولانی حفظ شود، راه آن، این است که باید با دوام باشد.

غذا را در نظر بگیرید، محصولات غذایی دارای ارزش ذاتی هستند، زیرا انسان برای زندگی به تغذیه نیاز دارد. وقتی غذا کم است، بدون شک این اقلام از ارزش بالایی برخوردار هستند. اما این باعث نمی شود که آنها ذخیره خوبی داشته باشند. اگر مدتی آنها را در گاوصندوق نگه دارید، ارزش آنها بسیار کمتر خواهد بود، زیرا به وضوح تخریب می شوند.

اما حتی یک چیز ذاتی ارزشمند که با دوام هم باشد، هنوز هم تضمینی برای ارزشمند بودن به عنوان ذخیره ارزش وجود ندارد. به عنوان مثال، ماکارونی از منابع در دسترس ارزان است که هر کسی می تواند بازار را با آن غرق کند، بنابراین تا هنگامی که این محصول در گردش است از نظر ارزش بیش از حد تقاضا کاهش می یابد. بنابراین، برای چیزی که ارزش را حفظ کند، باید کمیاب هم باشد.

برخی از افراد، ارزهای فیات مانند دلار ، یورو ، ین را یک روش خوب برای ذخیره ثروت می دانند، زیرا در طولانی مدت ارزش خود را حفظ می کنند. اما آنها در واقع از لحاظ ذخیره ارزش خوبی ندارند، زیرا با ایجاد واحدهای بیشتر، قدرت خرید را به طور قابل توجهی کاهش می یابد. این عمدتا به دلیل تورم است که به افزایش قیمت کالاها و خدمات اشاره دارد. در بسیاری از موارد، تورم ناشی از عرضه بیش از حد ارز فیات است که ناشی از عملکرد دولت در چاپ پول بیشتر است.

برای توضیح ، فرض کنید که شما ۲۵٪ از کل ۱۰۰ میلیارد دلار عرضه را در اختیار دارید. بنابراین، ۲۵ میلیارد دلار دارید. پس از گذشت زمان، دولت تصمیم می گیرد به عنوان مثال ۸۰۰ میلیارد دلار اضافی برای تحریک اقتصاد چاپ کند. بنابراین پول خیلی بیشتری در گردش است، بنابراین سهم شما مانند گذشته قدرت خرید را ندارد.

درک بهتر ذخیره ارزش

حفظ ثروت یکی از مؤلفه‌های اصلی یک اقتصاد سالم است؛ خصوصا از جهت نقش آن در ایجاد ارز و واحد پولی. اقتصاد برای تسهیل مبادله کالاها و حفظ ارزش کار انباشته شده یک فرد یا تجارت، به پول متکی است.

واحد پولی که به عنوان ذخیره ارزش، عملکرد ضعیفی داشته باشد، با به خطر انداختن پس‌انداز یک اقتصاد، موجب تضعیف توان تجاری آن اقتصاد می‌شود. بنابراین برای درگیر شدن افراد در کار و تجارت، باید یک ارز معتبر ایجاد شود.

فلزات گرانبها

در طول تاریخ، اقتصادهای زیادی از طلا، نقره و دیگر فلزات گرانبها به عنوان ارز استفاده کرده‌اند.

آنچه این فلزات را مناسب چنین کاربردی می‌کند، قابلیت ذخیره ارزش و حمل‌نقل نسبتا آسان آن‌ها به همراه سهولت تبدیل آن‌ها به واحدهای پولی مختلف بوده است.

ایالات متحده آمریکا، تا سال ۱۹۷۱ نظام پولی بر پایه طلا به شمار می‌رفت که در آن، دلارها به ازای وزن مشخصی از طلا قابل بازخرید بودند.

تا اینکه ریچارد نیکسون، رئیس ‌جمهور وقت، با اعطای قدرت بیشتر به بانک مرکزی فدرال برای تاثیرگذاری بر نرخ اشتغال و تورم، علاوه بر دلایل دیگر، به تبدیل‌پذیری دلار به طلا پایان داد. از سال ۱۹۷۱، ایالات متحده به استفاده از ارز بدون پشتوانه روی آورده که هرچند به یک کالای فیزیکی گره نخورده است، اما دولت از آن به عنوان ارز قانونی حمایت می‌کند.

سایر ذخایر ارزش‌

اینکه ذخیره ارزش بر چه چیزی استوار است، می‌تواند به طرز قابل توجهی از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد.

در بیشتر اقتصادهای پیشرفته‌ی جهان، می توان در همه سناریوها، به جز بدترین حالت، روی ارز محلی به عنوان ذخیره ارزش حساب کرد. ارزهای پایدار، مانند دلار ایالات متحده، ین ژاپن، فرانک سوئیس و دلار سنگاپور، اقتصاد کشور خود را به طرز قابل توجهی تقویت می‌کنند. هرچند، ممکن است در صورت وقوع ابرتورم، نقش این ارزها به عنوان ذخیره ارزش مورد تهاجم قرار بگیرد.

در شرایط مناسب، یا هنگامی که باوری همگانی به موجود بودن سطح پایه‌ای از تقاضا وجود داشته باشد، هر نوع دارایی فیزیکی می‌تواند به عنوان ذخیره ارزش در نظر گرفته شود.

به عنوان نمونه، سایر ذخایر ارزش مانند طلا، نقره، مستغلات، و آثار هنری، پایداری خود را در طول زمان اثبات کرده اند. به طور مشخص، در طول بحران‌های ملی یا هنگامی که با بالاگرفتن تقاضا برای سایر ذخایر ارزش شناخته‌شده، بازارهای خارجی با شوک مواجه می‌شوند، قیمت طلا به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

هرچند ارزش نسبی این موارد در طول زمان دچار نوسان می‌شود، اما می‌توان روی این مسئله حساب کرد که این کالاها، خصوصا کالاهایی همچون طلا که ذخیره‌ی محدودی از آن‌ها موجود است، در هر سناریوی ممکنی ارزش خود را حفظ می‌کنند.

با رونق گرفتن بازار ارزهای دیجیتال و آشنایی افراد بیشتری با بیت‌کوین، برخی افراد معتقدند بیت‌کوین می‌تواند یک ذخیره‌کننده ارزش در عصر دیجیتال باشد.

این اصطلاح در واژه‌نامه جامع بورسینس منتشر شده است.

بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش

از همان روزهای ابتدایی بیت کوین، طرفداران ادعا می کنند که ارز رمزنگاری شده به طلای دیجیتال شباهت دارد. در سال های اخیر، این روایت مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به بیت کوین قرار گرفته است. آن ها معتقدند که این یکی از سالم ترین دارایی های شناخته شده برای انسان است و بیت کوین بهترین راه برای ذخیره ثروت است به طوری که با گذشت زمان ارزش آن کاهش پیدا نمی کند.

بیت کوین به دلیل نوسانات شدید شناخته شده است. به نظر می رسد که این دارایی که می تواند در طول روز ۲۰٪ از ارزش خود را از دست بدهد، بنابراین  اگر به عنوان ذخیره ارزش در نظر گرفته شود، غیر واقعی به نظر می رسد. اما این رمز ارز، حتی در آمارگیری بسیاری از افت ها، در بهترین کلاس دارایی تاکنون باقی مانده است.

ذخیره ارزش

چرا بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش شناخته شده است؟

شاید یکی از قانع کننده ترین استدلال های مربوط به Store of value این باشد که بیت کوین منبع محدودی دارد. هرگز بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین وجود نخواهد داشت و پروتکل با یک قانون سخت کدگذاری شده، از این اطمینان حاصل می کند.

تنها راهی که می توان سکه های جدید ایجاد کرد، فرآیند استخراج است که تا حدی با نحوه استخراج طلا مشابه است. اما استخراج کنندگان بیت کوین به جای حفاری در زمین، باید با استفاده از توان محاسباتی یک معمای رمزنگاری را بشکنند. با انجام این کار سکه های تازه ای به آنها تعلق می گیرد.

پس با در نظر گرفتن مفهوم ذخیره ارزش ، هرچه زمان می گذرد، پاداش به دلیل اتفاقاتی که به عنوان نصف شدن معروف است، کاهش می یابد. در روزهای ابتدایی بیت کوین، سیستم ۵۰ BTC را به هر استخراج کننده ای که یک بلوک معتبر تولید می کرد، پاداش داد. در نیمه اول، این تعداد به ۲۵ BTC کاهش یافت و سپس آن را به نصف کاهش داده و به ۱۲٫۵ BTC رساند و جایزه بعدی پاداش ماینرها را به ۶٫۲۵ بیت کوین در هر بلاک کاهش می دهد. این روند برای بیش از ۱۰۰ سال دیگر ادامه خواهد یافت تا اینکه قطعه نهایی سکه وارد گردش می شود.

حال فرض کنید سال ها پیش ۲۵٪ از مقدار بیت کوین یعنی ۵،۲۵۰،۰۰۰ سکه را خریداری کرده اید. هنگامی که این سکه ها را به دست آوردید، می دانستید که درصد شما ثابت خواهد ماند، زیرا هیچ نهادی قادر به افزودن سکه های بیشتر به سیستم نیست. در اینجا هیچ دولتی وجود ندارد. بنابراین اگر ۲۵٪ از حداکثر عرضه را در سال ۲۰۱۰ خریداری کرده اید، امروز نیز ۲۵٪ از آن را در اختیار دارید.

ویژگی های ذخیره ارزش

معتقدان به مفهوم ذخیره ارزش ، به ویژگی های بیت کوین اشاره می کنند که سود خوبی را برای آن ایجاد می کند. این فقط یک منبع دیجیتالی کمیاب نیست، بلکه دارای ویژگی هایی است که قرن ها به طور سنتی در ارزها پذیرفته شده اند.

قابلیت انعطاف پذیری

نوسان پذیری به این معنی است که واحدها قابل تشخیص نیستند. با طلا می توانید هر دو اونس بگیرید و ارزش آنها برابر خواهد بود. این امر در مورد مواردی مانند سهام و پول نقد نیز صادق است و مهم نیست که کدام واحد خاص را در دست دارید.

قابلیت انعطاف پذیری بیت کوین موضوعی مشکل است. خیلی مهم نیست که چه سکه ای در دست دارید. در بیشتر موارد، یک BTC با BTC دیگر برابر است. جایی که پیچیده می شود زمانی است که شما فکر می کنید هر واحد را می توان به معاملات قبلی پیوند داد. مواردی وجود دارد که مشاغل وجوهی را در لیست سیاه قرار می دهند که به اعتقاد آنها در فعالیت های مجرمانه نقش داشته اند، حتی اگر دارنده آن را پس از آن دریافت کرده باشد. که این می تواند در ذخیره ارزش نقش داشته باشد.

هنگام پرداخت هزینه با اسکناس دلار، هیچ کس نمی داند که به عنوان مثال، سه معامله پیش، از کجا استفاده شده است. هیچ مفهومی از تاریخ معاملات وجود ندارد، صورتحساب های جدید بیشتر از قبض های گذشته ارزش ندارند. با این حال، در بدترین شرایط، ممکن است بیت کوین های قدیمی کمتر از بیت کوین های جدید به فروش برسند.

ذخیره ارزش

قابل حمل بودن

قابلیت حمل سهولت حمل و نقل، ذخیره ارزش یک دارایی را نشان می دهد. ارز خوب باید فاکتور شکل کمی داشته باشد. حمل آن آسان باشد تا افراد بتوانند برای کالاها و خدمات به یکدیگر هزینه کنند. طلا به طور سنتی در این زمینه بسیار عالی بوده است.

در مورد قابلیت حمل و نقل، بیت کوین در واقع از فلزات گرانبها برتر است. حتی ردپای فیزیکی ندارد. شما می توانید ثروت تریلیون دلاری را روی یک دستگاه سخت افزاری که در کف دست شما قرار می گیرد، ذخیره کنید. انتقال یک میلیارد دلار ارزش طلا که بیش از ۲۰ تن در حال حاضر است، به تلاش و هزینه زیادی نیاز دارد.

حتی با پول نقد نیز باید چندین پالت اسکناس ۱۰۰ دلاری به همراه داشته باشید. با بیت کوین می توانید همین مبلغ را با هزینه کمتر از یک دلار در هر جای دنیا ارسال کنید. این یکی از دلایل مهم در منظور کردن ذخیره ارزش است.

تقسیم پذیری

کیفیت حیاتی دیگر ارز، تقسیم پذیری آن و توانایی دسته بندی آن به واحدهای کوچکتر است. با طلا می توانید یک سکه یک اونسی بردارید و وسط آن را ببرید تا دو واحد نیم اونس تولید شودش، اما ارزش طلا ثابت است. می توانید واحد نیم اونس خود را بارها و بارها برش دهید تا تکه های کوچکتر تولید کنید.

تقسیم پذیری حوزه دیگری است که بیت کوین در آن برتری دارد. فقط بیست و یک میلیون سکه وجود دارد، اما هر یک از یکصد میلیون واحد کوچکتر (ساتوشی) ساخته شده است. این به کاربران امکان کنترل زیادی بر معاملات خود را می دهد، زیرا آنها می توانند مبلغی را برای ارسال حداکثر هشت رقم اعشار تعیین کنند. تقسیم پذیری بیت کوین همچنین خرید کسری از BTC را برای سرمایه گذاران خرد آسان می کند.

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1304

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.