5

ایر دراپ به چه معناست؟

 • کد خبر : 917
 • ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۰:۵۷
ایر دراپ به چه معناست؟

ایر دراپ به چه معناست؟ | ایردراپ‌ها به‌طور معمول در وب‌سایت‌های شرکت‌ها و انجمن‌های رمزارزی تبلیغ و ترویج می‌شود و سکه‌ها و توکن‌های اهدایی نیز تنها به دارندگان کنونی کیف‌پول‌های رمزارزی تعلق می‌گیرد. اگر به این شیوه کسب ارز دیجیتال علاقه‌مند شده‌اید، این مطلب کمکتان خواهد کرد که راه را اشتباه نروید. ایردراپ (Airdrop) چیست؟ در […]

ایر دراپ به چه معناست؟ | ایردراپ‌ها به‌طور معمول در وب‌سایت‌های شرکت‌ها و انجمن‌های رمزارزی تبلیغ و ترویج می‌شود و سکه‌ها و توکن‌های اهدایی نیز تنها به دارندگان کنونی کیف‌پول‌های رمزارزی تعلق می‌گیرد. اگر به این شیوه کسب ارز دیجیتال علاقه‌مند شده‌اید، این مطلب کمکتان خواهد کرد که راه را اشتباه نروید.

ایردراپ (Airdrop) چیست؟

در دنیای رمزارزها ترفند بازاریابی منحصربه‌فردی وجود دارد که در آن تعدادی سکه یا توکن با هدف آگاهی‌بخشی به کاربران پیرامون یک ارز مجازی جدید به کیف‌پول‌های رمزارزی آن‌ها ارسال می‌شود؛ به این ترفند، ایردراپ می‌گویند. درواقع در این روش، مقادیر ناچیزی از یک ارز مجازی جدید به کیف‌پول‌های کاربران فعال حوزه بلاک‌چین ارسال می‌شود. این مقادیر اهدایی معمولاً به‌صورت رایگان یا در ازای مشارکت در تبلیغات یک رمزارز و با انجام کارهایی همچون بازنشر مطالب سازندگان رمزارز به کاربران تعلق می‌گیرد.

دریافت‌کننده توکن‌های اهدایی ایردراپ، در برخی موارد باید مقادیر اندکی از همان توکن‌ها را پیش‌تر در کیف‌پول خود داشته باشد. در برخی موارد دیگر هم کاربران برای دریافت توکن‌های اهدایی، باید کارهای خاصی را انجام بدهند که از جمله آن‌ها می‌توان به بازنشر محتوای تبلیغاتی، نگارش یادداشت وبلاگی یا برقراری ارتباط با توسعه‌دهندگان آن توکن اشاره کرد.

ایردراپ چگونه به هدف خود می‌رسد؟

هدف از یک ایردراپ قانونی، نه سرمایه‌گذاری مالی در یک ارز، بلکه صرفاً تبلیغات و آگاهی‌بخشی همگانی پیرامون یک ارز مجازی جدید است. آن دسته از استارتاپ‌های بلاک‌چینی یا دیگر پروژه‌هایی که دست به اجرای ایردراپ می‌زنند، دو هدف اصلی را دنبال می‌کنند. هدف اول، شناساندن یک توکن به کاربران فعال در حوزه رمزارزها است.

ایردراپ را می‌توان نخستین فاز یک کارزار تبلیغاتی گسترده‌تر قلمداد کرد. این روش می‌تواند در ایجاد زمزمه‌های اولیه پیرامون یک پروژه بسیار مفید واقع شود. علاوه‌براین، پاداش‌های ارجاعی درنظر گرفته‌شده برای کاربران می‌تواند عامل محرکی برای تبلیغات دهان‌به‌دهان پروژه مطلوب باشد که درنوع خود یک شیوه بازاریابی بسیار کم‌هزینه است.

هدف دوم از اجرای ایردراپ هم، ساختن یک جامعه کاربری برپایه یک پروژه یا توکن جدید است. حتی پروژه‌هایی که در پی برگزاری رویداد اولیه سکه (ICO) و فروش توکن‌های خود نیستند، از ایردراپ به‌عنوان روشی برای آگاهی‌بخشی عمومی پیرامون اهداف خود استفاده می‌کنند. بسیاری از پروژه‌های رمزارزی مبتنی بر جامعه کاربری و ناسودبر از این روش بهره می‌گیرند.

چگونه می‌توان ایردراپ رایگان دریافت کرد؟

یکی از متداول‌ترین شیوه‌های وقوع احتمالی ایردراپ، انشعاب سخت یا هارد فورک رمزارزهای اصلی است. برای مثال، در سال ۲۰۱۹، دست‌کم ۲۰ انشعاب سخت در رمزارزهای مختلف رخ داد. در برخی از این انشعاب‌ها شماری از سرمایه‌گذاران تنها به‌واسطه نگهداری مقادیر از بیت‌کوین در کیف‌پول‌های خود، موفق به دریافت توکن‌های جدید شده‌اند. از جمله انشعاب‌هایی که چنین اتفاقاتی در آن رخ داده، می‌توان به اترزیرو (EtherZero)، لایت‌کوین‌کش (LitecoinCash) و مونرووی (MoneroV) اشاره کرد.

فارغ از انشعاب‌های سخت، می‌توان به روش‌های مختلف، ردپای ایردراپ‌های رایگان را پیدا کرد. تا همین چندی پیش، برای اطلاع از پروژه‌های جدید رمزارزی و ایردراپ‌های مرتبط با آن‌ها چاره‌ای جز سرزدن مرتب به انجمن‌های معروفی همچون بیت‌کوین‌تاک (Bitcointalk) نبود. امروز اما یافتن ایردراپ‌های رایگان از همیشه آسان‌تر شده است. ظهور وب‌سایت‌های اختصاص ایردراپ و کانال‌های اطلاع‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی که به‌طور روزانه در مورد ایردراپ‌ها مطلب منتشر می‌کنند، کار را برای جویندگان ایردراپ ساده کرده است. بنابراین برای یافتن و دریافت ایردراپ‌های رایگان، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید.

ایردراپ

چگونه می توان به ارائه دهندگان ایردراپ اعتماد کرد؟

اشخاص زیادی به نام اهدا کننده توکن های رایگان، در انتظار جذب افراد کم اطلاع و یا با اطلاعات کم هستند تا با یک کلیک اشتباه، کنترل دارایی آنها را به دست گیرند. در ادامه نکاتی آورده شده که توسط آنها بتوانید از سرقت هکرها و کلاهبرداران در امان باشید.

 1. هیچگاه کلید خصوصی کیف پول تان را برای کسی نفرستید. حتی اگر لازم باشد شخصی موجودی حساب‌ شما را وارسی کند، نیازی به داشتن کلید خصوصی‌ شما ندارد. از طریق ابزارهایی مانند اتراسکن به راحتی می توانید موجودی حساب خود را ببینید.
 2. برای هیچ آدرسی پول ارسال نکنید. همانطور که گفته شد ایردراپ ها رایگان بوده و هیچگاه از شما نمی خواهند که پولی به آدرس آنها ارسال نمایید. اگر به ایردراپی برخورد کردید که چنین درخواستی دارند، بدانید که جعلی و فریبکاری است.
 3. توصیه می شود در مورد شناسایی ایردراپ ها از طریق سرچ گوگل اقدام نکنید، در صورت جستجوی گوگل هیچگاه بر روی لینک های ناشناخته و یا عباراتی که لینک های مشکوک دارند، کلیک نکنید.
 4. از صحیح بودن منبع اعلام ایردراپ اطمینان یابید. اگر ارائه دهندگان رمزارزها قصد برگزاری ایردراپ داشته باشند، آن را از طریق وبسایت های رسمی و یا اکانت های رسمی در شبکه ‌های اجتماعی از جمله توییتر اعلام می کنند. در اینصورت مطمئن خواهید شد که این ایردراپ صحیح است. وگرنه امکان دارد در دام هکرهایی بیفتید که می خواهند اطلاعات شما را به سرقت برند.

چگونه می توان یک ایردراپ تقلبی را شناسایی کرد؟

از آنجا که ایردراپ ها توسط توکن های دیجیتال رایگان، کاربران را به سمت خود جذب می نماید، امکان سوء استفاده از افراد مبتدی توسط هکرها و کلاهبرداران وجود دارد. اشخاص تازه کار باید مراقب باشند که در دام این سوء استفاده گران گرفتار نشوند. در تصویر زیر مثالی از یک ایردراپ تقلبی نشان داده شده است.

Airdrop

در بررسی آن به موارد زیر بر می خوریم:

 1. اولین علامت کلاهبرداری را در این نکته می توان دید که تقاضای پول کرده است. از آنجا که تشخیص مورد کلاهبرداری به این سادگی نیست، لازم است هوشیارانه برخورد کنید.
 2. به نظرات مردم توجه کنید و دیدگاه های مختلف را بررسی نمایید تا متوجه شوید که اکانت های توییتر واقعی هستند یا جعلی. اگر برخی گفته اند با پرداخت مبلغی کم در این ایردراپ شرکت نموده‌اند و توانسته اند تعداد زیادی توکن رایگان بگیرند. اکانت آنها جعلی است.
 3. به اکانت توییتر توجه نمایید. امکان دارد چند هزار فالوور داشته باشد ولی تعداد زیادی از توییت ها در یکی دو روز ارسال شده است. پس احتمال دهید که یک مورد کلاهبرداری است چون در عرض این مدت کم نمی توان این تعداد فالوور را جلب نمود.
 4. لوگو و تصاویر ارسالی ایردراپ را دقت کنید. امکان دارد لوگو و تصاویری از شرکت های معتبر را به قصد منحرف ساختن اذهان با فتوشاپ دستکاری کرده و در اعلان خبر ایردراپ جعلی خود استفاده کرده باشند.

از چه منابعی می توان ایردراپ های واقعی را پیدا کرد؟

برای یافتن یک سایت اطلاع رسانی ایردراپ بهتر است از طریق جستجو در گوگل اقدام نکنید. با جستجوی این واژه در گوگل، امکان دارد لینک های سایت های تقلبی و کلاهبرداری نیز نمایش شود. افراد تازه کار به طور یقین نمی توانند موارد جعلی را از موارد قانونی متمایز کنند و بنابراین دچار مشکلاتی می گردند و این مشکل سرانجام دردسر هایی برایشان فراهم می کند. توصیه می شود که جهت شرکت در ایردراپ ها از افراد مجرب مشاوره بگیرید و همچنین از سایت های معتبر اطلاعات مورد نظر خود را دریافت نمایید. پس از کسب اطلاعات لازم به انجام این کار اقدام کنید.
زمان برگزاری ایردراپ ها در وبسایت های قانونی و کانال های معتبر در شبکه های اجتماعی واقعی اطلاع رسانی می شود. با ثبت نام در آنها می توانید از ایردراپ های در حال اجرا باخبر شوید. در کانال Cosmic Trading ایردراپ هایی که از نظر قانونی صحه گذاری شده‌اند، خبر داده می شود.
به طور معمول حساب های جعلی دوام زیادی ندارند و به‌ راحتی با رجوع به تاریخ انتشار پست‌ ها می‌توان این موضوع را دریافت. همیشه آدرس مورد تایید شبکه های اجتماعی موسسه برگزار کننده ایردراپ، در سایت آن نیز درج شده است. بنابراین حتماً این آدرس ها را با همدیگر مطابقت دهید.

سخن آخر:

البته باید گفت به هر حال ایردراپ تنها یک روش تبلیغاتی از طرف شرکت ارائه دهنده ارز جدید است. بنابراین نمی شود برای فعالیت طولانی مدت در بازار ارزهای رمزنگاری بر روی ایردراپ هایی که از طریق موسسات برگزار می شود، حساب باز کرد.
از آنجا که ایردراپ ها هم میتوانند واقعی باشند و هم امکان دارد موضوع کلاهبرداری قرار گیرند، بنابراین استفاده کنندگان بایستی پروژه رمزارز جدید و اهداف آن را به دقت بررسی نمایند. به خاطر داشته باشید که ابداع کنندگان و انتشار دهندگان ارزهای رمزنگاری طی ایردراپ های قانونی، در پی سرمایه گذاری در آن ارز نمی باشند، هدف آن ها از برگزاری ایردراپ فقط جنبه تبلیغاتی دارد.
همیشه مواردی که از افراد درخواست می کنند مقداری بیت کوین و یا هر ارز رمزنگاری دیگری را به آدرس های ناشناس واریز کنند تا توکن رایگان دریافت کنند، به طور قطع کلاهبرداری خواهد بود. افراد موفق در بازار ارزهای رمزنگاری باید همواره مراقب این نوع از کلاهبرداری ها باشند.

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=917

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.