2

تکنولوژی سگویت به چه معناست؟

  • کد خبر : 940
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۷
تکنولوژی سگویت به چه معناست؟

تکنولوژی سگویت به چه معناست؟ | سگویت (SegWit) که کوتاه‌شده‌ی عبارت Segregated Witness است، در واقع یک طرح بهبود بیت کوین است که در راستای رفع دو مشکل عمده اجرا و پیاده‌سازی شد. هدف این سافت فورک، در درجه اول فراهم آوردن شرایطی برای محافظت از انعطاف‌پذیری (Malleability) تراکنش‌ها و در گام بعدی افزایش ظرفیت بلاک […]

تکنولوژی سگویت به چه معناست؟ | سگویت (SegWit) که کوتاه‌شده‌ی عبارت Segregated Witness است، در واقع یک طرح بهبود بیت کوین است که در راستای رفع دو مشکل عمده اجرا و پیاده‌سازی شد. هدف این سافت فورک، در درجه اول فراهم آوردن شرایطی برای محافظت از انعطاف‌پذیری (Malleability) تراکنش‌ها و در گام بعدی افزایش ظرفیت بلاک (Block Capacity) در شبکه بلاک چین بیت‌ کوین است.

سگویت از سوی تیم توسعه‌دهندگان بیت کوین کور که در حال حاضر محبوب‌ترین کلاینت مرجع بیت کوین است، پیشنهاد و در آگوست ۲۰۱۷ بر روی بلاک چین بیت کوین اعمال شد.

معرفی سگویت (SegWit)

شاهد تفکیکی یا همان سگویت SegWit که به طور معمول به این نام خوانده می‌شود، در بلاکچین بیت کوین اجرا شده و در ماه مه سال ۲۰۱۷ در شبکه لایت کوین مستقر شده است. اگرچه این موضوع به یکی از واژگان عمومی تبدیل شده است، اما شما ممکن است هیچ تصوری از اینکه سگویت چیست نداشته باشید.

اساساً، سگویت یک ابتکار به منظور صرفه جویی در فضا برای آزاد کردن فضای ذخیره‌سازی در بلاک‌های Bitcoin است. بر اساس سگویت تمام داده‌های مربوط به امضای معامله حذف می‌شوند. انگیزه اصلی این بود که آزاد شدن فضای بلوک‌ها موجب معاملات بیشتر در هر بلوک باشد.

ایده سگویت در اکتبر سال ۲۰۱۶ منتشر شد. این نتیجه یک سال بحث و بررسی بود که در کنفرانس مقیاس‌گذاری بیت کوین در هنگ کنگ انجام شد. ایده پیشنهادی اولیه توسط پیتر وویل یکی از اعضای اصلی تیم بیت کوین بود.

 توضیح فنی تکنولوژی سگویت

ما قبلاً بلوک‌های بیت‌کوین و نحوه استخراج را با جزئیات زیادی شرح داده‌ایم، بنابراین برای ادامه مطلب پیش‌فرض ما این است که شما با این مفاهیم آشنایی کافی دارید. در هر معامله با بیت کوین یک scriptSig و یک scriptPubKey  وجود دارد. اولی جایی است که اطلاعات امضا ذخیره می‌شود در حالی که دومی اطلاعات مربوط به کلید عمومی می‌باشد.

آنچه در مورد نحوه ذخیره‌سازی اطلاعات امضا مورد توجه قرار گرفت این بود که امضاها حدود ۶۰٪ از فضا را اشغال می‌کنند، اما فقط در زمان اعتبارسنجی بلوک مورد نیاز هستند. بنابراین ایده این بود که این کدهای باز کردن قفل را از معاملات جدا کنند.

این‌بخش جدا شده از معامله همراه با سایر داده‌های معامله هش نمی‌شود. این ساختار جدید معامله بیت کوین با گذشته سازگار است و از این رو می‌توان با یک سافت فورک آن را پیاده‌سازی کرد. نیاز نیست تا همه ماینرها معاملات فعال شده با گواهی تفکیک شده را تأیید کنند. برای اینکه سگویت بتواند به طور موثر کار کند، حداقل ۹۵٪ استخراج کنندگان باید حمایت خود را از آن اعلام کنند.

سگویت چگونه کار می‌کند؟

با دانستن چگونگی انجام تراکنش‌های بیت کوین و ساختار بلاک در بلاک چین آن و همچنین مشکلاتی که در نتیجه این شرایط به وجود می‌آیند، زمان آن رسیده که بدانیم سگویت چگونه این مشکل را برطرف می‌کند. سگویت با جداسازی داده‌های مربوط به امضای دیجیتال از تراکنش‌ها، اندازه‌ی بلاک را افزایش می‌دهد به همین علت است که ‏نام آن از عبارت‎ Segregate ‎ به معنی جدا کردن و‎ witnesses ‎به معنی تصدیق‌ها یا همان امضاها گرفته شده است.

به این ترتیب سگویت با یک تیر دو نشان زد؛ فضای بلاک خالی‌تر شد و مشکل انعطاف‌پذیری تراکنش‌ها برطرف شد. سگویت در واقع داده‌های مربوط به امضای بخش اطلاعات ورودی را به بخش جداگانه‌ای که در انتهای بلاک قرار دارد انتقال می‌دهد و به این ترتیب محاسبه شناسه تراکنش را بسیار آسان‌تر می‌کند و در نتیجه تا حد زیادی از حمله انعطاف‌پذیری جلوگیری می‌کند.

سگویت نه تنها این مشکل اساسی را از سر راه بیت کوین برداشت، ‏بلکه زمینه را برای روی کار آمدن راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه‌ی دوم فراهم کرد. یکی از این راهکارها شبکه‌ی لایتنینگ بود. ‏با خارج شدن حجم عمده‌ای از تراکنش‌ها از زنجیره‌ی اصلی و پردازش آنها به‌‌صورت برون‌زنجیره‌ای، ظرفیت شبکه به‌شکل ‏چشم‌گیری افزایش می‌یابد.‎

مزایا و معایب سگویت

مزایا و معایب سگویت

مزایا

• تعداد تراکنش‌هایی که در یک بلاک می‌تواند اتفاق بیافتد را افزایش می‌دهد.

• به مقیاس‌پذیری بیت کوین کمک می‌کند.

• مشکل انعطاف‌پذیری تراکنش‌ها را برطرف می‌کند.

• به فعال‌سازی پروتکل لایتنینگ کمک می‌کند.

• کارمزد تراکنش را کاهش می‌دهد.

• اندازه هر تراکنش را کاهش می‌دهد.

• با وجود سگویت تراکنش‌ها سریع‌تر تایید می‌شوند، چرا که زمان انتظار کاهش می‌یابد.

• از آن‌جایی که تعداد تراکنش‌هایی که در هر بلاک انجام می‌شود افزایش می‌یابد؛ ممکن است درآمد و کارمزد کلی یک ماینر را افزایش دهد.

معایب

• با وجود سگویت استخراج‌کنندگان کارمزد تراکنش کمتری به ازای هر تراکنش دریافت می‌کنند.

• پیاده‌سازی آن پیچیده است و نیاز است که همه کیف‌ پول‌ها سگویت را خودشان به صورت جداگانه اعمال کنند.

• سگویت به طرز چشم‌گیری استفاده از منابع را افزایش خواهد داد، چرا که ظرفیت‌، تراکنش‌ها، پهنای باند و همه چیز افزایش خواهد یافت.

• ایجاد بیت کوین کش نشان داد که سگویت در نهایت توانست باعث دو قسمت شدن جامعه بیت کوین کور شود.

• مشکل دیگر سگویت، نگهداری و تعمیر آن است. زنجیره جانبی که حاوی اطلاعات و داده‌های امضاها می‌شود، باید توسط ماینرها به آن رسیدگی و نگهداری شود. با این تفاوت که برخلاف بلاک چین اصلی، انجام این کار برای ماینرها هیچ مزیت و سود اقتصادی‌ای ندارد. این کار یا باید به صورت داوطلبانه و رایگان انجام شود و یا طرح پاداشی باید برای استخراج‌کنندگان در نظر گرفته شود.

آیا SegWit جنبه‌های منفی نیز دارد؟

سگویت با بیت کوین و اصول اساسی آن همراه شده است، بنابراین نقاط قوت و نقاط ضعف آن بستگی به فردی دارد که آن را مشاهده می‌کند و دیدگاه‌ها در این زمینه متفاوت هستند.

توانایی SegWit برای دادن وزن بیشتر به بلاک‌ها (همان تراکم تراکنش) متکی بر این ایده است که تعدادی از داده‌های بلاک چینی دور از زنجیره اولیه نگه داشته خواهد شد که این در عوض به عنوان نوعی ارجاع یا شاخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعضی بر این باورند که تخلیه داده‌ها از بلاک چین تقریبا با شکست مواجه می‌شود و این امر مانند این است که اقرار کنیم بلاک چین به تنهایی نمی‌تواند عملکرد داشته باشد.

از این منظر، سگویت (SegWit) خود نقطه ضعفی است که دامن بیت کوین را فرا گرفته است و به همین خاطر بود که قسمتی از جامعه بیت کوین به بلاک چین جدیدی هارد فورک ایجاد کردند و بیت کوین کش را در سال ۲۰۱۷ ایجاد نمودند.

مخالفت‌های اصلی در مقابل سگویت چه مواردی هستند؟

مخالفت‌ها در برابر سگویت را می‌توان به ۳ گروه تقسیم کرد: موارد سیاسی، فنی و ایدئولوژیک.

بعضی از افراد اذعان کرده‌اند که سگویت در شرایط فعلی خود نمی‌تواند به وعده‌های خود عمل کرده و مشکلات را حل کند. یکی از بحث‌های اصلی این است که افزایش حجم بلاک توسط به روزرسانی مورد نظر به میزانی نیست که پاسخگوی افزایش تقاضا و نیازهای روزافزون تعداد کاربران بیت کوین باشد.

به نظر می‌رسد که اکثر متخصصان در خصوص توانایی فنی بسیار خوب توسعه دهندگان سگویت و هم چنین انسجام و ثبات این فناوری موافق باشند. هرچند برای افرادی که برنامه نویس نیستند، تقریبا غیرممکن است که صحت صحبت‌های مخالفان و موافقان سگویت را ارزیابی کنند.

این نکته که بحث مورد نظر صرفا از لحاظ فنی نیست و جوانب سیاسی نیز در آن دخیل هستند، باعث پیچیده‌تر شدن شرایط می‌شود. تعداد زیادی از افرادی که بر روی سگویت در حال کار هستند، توسط شرکتی به اسم بلاک استریم (Blockstream) استخدام شده‌اند که محصول اصلی این شرکت، راهکارهای زنجیره‌های جانبی است.

بعضی از افراد حاضر در جامعه بیت کوین مدعی‌اند که سگویت باعث ایجاد شدن تعارض منافع می‌شود؛ زیرا توسعه دهندگان تشویق می‌شوند که مانع از افزایش حجم بلاک‌ها شوند تا تقاضا برای راهکارهای زنجیره های جانبی نظیر شبکه لایتنینگ به طور کاذبی افزایش یابد. مدرک مستدل و موثقی برای این ادعا وجود ندارد، اما بخش بزرگی از جامعه به این نکته معتقد‌اند و در نتیجه مخالف سگویت هستند.

بحث اصلی ایدئولوژیک در خصوص مخالفت با این به روزرسانی این است که سگویت، مقیاس پذیری را همراه با حفظ سطح مناسبی از غیرمتمرکزسازی شبکه بیت کوین ارائه نمی‌دهد. همانطور که گفته شده است، سگویت مشکلات بلندمدت ظرفیت ناکافی تراکنش بیت کوین را فقط تا جایی برطرف می‌کند که پیاده سازی راهکارهای زنجیره جانبی لایه دوم نظیر شبکه لایتنینگ، امکان پذیر شود.

مشکلی که بعضی از افراد معتقدند در این خصوص وجود دارد، نحوه کار زنجیره‌های جانبی است. زنجیره‌های جانبی برای اینکه به بلاک چین به شدت متراکم و شلوغ متکی نباشند، کوین‌ها را به سیستم لایه دوم انتقال می‌دهند. در آنجا، تمام تراکنش‌ها توسط شخص ثالث مورد اعتماد و بدون آنکه به سراسر شبکه مخابره شوند، پردازش می‌شوند. این امر منابع و زمان بسیار زیادی را صرفه جویی می‌کند.

اما نهاد شخص ثالث مسئول و مورد اعتماد دقیقا همان چیزی است که بیت کوین در صدد حذف آن از سیستم پولی است. برای بعضی از افراد، چنین شرایطی به هیچ وجه قابل قبول نیست و فرقی ندارد که شخص ثالث مورد نظر در راهکارهایی نظیر شبکه لایتنینگ یا سایر راهکارها، دارای قدرت اندکی است.

چه کسانی از سگویت پشتیبانی می‌کنند؟

سگویت

طیف گسترده‌ای از افراد و شرکت‌ها سگویت را تایید کرده‌اند. بیش از ۱۰۰ شرکت برتر این صنعت در خصوص پشتیبانی و حمایت از سگویت دارای برنامه‌های مشخص هستند، بر روی سگویت کار می‌کنند و یا آن را در کسب و کار خود پیاده سازی کرده‌اند.

به علاوه، بسیاری از افراد برجسته نیز که به دلیل اقدامات خود در جامعه بیت کوین شناخته شده هستند، پشتیبانی خود از سگویت را در توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند. از بین این افراد می‌توان به آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos)، سامسون ماو (Samson Mow)، چارلی لی (Charlie Lee) و سایر افراد اشاره کرد.

لیست ۵ کیف پول برتر Segwit در سال ۲۰۲۰


در زیر پنچ مورد از برترین کیف‌پول های Segwit در سال ۲۰۲۰ لیست شده است:

  • لجر نانو اس (Ledger Nano S)
  • ترزور (Trezor)
  • اگزودوس (Exodus)
  • الکتروم Electrum
  • سگویت ادرس (Segwitaddress)

 

 

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=940

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.