3

مفهوم معاملات نقدی

 • کد خبر : 1211
 • ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۵
مفهوم معاملات نقدی

مفهوم معاملات نقدی | در بازار ارزهای رمزنگاری شده راه‌های مختلفی برای انجام معاملات و کسب درآمد وجود دارد که از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به تریدینگ اشاره کرد. اسپات تریدینگ در مقایسه با سایر روش‌های ترید کردن به‌عنوان ساده‌ترین روش ثبت سفارش در صرافی‌های دیجیتال شناخته شده است. ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی نتورک نیوز قصد […]

مفهوم معاملات نقدی | در بازار ارزهای رمزنگاری شده راه‌های مختلفی برای انجام معاملات و کسب درآمد وجود دارد که از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به تریدینگ اشاره کرد. اسپات تریدینگ در مقایسه با سایر روش‌های ترید کردن به‌عنوان ساده‌ترین روش ثبت سفارش در صرافی‌های دیجیتال شناخته شده است. ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی نتورک نیوز قصد داریم که شما را با این روش پرطرفدار آشنا کنیم؛ بنابراین اگر شما نیز علاقه‌مند به حوزه ارزهای دیجیتال هستید و یا در این زمینه فعالیت دارید برای درک بهتر مفهوم معاملات اسپات تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معاملات نقدی صرفاً خرید و فروش اوراق بهادار با استفاده از وجه نقد به دست است و نه سرمایه وام و یا قرض گرفته شده. بیشتر کارگزاران حساب های معاملات نقدی را به عنوان گزینه پیش فرض حساب ارائه می دهند. از آنجا که هیچ حاشیه ای ارائه نشده است ، این حساب ها برای باز کردن و نگهداری از حساب های حاشیه بسیار ساده تر هستند. نبود حاشیه باعث می شود این حسابها برای اکثر معامله گران فعال نامناسب باشد ، اما سرمایه گذاران بلند مدت ممکن است از این حسابها به عنوان گزینه استاندارد استفاده کنند زیرا معمولاً اوراق بهادار را در حاشیه خریداری نمی کنند و به تسویه حساب های تجاری سریع نیاز دارند.

تاریخ تسویه حساب روزی است که معامله برای مصرف به حساب می آید و خریدار باید پرداخت کامل را انجام دهد. معاملات بورس که در حساب های نقدی استفاده می شد برای تسویه حساب حداکثر تا سه روز کاری نیاز داشت اما این تغییر در سال ۲۰۱۷ به دو روز رسیده است. اصطلاحات بازار برای تسویه T + 2 ، تاریخ تجارت به علاوه ۲ روز کاری است. روند تسویه حساب شامل انتقال اوراق بهادار به حساب خریدار و پول نقد به حساب فروشنده است. قوانین حاکم بر حساب های نقدی در آیین نامه T موجود است.

رایج ترین انواع تخلف احتمالی که یک سرمایه گذار در صورت تجارت نقدی باید از آن آگاهی داشته باشد عبارتند از:

 • نقض نقدینگی نقدی – اگر پول کافی برای تأمین این تجارت وجود نداشته باشد ، کسی نمی تواند بخرد. به عنوان مثال ، یک حساب معاملات نقدی ۵۰۰۰ دلار نقدی در دسترس و ۲۰،۰۰۰ دلار در سهام ABC گره خورده است ، سرمایه گذار روز دوشنبه ۱۰،۰۰۰ دلار سهام EFG را خریداری می کند و روز سه شنبه ۱۰،۰۰۰ دلار سهام ABC را می فروشد. تاریخ تسویه سهام EFG چهارشنبه (T + 2) است که در این زمان باید پرداخت ۱۰،۰۰۰ دلار به طور کامل انجام شود. پول نقد موجود هنوز ۵۰۰۰ دلار است زیرا فروش ۱۰،۰۰۰ دلار سهام ABC تا پنجشنبه نهایی نمی شود. بنابراین ، سرمایه گذار مجاز به خرید ۱۰،۰۰۰ دلار EFG نیست.
 • سواری مجانی – این تخلف دیگری است که می تواند یک حساب نقدی را تحت تأثیر قرار دهد. این سرمایه گذاران را از خرید و فروش اوراق بهادار قبل از پرداخت هزینه از حساب نقدی خود منع می کند.
 • نقض حسن نیت – هنگامی اتفاق می افتد که یک حساب نقدی سهام خود را با وجوه غیرقابل حل و فصل خریداری می کند و قبل از تسویه حساب آن را نقد می کند. به عنوان مثال ، یک سرمایه گذار ۲۰،۰۰۰ دلار سهام ABC دارد ، هرچند مانده حساب نقدی ۰ دلار است. آنها روز دوشنبه ۱۰،۰۰۰ دلار سهام ABC را به فروش می رسانند که در هنگام تسویه حساب روز چهارشنبه ، ۱۰،۰۰۰ دلار پول نقد خواهد داشت. روز سه شنبه ، سرمایه گذار ۱۰،۰۰۰ دلار سهام XYZ را خریداری و به فروش می رساند. این یک نقض حسن نیت محسوب می شود زیرا در وهله اول این حساب برای خرید XYZ نقدی ندارد.

غذاهای اساسی

 • معاملات نقدی ایجاب می کند که کلیه معاملات باید توسط وجوه موجود در حساب در زمان تسویه حساب پرداخت شود.
 • معاملات نقدی شامل استفاده از حاشیه نیست ، به این معنی که آنها تمایل به ایمن تر از حساب معاملات حاشیه ای دارند.
 • روند نزولی معاملات نقدی این است که به دلیل کمبود اهرم ، پتانسیل نزولی کمتر است.

مزایا و اشکالاتی

معاملات نقدی شامل استفاده از حاشیه نیست ، به این معنی که آنها تمایل به ایمن تر از حساب معاملات حاشیه ای دارند. به عنوان مثال ، معامله گر که ۱۰۰۰ دلار سهام را در یک حساب نقدی خریداری می کند ، تنها می تواند ۱۰۰۰ دلار سرمایه گذاری خود را از دست بدهد ، در حالی که معامله گر که ۱۰۰۰ دلار سهام را در حاشیه خریداری می کند ، می تواند بالقوه بیشتر از سرمایه اولیه خود را از دست بدهد. معاملات نقدی همچنین معامله گران را در هزینه های بهره که با حساب های حاشیه ایجاد می شود ، پس انداز می کند.

روند نزولی معاملات نقدی این است که به دلیل کمبود اهرم ، پتانسیل نزولی کمتر است. به عنوان مثال ، همین سود دلار در یک حساب نقدی و حاشیه سود می تواند اختلاف در بازده درصد را نشان دهد زیرا حساب های حاشیه نیاز به سرمایه کمتری دارند. نکته منفی دیگر این است که حساب های نقدی قبل از استفاده مجدد به بودجه برای تسویه حساب نیاز دارند ، این فرایندی است که می تواند چندین روز در برخی کارگزاری ها طول بکشد.

بازارهای اسپات تریدینگ چگونه کار می‌کنند؟

از بازارهای نقطه‌ای به‌عنوان “بازارهای فیزیکی” یا “بازارهای نقدی” نیز یاد می‌شود زیرا با انجام معامله دارایی بلافاصله معوضه می‌شود، اگرچه انتقال رسمی وجوه بین خریدار و فروشنده (مانند T + 2 در بورس اوراق بهادار و در بیشتر معاملات ارز) ممکن است زمان‌بر باشد، هر دو طرف با تجارت “در حال حاضر” موافقت می‌کنند. یک معامله غیرعادی یا معاملات آتی، اکنون با یک قیمت موافقت می‌کند، اما تحویل و انتقال وجوه در تاریخ دیگری انجام می‌شود.

معاملات آتی در قراردادهایی که در آستانه انقضا هستند نیز گاهی معاملات فوری نامیده می‌شوند زیرا قرارداد منقضی شده به این معنی است که خریدار و فروشنده بلافاصله مبالغ نقدی را برای دارایی اصلی مبادله می‌کنند.

انواع بازار معاملات اسپات تریدینگ

اسپات تریدینگ

صرافی‌ها فروشندگان و بازرگانانی را که کالاها، اوراق بهادار، معاملات آتی، اختیارات و سایر ابزارهای مالی را خریداری و یا می‌فروشند دور هم جمع می‌کند. بر اساس کلیه سفارش‌های ارائه شده توسط شرکت‌کنندگان، صرافی دسترسی به قیمت و حجم فعلی موجود را برای معامله گران فراهم می‌کند.

 • بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) نمونه‌ای از صرافی است که در آن بازرگانان سهام را برای تحویل فوری خریداری و می‌فروشند. این یک بازار spot است.
 • صرافی شیکاگو (CME) نمونه‌ای از صرافی است که در آن معامله گران قراردادهای آتی را خریداری و یا می‌فروشند. این یک بازار آتی است و یک بازار بورس نقدی نیست.

اسپات تریدینگ

بازار اسپات تریدینگ و فرابورس

به معاملاتی که مستقیماً بین خریدار و فروشنده اتفاق می‌افتد بورس (OTC) گفته می‌شود. صرافی متمرکز این معاملات را تسهیل نمی‌کند. بازار ارز (یا بازار فارکس) با متوسط ​​گردش مالی ۵ تریلیون دلار بزرگ‌ترین بازار فرابورس جهان است.

در معاملات فرابورس، قیمت می‌تواند بر اساس یک نقطه یا قیمت / تاریخ آینده تعیین شود. در معاملات فرابورس، شرایط لزوماً استاندارد نیستند، بنابراین ممکن است منوط به صلاحدید خریدار و / یا فروشنده باشند.

یک مثال از اسپات مارکت

یک فروشگاه مبلمان آنلاین در آلمان ۳۰٪ تخفیف به کلیه مشتریان بین‌المللی ارائه می‌دهد که پس از ثبت سفارش ظرف مدت پنج‌روز کاری پرداخت می‌کنند.

دانیل که یک تجارت مبلمان آنلاین در ایالات متحده انجام می‌دهد، این پیشنهاد را می‌بیند و تصمیم می‌گیرد میزهای ۱۰۰۰۰ دلاری را از فروشگاه آنلاین خریداری نماید. از آنجا که او نیاز برای این خرید و تحویل فوری آن به یورو احتیاج دارد. نرخ ارز EUR / USD 1.1233 می‌باشد، دانیل یک معامله ارزی را با قیمت لحظه‌ای انجام می‌دهد تا معادل ۱۰،۰۰۰ دلار به یورو خریداری کند.

البته با توجه به نرخ ارز معادل ۸۹۰۲،۳۴ یورو (۱۰۰۰۰ دلار / ۱.۱۲۳۳ دلار). تاریخ تسویه‌حساب معامله نقطه‌ای، تاریخ T + 2 است؛ بنابراین دانیل طی دو روز کاری یورو خود را دریافت می‌کند و حساب خود را تسویه می‌کند تا مشمول تخفیف ۳۰٪ شود.

به طور کلی در خصوص معاملات اسپات تریدینگ در بازار اسپات نیز به همین شکل است. به عنوان مثال شخص تصمیم به فروش بیت‌کوین دارد و فردی در یک کشور دیگر که قصد خرید بیت‌کوین دارد با مقایسه قیمت آن در بازار اسپات و بازار فیوچرز تصمیم به انجام معامله با این شخص را می‌گیرد و طبق شرایط و ضوابط فروشنده در تاریخ معین بلافاصله بیت‌کوین به‌حساب خریدار انتقال پیدا می‌کند.

اصطلاح Order Book در بازار اسپات تریدینگ

اسپات تریدینگ

اُردر بوک (Order Book) لیست سفارش‌های خرید و فروش یک دارایی می‌باشد که به‌واسطه تک‌تک افراد در آن صرافی یا بازار ارائه شده است. برای توضیح این مفهوم در بازارهای مالی، فرض کنید افرادی که قصد خرید بیت‌کوین دارند، سفارش خرید خود را در یک صرافی ثبت می‌نمایند.

در زمان تنظیم سفارش، قاعدتاً هر یک از آنها قیمت پیشنهادی خود و مقدار BTC که قصد خرید آن را دارند ثبت می‌کنند. در طرف دیگر بازار، اشخاصی حضور دارند که قصد فروش بیت‌کوین‌های خود را با قیمت مشخص دارند.

مجموعه این افراد، خریداران و فروشندگان بیت‌کوین می‌باشند. صرافی، تمامی سفارش‌های خرید و فروش افراد را در یک لیست در اختیار افراد قرار می‌دهد. به این لیست خریداران و فروشندگان اردر بوک یا دفتر ثبت سفارش‌ها گفته می‌شود.

این دفتر سفارش‌ها هر لحظه در حال تغییر است و دلیل آن این است که به‌محض اینکه خریدار و فروشنده‌ای بر روی یک قیمت توافق کنند، معامله توسط صرافی انجام می‌شود و BTC از فروشنده به خریدار منتقل می‌شود. پس به طور کلی هر Order Book از دو بخش خریداران و فروشندگان تشکیل شده است. عموماً سفارش‌های خریداران با رنگ سبز و سفارش‌های فروشندگان با رنگ قرمز نمایش داده می‌شود.

نحوه اولویت‌ بندی سفارش‌ها در اردر بوک

همان‌طور که اشاره شد، Order Book  محل نمایش تمام سفارش‌های خرید و فروش یک دارایی است. این امکان وجود دارد که صدها و هزاران سفارش خرید و فروش در روز یا هفته … ثبت شود؛ سؤال مطرح شده این است که صرافی‌ها با چه اولویتی این سفارش‌ها را معرض نمایش قرار می‌دهند؟ کدام سفارش‌ها در بالاتر در این لیست قرار می‌گیرد و کدام سفارش در ردیف‌های پایین‌تری جای می‌گیرند؟

فرض کنید که قصد شما فروش بیت کوین است. طبیعتا شما ترجیح می دهید که بیت کوین‌های خود را با بالاترین قیمت ممکن به فروش برسانید. از آن طرف، شخصی که قصد خرید BTC را دارد، عموما ترجیح می‌دهد با پایین‌ترین قیمت این رمز ارز را خریداری نماید.

صرافی‌ها همین سفارشات یا در واقع ترجیح خریداران و فروشندگان را در اردر بوک لیست می‌کنند. در قسمت فروشندگان، سفارش هایی که پایین‌ترین قیمت را در میان سایر فروشندگان به ثبت رسانده اند، در بالای لیست قرار می‌گیرند و جز اولین سفارش های فروش در آن Order Book خواهند بود.

در قسمت خریداران برعکس  عمل می شود، سفارش هایی که بالاترین قیمت را در میان خریدارن پیشنهاد داده اند در بالای لیست قرار می‌گیرند و جز اولین سفارش های خرید در آن اردر بوک خواهند بود.

به طور کلی، اولین سفارش فروش در اردر بوک، بالاترین قیمت ممکن است که فرد خریدار می‌تواند آن دارایی را خرید نماید و اولین سفارش خرید در Order book، پایین‌ترین قیمتی است که فرد فروشنده می‌تواند آن دارایی را بفروشد.

مفاهیم Ask و Bid و قدرت نقدشوندگی در اسپات تریدینگ

پس از اردر بوک در بازار اسپات، یادگیری دو مفهوم Ask و Bid کاربردی خواهد بود. Ask و Bid به دو قیمت خاص در Order Book اشاره می کند.

 • Bid : قیمت Bid اشاره به بالاترین قیمتی دارد که خریدار حاضر است بابت خرید یک دارایی پرداخت نماید. در اردر بوک، قیمت Bid همان قیمتی است که در ابتدای لیست سفارش خریداران نشان داده شده است.
 • ASK: قیمت Ask اشاره به پایین‌ترین قیمتی دارد که فروشنده دارایی خود را برای فروش گذاشته است. در یک Order Book، قیمت Ask قیمتی است که در ابتدای لیست سفارش فروشندگان جای گرفته است.
 • قدرت نقد شوندگی: اختلاف میان بالاترین قیمت در بخش فروشندگان Ask price و پایین‌ترین قیمت در بخش خریداران Bid price کمتر باشد، نقدشوندگی در آن بازار بالاتر است. به عنوان مثال بیت کوین در صرافی بایننس قدرت نقد شوندگی بسیار بالایی دارد، چون اختلاف میان قیمت پیشنهادی خریداران و فروشندگان بسیار کم می باشد.

سخن آخر

در این مقاله هدف آشنایی با مفهوم اسپات تریدینگ و نحوه کارکرد آن در بازار ارزهای دیجیتال است. هم‌چنین به بیان جزئیات Spot Trading در صرافی های مطرح مثل بایننس پرداختیم و با انواع سفارش‌هایی که وجود دارد آشنا شدیم. تقریبا تمامی معاملاتی که در ایران و در زمینه ارزهای رمزنگاری شده انجام می‌شود به صورت معاملات اسپات شکل می گیرد.

در سایر کشورها نیز علاوه بر این نوع معاملات، قراردادهای آتی نیز وجود دارد که انتخاب‌های بیشتری را پیش رویه تریدرها قرار می‌دهد. اما هنوز هم این نوع معاملات جزو معاملات پرطرفدار و محبوب در بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1211

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.