4

شت کوین و نابودی سرمایه شما!!

  • کد خبر : 865
  • ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۶
شت کوین و نابودی سرمایه شما!!

شت کوین و نابودی سرمایه شما!! | حتماً این روزها و با اوج گرفتن قیمت برخی از رمز ارزها، شنیده‌اید که می‌گویند سمت شت‌کوین‌ها نروید؛ یا مثلاً شت کوین نخرید که ارزش نداشته و از این قبیل کلمات! با nwnews همراه باشید تا نگاهی کلی به این موضوع بیندازیم. منشأ کلمه شت کوین چیست؟ ابتدا باید بگوییم […]

شت کوین و نابودی سرمایه شما!! | حتماً این روزها و با اوج گرفتن قیمت برخی از رمز ارزها، شنیده‌اید که می‌گویند سمت شت‌کوین‌ها نروید؛ یا مثلاً شت کوین نخرید که ارزش نداشته و از این قبیل کلمات! با nwnews همراه باشید تا نگاهی کلی به این موضوع بیندازیم.

منشأ کلمه شت کوین چیست؟

ابتدا باید بگوییم که اصلاً مشخص نیست که این اصطلاح یعنی شت‌کوین، از کجا آمده و چه کسی آن را خلق کرده است! برخی معتقدند که این کلمه اندکی پس از خلق بیت‌کوین در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ به وجود آمده است. درواقع اولین اشاره به کلمه شت‌کوین برمی‌گردد به یک صفحه اینترنتی BitCoin Talk در مورخ ۲ نوامبر ۲۰۱۰ !

اما شت‌کوین یا شیت‌کوین به چه معناست؟

دو گروه از افراد فعال در بازار کریپتو هستند که نیاز به دانستن معنی این کلمه دارند. گروه اول کسانی هستند که هر روز این کلمه را در بازار و حین معاملات دیده و شنیده‌اند و اصلاً معنی آن را نمی‌دانند. گروه دوم هم کسانی هستند که معنی این کلمه را می‌دانند؛ اما دقیقاً نمی‌دانند که شت‌کوین برای کدام رمز ارزها به کار می‌رود!

برای آنکه بدانیم شت کوین چیست ابتدا ارزهای دیجیتال موجود را به چند گروه تقسیم بندی می کنیم که هرکدام وظایف خاصی دارند:

  • گروهی از رمزارزها فقط در زمینه پرداخت کار می کنند. ارزهایی مثل بیت کوین و لایت کوین از این دسته  هستند.
  • گروهی از آنها در حکم پلتفرمی هستند که در آنها می توانیم ارز های دیگری را ایجاد نماییم. پروژه هایی مثل اتریوم و ترون از این گروه هستند.
  • گروهی از ارزهای رمزنگاری به عنوان استیبل کوین شناخته می شوند. در این گروه ارزهایی مثل تتر، DAI و USD Coin قرار می گیرند. قیمت این نوع ارزها همیشه ثابت است.
  • گروهی از ارزها روی پرداخت ها کار میکنند ولی تفاوت شان آن است که حریم خصوصی را بیش از دیگران رعایت می کنند. در این گروه می توان ارزهایی مثل مونرو و ورج را قرار داد.
  • برخی از ارزها روی بحث دیفای یا اقتصاد غیر متمرکز کار می کنند. گروه دیفای را می توان به چند گروه دیگر تقسیم کرد، شامل پروژه هایی که در صرافی ها کاربرد دارند، گروه هایی که تحت عنوان اوراکل کار می کنند، گروه هایی که در پروژه وام دهی غیر متمرکز جای دارند و…

به غیر از موارد فوق دسته بندی های دیگری نیز وجود دارد ولی یک گروه از آنها در بحث شت کوین چیست قرار می گیرند. شت کوین (Shitcoin) اصطلاحی است که برای توصیف آلت کوین‌های بی ارزش مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارزش شت کوین (Shitcoin) ممکن است از بین رود و به صفر برسد زیرا معمولا شت کوین یک پروژه تحقق نیافته است یا با حسن نیت ایجاد نشده است، در اکثر موارد قیمت شت کوین بر اساس حدس و گمان است. شت کوین‌ها اغلب از الگویی خاص و مشخص پیروی می‌کنند. گروه شت کوین شامل ارزهایی می باشد که هیچ هدف خاص یا محصولی برای ارائه کردن ندارند. افرادی که این ارزها را راه اندازی کرده اند به دنبال بالا و پایین بردن قیمت آنها هستند تا پول هنگفتی را کسب نمایند. بازندگان بزرگ در این میان افرادی هستند که به این ارزها بها داده و آنها را خریداری می کنند.
البته در یک مقطع زمانی ممکن است سود کمی داشته باشند ولی در نهایت با ضرر همراه است.

چگونه شت کوین را تشخیص دهیم؟

به منظور تعیین ارزش یک کوین باید بدانید که ارزش ذاتی ارزهای دیجیتال لزوماً برابر با ارزش بازاری آن‌ها نیست و ارزیابی اینکه یک رمزارز چقدر ارزش دارد، نیاز به یک رویکرد متفاوت از تعیین قیمت اوراق بهادار یا ارزهای سنتی دارد. آلت‌کوین‌ها مورد حمایت دولت‌ها نیستند، به این معنی که سرمایه گذاران نمی‌توانند به رشد تولید ناخالص داخلی، میزان بدهی یا تورم توجه کنند تا تعیین کنند که ارزش ارز پائین یا ارزش اضافی آن چقدر است.

تخمین ارزش ذاتی یک ارز دیجیتال بدون در نظر گرفتن تمام عوامل مرتبط، تقریباً غیرممکن است، این شامل فاکتورهایی مانند تقاضای بازار برای یک محصول و یا یک خدمت، توانایی تیم اجرایی برای محقق کردن پروژه، باور توسعه‌دهندگان پروژه و اجرای کد باکیفیت و ارزیابی مقدار حمایت‌های مالی صورت گرفته از طریق مشارکت و مکانیسم‌های سرمایه‌گذاری برای موفقیت یک طرح می‌شود.

بسیاری از ارزهای دیجیتال، به‌ویژه ICOها؛ تنها یک ایده هستند و تا زمانی که این ایده به واقعیت تبدیل شود، تشخیص یک شت کوین بسیار ذهنی است و محاسبه‌ی ارزش واقعی آن تقریبا غیرممکن خواهد بود.

علاوه‌براین تعیین محدودیت در عرضه کوین‌ها باعث ارزشمند شدن آن‌ها می‌شود، زیرا دارندگان کوین‌ها می‌دانند که کوین‌های اضافی پس از یک نقطه مشخص دیگر ایجاد نمی‌شوند و عرضه کوین‌ها محدود است. طبق قوانین اقتصادی این محدودیت در کنار سایر شرایط، باعث ارزشمند شدن و افزایش قیمت کوین‌ها خواهد شد.

یک راه حل آسان جهت یافتن این‌که آیا یک آلت کوین در واقع با ارزش است یا خیر، این است که بدانید بیشتر اطلاعات در مورد altcoin‌ها در اینترنت یافت می‌شود، اما فهمیدن این‌که آیا این اطلاعات صحیح است یا در راستای ایجاد یک پروژه کلاهبرداری است، مرحله دشوار این تصمیم‌گیری خواهد بود. علاوه بر مواردی که ذکر شد، جهت شناخت شت کوین‌ها و کوین‌های منقضی شده، می‌توانید به برخی وبسایت‌های معتبر همچون deadcoins مراجعه کنید و لیست کوین‌های نامعتبر و وضعیت آن‌ها را مشاهده کنید و نظرات کاربران در خصوص این کوین‌ها را مطالعه کنید.

سخن پایانی

بعید است که توسعه و بازاریابی کوین‌هایی که شت کوین (shitcoin) در نظر گرفته می‌شوند بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد در حالی که علاقه به رمزارزها همچنان روزانه در حال افزایش است. در نظر داشته باشید، برای آن که بفهمیم کدام دسته از کوین‌هایی که قرار است عرضه شوند شت‌کوین (Shitcoin) هستند، باید وایت‌پیپر آن‌ها را با دقت مطالعه کرد و با پرسش از توسعه‌دهندگان، نقاط مبهم آن‌ها را روشن ‌نمود و سپس سرمایه‌گذاری کرد. تشخیص اینکه آیا یک کوین، شت کوین است یا این که برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ مناسب است، امری دشوار است.

همواره توجه داشته باشید که در دام بازاریابی و شایعات قرار نگیرید و از طرفی هم نگرش کاملا منفی در خصوص بازار ارزهای دیجیتال هم امری متداول است. به طور مثال با توجه به ارزش بالای بیت کوین و حجم معاملات گسترده آن، همیشه افرادی هستند که معتقدند بیت کوین کلاهبرداری است و برخی نیز معتقدند بیت کوین یک شرکت هرمی است، البته قطعا اینچنین نیست. به دلیل عدم قانون‌گذاری در بازار رمزارزها، شت کوین‌ها (Shitcoin) از طرح‌های بازاریابی برای کلاهبرداری از سرمایه گذاران جدید استفاده می‌کنند و در نهایت از طمع آن‌ها سود می‌برند. با گذشت سال‌ها بسیار مشاهده شده که هزاران پروژه ادعا می‌کنند که این پروژه بیت کوین بعدی است ولی همیشه در تحقق این وعده‌ها کوتاهی می‌کنند.

منبع : ramzarz.news

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=865

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.