4

ارز دیجیتال لیبرا

  • کد خبر : 1256
  • ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۶
ارز دیجیتال لیبرا

ارز دیجیتال لیبرا | شرکت فیسبوک قصد دارد در نیمه نخست سال آینده میلادی واحد پولی خود را به شکل یک ارز رمزی به نام «لیبرا» به راه بیندازد تا کاربران بتوانند در داخل صفحه فیس‌بوکشان یا با فشردن دکمه‌ای در واتس‌اپ پول پرداخت یا دریافت کنند. پذیرش عمومی «لیبرا» می‌تواند نقش فیسبوک را در عرصه […]

ارز دیجیتال لیبرا | شرکت فیسبوک قصد دارد در نیمه نخست سال آینده میلادی واحد پولی خود را به شکل یک ارز رمزی به نام «لیبرا» به راه بیندازد تا کاربران بتوانند در داخل صفحه فیس‌بوکشان یا با فشردن دکمه‌ای در واتس‌اپ پول پرداخت یا دریافت کنند. پذیرش عمومی «لیبرا» می‌تواند نقش فیسبوک را در عرصه بین‌المللی به شدت پررنگ کند. با این حال این شرکت با موانع بزرگ و متعددی در این مسیر روبروست.

مروری کلی بر لیبرا

پروژه لیبرا یا همان ارز دیجیتال فیسبوک در اوایل سال ۲۰۱۹ معرفی شد و جزئیات این پروژه به همراه گزارش عملکرد (وایت پیپر) آن بطور رسمی در تاریخ ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹ منتشر شد.

قرار بود لیبرا در اواخر سال ۲۰۱۹ به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کند، اما به دلیل نگرانی مقامات دولتی سراسر جهان از بی ثبات شدن اقتصاد دنیا، هنوز این اتفاق رخ نداده و فیس‌بوک در حال مذاکره با قانون‌گذاران است.

ارز دیجیتال فیس‌بوک خود را این‌گونه معرفی می‌کند: «یک ارز و زیرساخت جهانی برای میلیاردها نفر».

فیس‌بوک می‌خواهد با ارائه یک ارز دیجیتال جهانی که مبتنی بر فناوری بلاک چین است، نقل و انتقال پول به سراسر جهان را برای همه‌ی مردم دنیا فراهم کند، به طوری که این فرایند به سادگی ارسال یک ایمیل انجام شود.

این غول شبکه‌های اجتماعی قصد دارد تا این ارز دیجیتال را روی فیس‌بوک، واتس‌اپ و اینستاگرام راه‌اندازی کند که مجموع کاربران آن‌ها به بیش از ۲ میلیارد نفر می‌رسد.

به گفته فیس‌بوک، لیبرا توسط انجمنی متشکل از ۲۸ عضو پشتیبانی می‌شود که مدیریت آن بر عهده فیس‌بوک است.

اعضای این انجمن شامل شرکت‌های بزرگی از جمله ویزا کارت، مسترکارت، پی‌پال، ویزا، اوبر، لیفت، کوین‌بیس و … بودند که البته پی‌پل، ویزا، ای‌بی و مسترکارت به دلیل نگرانی از قانون‌گذاران، از این انجمن خارج شده‌اند و اکنون ۲۰ عضو اصلی در آن وجود دارد. این اعضا می‌توانند به بیش از ۱۰۰ نفر هم برسند.

لیبرا
اعضای فعلی انجمن لیبرا – آپدیت: ۱۹ بهمن ۹۸

انجمن لیبرا دو وظیفه اصلی دارد:

  1. اداره و نظارت بر شبکه لیبرا
  2. مدیریت ذخایر پشتوانه لیبرا برای حفظ ثبات آن

ارز دیجیتال اصلی فیس‌بوک، یک ارز دیجیتال باثبات (استیبل کوین) با پشتوانه پول‌های ملی که توسط ذخایر انجمن لیبرا پشتیبانی می شود. این ذخایر شامل یک سبد از دارایی‌های با نوسان قیمتی بسیار کم است تا بتوانند ارزش ارز دیجیتال باثبات لیبرا را تقریبا ثابت نگه دارند.

این ارز دیجیتال باثبات قرار است در ابتدا فقط توسط چهار ارز فیات شامل دلار، یورو، ین ژاپن و پوند انگلیس پشتیبانی شود، اما در آینده دارایی‌های دیگری نیز در لیست ذخایر آن قرار می‌گیرند.

در حالی که این ۴ ارز ملی اولین ارزهایی بودند که به عنوان ذخایر پشتوانه لیبرا در نظر گرفته شدند، توسعه‌دهندگان این پروژه برای ارزی که بخواهد در آینده به عنوان ذخایر لیبرا مورد استفاده قرار گیرد (چه فیات چه هر ارز دیگری)، سه معیار کلیدی در نظر گرفته‌اند که شامل موارد زیر می‌شود:

  1. مستقل باشد (قیمتش به دارایی دیگری وابسته نباشد).
  2. فرآیند تصمیم‌گیری در رابطه با آن یا باید به موسسات دولتی مانند بانک‌های مرکزی گره خورده باشد و یا یک دارایی که آزادانه در دسترس است.
  3. دارایی‌ها باید به صورت جهانی به رسمیت شناخته شوند. برای مثال، سهام شرکت اپل (APPL) فقط با واحد پولی دلار قابل معامله است. در نتیجه، سهام آن نمی‌تواند به عنوان ذخیره دارایی‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

دارایی‌های جایگزین مانند طلا یا بیت کوین می‌توانند برای این منظور بهتر عمل کنند، زیرا در چندین بازار به صورت جهانی معامله شده و بنابراین می‌توانند در سبد دارایی‌هایی که به عنوان ذخایر ارز دیجیتال لیبرا قرار است استفاده شوند، قرار گیرند.

اما این پروژه فقط با هدف ارز دیجیتال باثبات با پشتوانه فیات طراحی نشده است (در حالی که در حال حاضر در دنیای ارزهای دیجیتال به عنوان یک ارز دیجیتال باثبات با پشتوانه شناخته می‌شود).

به عنوان بخشی از برنامه‌های بزرگی که فیس‌ بوک در رابطه با پروژه لیبرا مطرح کرد، این پروژه قصد دارد علاوه بر یک ارز دیجیتال باثبات باپشتوانه یک ارز دیجیتال دیگر با عنون «توکن سرمایه‌گذاری لیبرا» نیز ایجاد کند.

برخلاف لیبرا یک ارز دیجیتال عمومی قابل دسترس برای همه خواهد بود، توکن سرمایه‌گذاری لیبرا بر اساس آنچه فیس بوک ادعا کرده، یک توکن اوراق بهادار است. به این ترتیب، عرضه اولیه آن به صورت خصوصی خواهد بود و فقط کاربران خاصی قادر خواهند بود آن را بخرند که شامل بنیانگذاران انجمن لیبرا و سرمایه‌گذاران معتبر پروژه می‌شوند.

از آنجایی که لیبرا توسط مجموعه‌ای از دارایی‌های فیات پشتیبانی می‌شود، سود حاصل از آن به دارندگان توکن‌ سرمایه‌گذاری لیبرا تعلق خواهد گرفت.

همانطور که قبلا نیز اعلام شده بود، از ۲۰ شرکتی که فیس‌بوک به منظور راه‌اندازی نودها (اعتبارسنج‌ها) به عنوان اعضای انجمن لیبرا با آن‌ها همکاری می‌کند، هرکدام حداقل ۱۰ میلیون دلار بابت گرفتن امتیاز راه‌اندازی نود، سرمایه‌گذاری کرده‌اند. توکن سرمایه‌گذاری لیبرا چیزی است که آنها به عنوان پاداش دریافت کردند.

از آنجایی که دارایی‌هایی که به عنوان ذخایر ارز لیبرا وجود دارند، دارایی‌های با ریسک پایین هستند، سود سرمایه‌گذاران اولیه فقط در صورتی قابلیت نقد شدن دارد که راه‌اندازی شبکه موفقیت‌آمیز باشد و ذخایر موجود به عنوان پشتوانه به طرز قابل توجهی رشد کنند.

یک سرمایه‌گذاری که توکن‌های لیبرا را خریداری می‌کند، حتما لازم نیست یک نود راه‌اندازی کند، اما در صورتی که نودی راه‌اندازی نکند، اجازه رأی دادن به عنوان اعضای انجمن لیبرا را ندارد.

دامنه فعالیت‌های پروژه لیبرا بسیار وسیع است. یکی از مدیران انجمن لیبرا ادعا کرده در هر جایی که تاکنون از ویزا و مسترکارت استفاده می‌شده، ارز دیجیتال لیبرا نیز پذیرفته خواهد شد.

هدف پروژه لیبرا

فیس‌بوک اعلام کرده است که بطور کلی ۱.۷ میلیارد نفر در سراسر جهان از دسترسی به خدمات بانکی محرومند. یکی از اصلی‌ترین اهداف عرضه سکه لیبرا کمک کردن به این افراد است. در واقع هدف این پروژه، ایجاد یک اکوسیستم مالی است که می‌تواند میلیاردها نفر را به هم متصل کند.

برای بسیاری از مردم در سراسر جهان، حتی خدمات اولیه مالی هم در دسترس نیست. تقریبا نیمی از بزرگسالان در جهان حتی یک حساب بانکی ندارند. این رقم در کشورهای در حال توسعه بدتر و برای زنان نیز بدتر از مردان است.

کالیبرا، هدف اولیه خود را فقط انتقال وجه قرار داده است.
کالیبرا، هدف اولیه خود را فقط انتقال وجه قرار داده است.

هزینه این محرومیت بسیار زیاد است. به عنوان مثال، تقریبا ۷۰ درصد از کسب‌و‌کارهای کوچک در کشورهای در حال توسعه، دسترسی به اعتبارات بانکی ندارند و سالیانه ۲۵ میلیارد دلار بابت هزینه کارمزد ارسال پول از کشوری به کشور دیگر از دست می‌رود.

اما برای غول‌های تکنولوژی و موسسات مالی بزرگی که از این پروژه پشتیبانی می‌کنند، راه‌اندازی این پروژه بیشتر با هدف جذب مشتریان بوده است.

در میان شرکت‌های بزرگی پرداختی، تعدادی از نهادهای خودجوش از جمله بانک جهانی زنان به انجمن لیبرا ملحق شده‌اند.

شرکت‌ها و نهادهای مختلف، برای اینکه بخواهند به انجمن لیبرا ملحق شده و تاثیر اجتماعی مثبتی بر روی آن داشته باشند، باید حداقل ۵ سال سابقه فعالیت در زمینه‌های اجتماعی از جمله فعالیت در زمینه کاهش فقر داشته و همچنین بودجه عملیاتی آنها بیش از ۵۰ میلیون دلار باشد.

در حالی که کالیبرا، هدف اولیه خود را ایجاد بستری برای انتقال وجه قرار داده است، شرکت‌های جانبی عضو انجمن لیبرا برنامه دارند تا خدمات خود را گسترش داده و امکان پرداخت قبض‌ها و خرید کالا مانند خرید یک قهوه را با استفاده از لیبرا برای مشتریان خود فراهم کنند.

ویدیوی منتشر شده از رابط کاربری لیبرا نشان می‌دهد، مشتریان با استفاده از آن قادر خواهند بود وجه مورد نظر خود را با سرعت برای دوستان خود، انتقال دهند. گرچه طبق چیزی که در این ویدیو نشان داده شده، کاربران وجه خود را با سکه‌های لیبرا ارسال خواهند کرد، اما موجودی آنها در کیف پول مخصوص لیبرا، بر اساس واحد پول فیات آنها نیز نمایش داده می‌شود.

علاوه بر این، هنگام ارسال پول به فردی در کشور دیگر، برنامه کیف پول لیبرا، معادل فیاتی را که گیرنده در مقصد دریافت می‌کند را نیز نشان خواهد داد.

کالیبرا، کیف پول لیبرا

کالیبرا که یکی از شرکت‌های جانبی فیس‌بوک در راستای پروژه لیبرا است و بطور کامل توسط انجمن مستقل لیبرا اداره می‌شود، قصد دارد سرویس‌های مالی و محصولات مختلفی را در شبکه لیبرا توسعه دهد.

این شرکت برنامه دارد کار خود را با عرضه یک نرم افزار کیف پول برای سکه لیبرا شروع کند. کیف پول کالیبرا، به کاربران امکان نگهداری و انتقال ارز دیجیتال لیبرا را خواهد داد.

قرار است لیبرا بر روی پلتفرم‌های ساخته شده در اکوسیستم فیس بوک که شامل پیام‌رسان واتس‌اپ و وب‌سایت فیس بوک می‌شود، با استفاده از رابط کاربری کیف‌پول کالیبرا پیاده‌سازی شود.

بلاکچین لیبرا

هدف بلاکچین لیبرا کار کردن به‌عنوان بنیادی برای خدمات مالی، از جمله ارز جدید جهانی است که می‌تواند نیازهای مالی روزانه میلیاردها نفر را برآورده سازد. در فرایند ارزیابی گزینه‌های موجود، ما بر اساس این سه الزام تصمیم به ساخت یک بلاکچین جدید گرفتیم:

امکان مقیاس‌پذیری به میلیاردها حساب که نیازمند توان عملیاتی بالا، تاخیر پایین و سیستمی با ذخیره‌سازی کارآمد و ظرفیت بالاست.
بسیار ایمن، برای تضمین امنیت دارایی‌ها و داده‌های مالی.
انعطاف‌پذیر، تا بتواند مدیریت اکوسیستم لیبرا و نوآوری‌های آینده در خدمات مالی‌اش را تقویت کند.
بلاکچین لیبرا از پایه به شکلی طراحی شده که این الزامات را برآورده سازد و بر اساس تجربیات پروژه‌ها و پژوهش‌های فعلی ساخته شده است؛ ترکیبی از رویکردهای نوآورانه و تکنیک‌های شناخته‌شده. بخش بعدی به سه تصمیم در رابطه با بلاکچین لیبرا می‌پردازد:

لیبرا چیست و عاقبت آن چه خواهد شد؟

طراحی و استفاده از زبان برنامه‌نویسی موو۷؛
استفاده از رویکرد وفاق تحمل خطای بیزانتین (BFT)؛
انطباق‌پذیری و تکرارپذیری ساختار داده‌ای بلاکچین به‌طور گسترده.

لیبرا چیست و عاقبت آن چه خواهد شد؟
«موو» یک زبان برنامه‌نویسی جدید برای پیاده‌سازی منطق تراکنش شخصی‌سازی‌شده و «قراردادهای هوشمند» روی بلاکچین لیبراست. به‌دلیل اینکه هدف نهایی لیبرا خدمت‌رسانی به میلیاردها نفر در یک روز است، موو با ایمنی و امنیت خود به‌عنوان بالاترین اولویت مطرح شد.

موو از رویدادهای امنیتی که در قراردادهای هوشمند رخ می‌دهند؛ اطلاعاتی دریافت و زبانی را ایجاد می‌کند که ذاتا برای نوشتن کدهای مورد نظر برنامه‌نویس راحت‌تر است و بدین ترتیب خطر باگ‌های ناخواسته یا رویدادهای امنیتی را کاهش می‌دهد. به‌طور خاص، به شکلی طراحی شده تا از همتاسازی۸ دارایی‌ها جلوگیری کند. این زبان انواع منابع را ممکن می‌کند که دارایی‌های دیجیتال را محدود به خصوصیات یکسانی همانند «دارایی‌های فیزیکی» می‌کند: یک منبع دارای یک مالک است، تنها یک بار می‌تواند خرج شود و ایجاد منبع جدید محدود است.

زبان موو همچنین اثبات خودکار تراکنش‌های دارای خصوصیات خاص را راحت‌تر می‌کند، مواردی مانند تراکنش‌های پرداخت که تنها ترازهای حساب پرداخت‌کننده و دریافت‌کننده را تغییر می‌دهد. با اولویت قرار دادن این خصوصیات، موو به ایمن‌سازی بلاکچین لیبرا کمک می‌کند. با ساده‌تر کردن توسعه کدهای مهم تراکنشی، موو پیاده‌سازی امن سیاست‌های مدیریتی اکوسیستم لیبرا را ممکن می‌کند، مواردی مانند مدیریت ارز لیبرا و شبکه گره‌های تصدیق‌کننده.

موو تکامل پروتکل بلاکچین لیبرا و هر نوآوری مالی ساخته‌شده روی آن را تسریع می‌کند. ما پیش‌بینی می‌کنیم که توانایی توسعه‌دهنده برای ایجاد قراردادها در طول زمان افزایش خواهد یافت تا از تکامل و تصدیق موو پشتیبانی کند. برای تسهیل توافق بین تمامی گره‌های تصدیق‌کننده روی تراکنش‌های مورد اجرا و ترتیب اجرای آنها، بلاکچین لیبرا از رویکرد BFT و پروتکل وفاق لیبرا BFT۹ استفاده می‌کند.

این رویکرد باعث ایجاد اعتماد در شبکه می‌شود، زیرا پروتکل‌های وفاق BFT به شکلی طراحی شده‌اند که به‌طور صحیح کار کنند، حتی در صورتی که برخی گره‌های تصدیق‌کننده ـ تا یک‌سوم شبکه ـ مورد حمله قرار گرفته یا خراب شده باشند.

این نوع از پروتکل‌های وفاق توان دارای عملیاتی تراکنشی بالا، تاخیر پایین و رویکرد دارای بهره‌وری انرژی بیشتری نسبت به «اثبات کار» مورد استفاده در بلاکچین‌های دیگر را ممکن می‌کنند.

برای ذخیره‌سازی امن تراکنش‌ها، داده‌های بلاکچین لیبرا از طریق درخت‌های مرکل۱۰ محافظت می‌شود، یک ساختار داده مورد استفاده توسط بلاکچین‌های دیگر که شناسایی هرگونه تغییری در داده‌های موجود را ممکن می‌کنند.

برخلاف بلاکچین‌های قبلی که بلاکچین را به‌عنوان مجموعه‌ای از بلاک‌های تراکنش در نظر می‌گرفت، بلاکچین لیبرا یک ساختار داده منفرد است که تاریخچه تراکنش‌ها و وضعیت آنها را در طول زمان ثبت می‌کند. این پیاده‌سازی کار برنامه‌‌نویس‌ها را برای دسترسی به بلاکچین ساده‌تر می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد که هرگونه داده را از هر نقطه زمانی بخوانند و یکپارچگی داده‌ها را با استفاده از یک چارچوب واحد تصدیق کنند.

بلاکچین لیبرا دارای نام مستعار است و به کاربران اجازه می‌دهد که یک یا بیش از یک آدرس داشته باشند که به هویت دنیای واقعی آنها نیز مرتبط نباشد. این رویکرد برای بسیاری از کاربران و همچنین قانون‌گذاران آشناست. انجمن لیبرا بر تکامل پروتکل بلاکچین و شبکه لیبرا نظارت دارد و به ارزیابی تکنیک‌های جدید برای بهبود حریم خصوصی در بلاکچین در حین در نظر گرفتن نگرانی‌های انجام‌پذیری، مقیاس‌پذیری و اثرات قانونی ادامه می‌دهد.

برای جزئیات بیشتر، مقاله فنی بلاکچین لیبرا را بخوانید. اطلاعات مفصل در رابطه با زبان برنامه‌نویسی موو و پروتکل وفاق لیبرا BFT در این پیوندها موجود است. ما یک نسخه نمایشی تستنت۱۱ لیبرا را منبع‌باز کرده‌ایم که با مستنداتش همراه است. تستنت هنوز در حال توسعه است و APIها امکان دارد تغییر کند. تعهد ما به کار به شکلی باز با جامعه ادامه پیدا می‌کند و امید به این داریم که شما آن را بخوانید، بسازید و بازخورد ارائه کنید.

آینده لیبرا

امروز ما این سند را منتشر می‌کنیم تا اهداف لیبرا را در رابطه با انتشار libra.org به‌عنوان خانه انجمن و تمامی مسائل مربوط به لیبرا مشخص کنیم. این سند در ماه‌های آینده به‌روز خواهد شد. ما همچنین در حال منبع‌باز کردن کد بلاکچین لیبرا هستیم و تستنت اولیه لیبرا را برای توسعه‌دهندگان عرضه کردیم تا توسعه‌دهندگان بتوانند روی آن آزمایش و ساخت انجام دهند. تا رسیدن به انتشار هدف در نیمه اول سال ۲۰۲۰ کارهای زیادی برای انجام‌دادن وجود دارد.

بلاکچین لیبرا: در ماه‌های آینده، انجمن با جامعه کار خواهد کرد تا بازخوردهایی را از نمونه آزمایشی بلاکچین لیبرا دریافت کند تا آماده عرضه شود. این کار به‌طور خاص روی تضمین امنیت، عملکرد و مقیاس‌پذیری پروتکل و اجرای آن تمرکز دارد.

انجمن لیبرا APIها و کتابخانه‌های مستندسازی را ایجاد می‌کند تا کاربران را قادر به تعامل با بلاکچین لیبرا کند.
انجمن لیبرا چارچوبی برای توسعه مشترک فناوری بلاکچین لیبرا با استفاده از روش منبع‌باز ایجاد می‌کند. روندهایی برای بحث و مرور تغییرات برای پروتکل و نرم‌افزار پشتیبان بلاکچین ایجاد خواهد شد.

انجمن آزمایش‌های گسترده‌ای روی بلاکچین انجام خواهد داد که از آزمایش‌های پروتکل گرفته تا آزمایش‌ها در مقیاس کامل شبکه با همکاری موجودیت‌هایی مانند خدمات کیف پول را شامل می‌شود تا تضمین کند سیستم قبل از عرضه به‌خوبی کار می‌کند.
انجمن به‌دنبال تقویت توسعه زبان موو و تعیین مسیری برای اشخاص ثالث است تا قراردادهای هوشمند را پس از برقراری توسعه زبان (پس از عرضه اکوسیستم لیبرا) ایجاد کنند. به‌ همراه جامعه، انجمن روی چالش‌های فنی مسیر تحقیق خواهد کرد تا اکوسیستمی بدون نیاز به اجازه ایجاد کند تا بتوانیم به اهداف تعیین‌شده در آغاز گذار پنج‌ساله پس از عرضه دست پیدا کنیم.
اندوخته:

انجمن به‌دنبال ایجاد یک گروه منظم و توزیع‌شده از لحاظ جغرافیایی متولیان موسسات جهانی برای اندوخته است.
انجمن روندهای عملیاتی را برای اندوخته انجام می‌دهد تا با خرده‌فروشان مجاز تعامل داشته باشد و شفافیت و بازرسی‌پذیری بالا تضمین شود.
انجمن سیاست‌ها و روندهایی را برقرار می‌کند که نحوه تغییر ترکیب سبد اندوخته را مشخص می‌کنند.

شباهت ها و تفاوت ها با سایر ارزهای دیجیتال

افراد تیم لیبرا در حال جمع‌آوری بهترین ویژگی‌های بلاک‌ چین‌های موجود هستند تا آنها را بر روی بلاک چین خود پیاده کرده و در به روز رسانی‌های مختلف آن را ارائه کنند.

مثل بیت کوین، هیچ هویت واقعی‌ای در بلاک چین آن وجود ندارد

اگر بخواهیم از دید بلاک چین نگاه کنیم، هویتی از شما در آن وجود ندارد. تنها جفت کلیدهای عمومی و خصوصی وجود دارند.

پروتکل لیبرا اکانت‌ها را به هویت‌های دنیای واقعی متصل نمی‌کند. یک کاربر می‌تواند با تولید چندین جفت کلید، حساب‌های متعددی ایجاد کند. حساب‌های کنترل شده توسط یک کاربر هیچ پیوندی با یکدیگر نخواهند داشت.

مانند هایپرلجر (Hyperledger)، مجاز است (حداقل برای شروع)

ارز دیجیتال فیس بوک ؛ لیبرا شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با پروژه هایپرلجر دارد.
لیبرا شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با پروژه هایپرلجر دارد.

در ابتدا، ساختار توافق جمعی برای لیبرا، بر اساس وجود ده‌ها سازمان در شبکه خواهد بود که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند.

هر بار که توافق جمعی برای مجموعه‌ی جدیدی از تراکنش‌ها مورد رأی‌گیری قرار گیرد، یکی از اعضا به صورت تصادفی برای شمارش آرا انتخاب می‌شود.

در پروژه لیبرا ترجیح داده شده به جای دموکراسی، به شناخت تکیه شود تا حداقل در روزهای اولیه راه‌اندازی، بهترین حالت برای ایجاد توافق جمعی پیاده‌سازی شود.

اعضای بنیان‌گذار لیبرا، سازمان‌هایی هستند که هرکدام اعتبار بسیار زیادی در حوزه فعالیت خود در سالیان دراز داشته و در نتیجه بعید به نظر می‌رسد بخواهند در راستای تایید تراکنش‌های شبکه و تحقق توافق جمعی کار اشتباهی انجام دهند.

شبیه تزوس، مدیریت درون زنجیره‌ای دارد

لیبرا شبیه تزوس، مدیریت درون زنجیره‌ای دارد.
لیبرا شبیه تزوس، مدیریت درون زنجیره‌ای دارد.

تنها نهادهایی که در ابتدای راه‌اندازی بلاک چین لیبرا می‌توانند رای دهند، اعضای بنیان‌گذار لیبرا هستند. این اعضا توکن‌های سرمایه‌گذاری لیبرا را نگه می‌دارند که به آنها حق رای دادن در شبکه را می‌دهد. این رای دادن شامل تصمیم‌گیری در مورد مدیریت ذخایر استیبل کوین لیبرا و صدور مجوز برای اضافه شدن نودهای جدید به شبکه است.

ساختار مدیریتی لیبرا از ابتدا با استفاده از نرم‌افزاری به نام موو (Move) ساخته شده است. قرار است در به روز رسانی‌های مختلفی که ارائه می‌شود، اعضای جدید اضافه شوند. و همچنین برنامه‌ریزی شده است که سیستم توافق جمعی پروژه لیبرا به مرور زمان بیشتر و بیشتر به DPoS یعنی سیستم اثبات سهام یا دارایی نمایندگی شده (مانند ایاس یا استیم) نزدیک شود.

مانند اتریوم، ارزهای دیجیتال را قابل برنامه‌ریزی می‌کند

در مقاله لیبرا چندین روش مختلف و جالب توضیح داده شده است که توسط آن کاربران می‌توانند با نرم‌افزار اصلی و پایگاه داده لیبرا کار کنند.

مثلا، هرکسی می‌تواند یک نسخه بدون رای‌گیری از بلاک چین آن ایجاد کند و یا فرمان‌های مختلف مرتبط با قراردادهای هوشمند یا کیف‌ پول را اجرا کند.

ارز دیجیتال فیس بوک ؛لیبرا در مقایسه با اتریوم دو تغییر مهم در قراردادهای هوشمند خود ایجاد کرده است.
لیبرا در مقایسه با اتریوم دو تغییر مهم در قراردادهای هوشمند خود ایجاد کرده است.

به نظر می‌رسد، طراحان پروژه لیبرا در این مورد که اجرای کدها باید هزینه‌ای داشته باشد، با اتریوم موافق هستند. بنابراین، تمام عملیات اجرایی در لیبرا نیازمند پرداخت هزینه‌ای است.

لیبرا در مقایسه با اتریوم دو تغییر مهم در قراردادهای هوشمند خود ایجاد کرده است.

اولا، تعداد کاربرانی را که در ابتدا می‌توانند با پروتکل کار کنند را محدود کرده است. (بسیاری از ویژگی‌های نرم افزار Move هنوز برای همه در دسترس نیستند).

دوما، مجموعه‌ای از کدهای آن را می‌توان در هر تعداد کیف‌ پول یا مجموعه‌ای از دارایی‌ها مورد استفاده قرار داد.

مثل اتریوم بر این باور است که آینده از آن پروتکل اثبات سهام است

لیبرا مثل اتریوم بر این باور است که آینده از آن پروتکل اثبات سهام است، اما هنوز مانند پروژه اتریوم برای تحقق آن آماده نیست.

با گذشت زمان، واجد شرایط بودن برای عضویت در شبکه بطور کامل آزاد خواهد شد و تنها بر اساس دارایی‌های لیبرای هرکس، به آن امکان عضویت و حق رای داده می‌شود.

تیم لیبرا بر این باور است که پروتکل اثبات انجام کار (PoW)، با عمکلرد پایین و مصرف انرژی بالایی همراه است که آنها به این دلایل آن را مورد بررسی قرار نمی‌دهند.

مانند بایننس کوین، برنامه‌های منظمی برای سوزاندن سکه‌های خود دارند

بلاک چین هایی که برنامه‌هایی برای سوزندان توکن‌های خود به صورت منظم داشتند، در سال گذشته بسیار تاثیرگذار بودند و رشد چشمگیری را تجربه کردند.

بایننس، به عنوان صرافی پیشتاز ارزهای دیجیتال، توکن BNB را ایجاد کرد تا کاربران با استفاده از آن بتوانند کارمزد تراکنش‌هایی که در صرافی انجام می‌دهند را با درصدی تخفیف پرداخت کنند. این صرافی از ابتدا برنامه‌ریزی کرده بود بخشی از سود حاصل از خود را که با توکن BNB پرداخت شده به صورت منظم بسوزاند.‌

لیبرا نیز برنامه تقریبا مشابهی با بایننس دارد. هدف لیبرا از سوزاندن سکه‌هایش، افزایش دادن ارزش آن نیست. مانند استیبل کوین‌های با پشتوانه‌ای مانند تتر، توکن‌های لیبرا ایجاد شده و با یک برنامه منظم بخشی از آنها سوزانده می‌شود.

مانند Coda، کاربران مجبور نیستند کل تاریخچه تراکنش‌ها را نگه دارند

پروتکل کمتر شناخته شده‌ای به نام کودا (Coda)، یکی از اولین پروتکل‌هایی بود که در آن فقط لازم بود کاربران اطلاعات آخرین بلوک را نگه دارند. با وجود این پروتکل، کاربران به راحتی می‌توانستند آخرین بلوک را از تلفن همراه هوشمند خود بررسی کنند تا مطمئن شوند با دفتر کل توزیع شده معتبری تعامل دارند.

بطور مشابه، در لیبرا نیز تاریخچه تمام تراکنش‌ها ممکن است بیشتر از مقداری شود که بتوان آن را با استفاده از یک سرور شخصی پردازش کرد. تاییدکنندگان تراکنش‌ها می‌توانند تاریخچه تراکنش‌هایی را که برای پردازش و تایید تراکنش‌های جدید مورد نیاز نیست، حذف کنند.

مانند ایاس، هنوز همه کارهای لازم را انجام نداده است

ایاس بدون رویکرد مدیریتی‌ای که در ابتدا برای خود تعریف کرده بود، کار خودش را شروع کرد. بطور مشابه لیبرا نیز وعده غیرمتمرکز شدن را داده است، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که اعضای خود را مجبور به انجام چنین کاری کند.

نتیجه‌گیری

این هدف لیبراست؛ یک ارز پایدار که روی یک بلاکچین منبع‌باز و پایدار ساخته شده و دارای پشتوانه دارایی‌های واقعی است و توسط یک انجمن مستقل اداره می‌شود. ما به این امید داریم که دسترسی بیشتری به خدمات مالی بهتر، ارزان‌تر و باز فراهم کنیم؛ مهم نیست که شما کجا هستید، کجا زندگی می‌کنید، چه کار می‌کنید یا چقدر پول دارید. ما متوجه هستیم که این مسیری طولانی و پرزحمت خواهد بود و به‌تنهایی قادر به گذر از آن نیستیم. این هدف نیاز به همکاری و شکل‌گیری جنبشی برای دستیابی به این مهم دارد. ما امید به این داریم که شما نیز به ما ملحق شوید و این رویا را برای میلیاردها نفر در سراسر دنیا محقق سازیم.

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1256

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.