0

از پیشنهادات اغواکننده بازاریابی شبکه‌ای تا تخلفات شرکت‌ها

  • کد خبر : 4004
  • ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
از پیشنهادات اغواکننده بازاریابی شبکه‌ای تا تخلفات شرکت‌ها

 از پیشنهادات اغواکننده بازاریابی شبکه‌ای تا تخلفات شرکت‌ها؛ موضوع خبر امروز نتورک نیوز می باشد. پس تا انتهای این خبر کوتاه همراه ما باشید. شرح خبر بازاریابی شبکه‌ای، نوعی فعالیت اقتصادی در حوزه فروش کالا در دنیاست که چندسالی است در ایران هم فعال شده است. شرکت‌های در حال فعالیت در این حوزه گاه با […]

 از پیشنهادات اغواکننده بازاریابی شبکه‌ای تا تخلفات شرکت‌ها؛ موضوع خبر امروز نتورک نیوز می باشد. پس تا انتهای این خبر کوتاه همراه ما باشید.

شرح خبر

بازاریابی شبکه‌ای، نوعی فعالیت اقتصادی در حوزه فروش کالا در دنیاست که چندسالی است در ایران هم فعال شده است. شرکت‌های در حال فعالیت در این حوزه گاه با وجود داشتن مجوز، در حال تخلف هستند. گروه بازرگانی بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ پس از دستگیری و جمع شدن بساط شرکت‌های هرمی که مکان تجمع کلاهبردارانی بود که از سادگی و طمع مردم سواستفاده می‌کردند و با بالاکشیدن سرمایه‌های آن‌ها یا از کشور فرار می‌کردند یا در مکانی غیرقابل دسترس پنهان می‌شدند، شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای رفت هرفته جای خود را در بازار‌های کشور باز کردند و با رایزنی‌ها و رفع برخی ایرادات شرکت‌های هرمی، توانستند مجوز فعالیت را از حاکمیت دریافت کنند.

بر اساس آماری که در تارنمای دبیرخانه کمیته نظارت بر عملکرد شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای و کسب‌وکار‌های مجازی وجود دارد، در حال حاضر بیش از ۲۰ شرکت بازاریابی شبکه‌ای دارای پروانه کسب در حال فعالیت هستند و غیر از این ۲۰ مورد، مابقی فعالیت مجرمانه و غیرقانونی انجام می‌دهند.

 

پیشنهادات اغواکننده بازاریابی شبکه‌ای

شاید تا به حال با فعالین بازاریابی شبکه‌ای برخورد داشتید و از پیشنهادات اغواکننده که گاهی حاصل از دروغگویی برای فریب و گاهی هم به دلیل فریبی که خود خورده‌اند، متعجب شده باشید. این افراد، چشم انداز‌هایی را از فعالیت در این بازار بیان می‌کنند که عمدتا جزو آرزو‌های محال برای خیلی از افراد جامعه است. از رویای خرید خودرو‌های خارجی گران قیمت تا خرید خانه در بهترین جای شهر در مدت زمان بسیار کوتاه، از جمله این چشم اندازهاست. قعالان این حوزه در جلسات خود، بر این نکته تاکید دارند که شما از طریق بازاریابی شبکه‌ای می‌توانید راه ۱۰۰ ساله را در یک شب بپیمایید.

*شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای چگونه فعالیت می‌کنند؟

حال که به این اغواگری‌ها اشاره کردیم، خوب است روند فعالیت این‌ها را بررسی کنیم. بازاریابی شبکه‌ای، نوعی شیوهٔ فروش است که در آن کمپانی‌ها محصولات خود را بدون تبلیغات و بدون واسطه به فروش می‌رسانند و مشتریان پس از خرید در صورت تمایل می‌توانند محصولات کمپانی را بازاریابی کنند و سود بگیرند. درآمد در بازاریابی شبکه‌ای هم در ازای فروش مستقیم کالا و هم در ازای فروش از طریق زیرمجموعه کسب می‌شود.

تفاوت شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای با شرکت‌های هرمی این است که اعضای شرکت‌های هرمی متعهد هستند افرادی را به شرکت معرفی کنند و در ازای سرمایه گذاری آن فرد کمیسیون دریافت می‌کنند.

در واقع در این شرکت‌ها محصول ملموسی خرید و فروش نمی‌شود و سرمایه گذاری فرد به عنوان کمیسیون بین افراد بالاتر در این هرم تقسیم می‌شود. در این ساختار هر چه به راس هرم نزدیک می‌شوید، سود بیشتری دریافت می‌کنید. اما اگر در سطوح پایین هرم باشید، هیچ گاه چنین سودی نخواهید داشت، البته اگر متضرر نشوید. اما در بازاریابی شبکه اصل بر فروش محصول است و سپس می‌توان در ازای معرفی فرد جدید سود دریافت کرد.

در بازاریابی شبکه‌ای، بازاریاب‌ها بصورت «تبلیغات کلامی» یا «تبلیغات چهره به چهره» اقدام به «فروش محصولات کارخانجات» می‌کنند. در حال حاضر به ترتیب کشور‌های آمریکای شمالی، چین، کشور‌های اروپایی از جمله آلمان و ایتالیا و ژاپن در زمینه بازاریابی شبکه‌ای سردمدار هستند.

 

*چالش‌ها و تخلفاتی که توسط شرکت‌ها ایجاد می‌شود

چالش‌ها و مشکلات مالی و غیرمالی عدیده‌ای گریبان گیر عده زیادی از افراد که عموما جوان و کم تجربه هستند و  با سودای اشتغال و کسب درامد بالا در این شرکت‌ها شروع به فعالیت نموده مواجه شده اند و در نهایت عمدتا ناراضی و بدون منفعت با انباشتی از کالا یا هزینه ناشی ازخرید مازاد بر نیاز واقعی کالا مواجه می‌شوند و فقط  لیدر‌های انگشت شمار در راس هرم این شرکت‌ها و مسئولین این شرکت‌ها از جو ایجاد شده نهایت استفاده را برده و فروش و درامد خود را تصاعدی افزایش می‌دهند.

متاسفانه موارد فوق همواره از چالش‌های فعالیت در بازاریابی شبکه‌ای در کشور بوده و با وجود مقررات و بخشنامه‌های وزارت صمت، اقدامات کمیته نظارت  و اتحادیه کسب و کار‌های فضای مجازی که متولی اصلی صدور مجوز و برخورد با تخلفات این شرکت‌ها می‌باشند کماکان مشهود می‌باشد.

اذعان به وجود تخلف در عملکرد شرکت‌ها

رضا الفت نسب، عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کار‌های مجازی با تایید وجود تخلفات در عملکرد این شرکت ها، به بازارنیوز گفت: نمی‌توانیم این تخلفات را رد کنیم و بگوییم که وجود ندارد. در هر کسب و کاری تخلفاتی رخ می‌دهد. باید ببینیم ما چه زیرساخت‌هایی در اختیار این شرکت‌ها باید قرار دهیم که با استفاده از آن‌ها نتوانند برخی تخلفاتی مانند به کارگیری افراد زیر ۱۸ سال برای بازاریابی را انجام دهند.

وی خطاب به افرادی که می‌خواهند در این حوزه فعالیت داشته باشند، تاکید کرد: پیشنهاد ما این است که اگر می‌خواهند خرید، سرمایه‌گذاری یا فعالیت بازاریابی داشته باشند، طبق قانون از طریق شرکت‌های بازاریایی شبکه‌ای که مشغول فعالیت مجاز هستند (چون تعدادی شرکت هستند که فعالیت غیررسمی دارند)، سرویس بگیرند و هرگز وارد کار با شرکت‌های بدون مجوز و غیرمجاز نشوند. همچنین اگر به مشکلی برخورد کردند، می‌توانند از طریق کمیته شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای، موضوع را پیگیری کنند و ما هم در اتحادیه پیگری خواهیم کرد.

به نظر می‌رسد، دستگاه‌های نظارتی باید توجه ویژه‌ای به فعالیت این شرکت‌ها داشته باشند. همچنین دستگاه‌های قانون‌گذار، باید ضمانت اجرایی فعالیت قانونی این شرکت‌ها را محکم‌تر و دقیق‌تر مشخص کنند تا شاهد چنین اتفاقاتی در آینده نباشیم. همچنین مردم می‌توانند برای اطمینان از قابلیت اعتماد به شرکت‌ها‎ی بازاریابی شبکه‌‎ای از طریق سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲  در خصوص نحوه فعالیت آن‌ها اطلاعات کسب کنند.

پایان پیام//

منبع: بازار نیوز

کلام پایانی | پیشنهادات اغواکننده بازاریابی شبکه‌ای

ممنون که تا انتهای این خبر همراه همراه نتورک نیور بودید. اگر علاقه مند به پیگری اخبار گوناگون در زمینه بازاریابی شبکه‌ای هستید. و یا قصد دارید اطلاعات خود را در زمینه بازاریابی شبکه‌ای افزایش دهید، میتوانید سایر مقالات موجود در سایت نتورک نیوز را مطالعه نمایید.

 

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=4004

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.