3

هاوینگ بیت کوین

  • کد خبر : 1108
  • ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۱
هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین | بیت‌کوین با اینکه ارزی رمزنگاری‌شده است و چیزی فراتر از کدهای دیجیتال نیست، موفق شده با پیاده‌سازی و به‌ارث‌بردن ویژگی‌های فلزات گران‌بها‌، ازجمله طلا، به‌عنوان جایگزینی برای سیستم ‌پولی در آینده‌ مطرح شود؛ حال‌آنکه هنوز مناقشه‌های بسیاری بین اقتصاد‌دانان در این زمینه وجود دارد. شاید تصور کنید تولد بیت‌کوین اتفاقی وابسته […]

هاوینگ بیت کوین | بیت‌کوین با اینکه ارزی رمزنگاری‌شده است و چیزی فراتر از کدهای دیجیتال نیست، موفق شده با پیاده‌سازی و به‌ارث‌بردن ویژگی‌های فلزات گران‌بها‌، ازجمله طلا، به‌عنوان جایگزینی برای سیستم ‌پولی در آینده‌ مطرح شود؛ حال‌آنکه هنوز مناقشه‌های بسیاری بین اقتصاد‌دانان در این زمینه وجود دارد. شاید تصور کنید تولد بیت‌کوین اتفاقی وابسته به رشد فناوری بود؛ اما به‌جرئت می‌توان بیت‌کوین را حاصل تغییرات سیستم پولی و مالی خواند که وقوع آن مستلزم پیشرفت فناوری بود. برای درک بهتر این موضوع، بهتر است بدانید از حدود نیم‌قرن پیش و با ملغی‌شدن پیمان برتون وودز، دیگر از پول با پشتوانه‌ی طلا خبری نیست؛ از‌این‌رو، بسیاری از اقتصادانان برای از هم پاشیدن نظام پولی حاکم بر جهان لحظه‌شماری می‌کنند. در چنین اوضاع‌واحوالی بیت‌کوین متولد شد که ویژگی‌های پول مدرن با وابستگی به تکنولوژی را به‌همراه دارد و می‌توان آن را بهترین گزینه برای سده‌ی بیست‌ویکم خواند.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ که توسط ساتوشی ناکاموتو طراحی شده است، به نصف شدن پاداش بیت کوین اطلاق می‌شود که به عنوان برنامه‌ای از قبل چیده شده برای سازماندهی استخراج است. شاید از خود بپرسید که هدف از ایجاد هاوینگ چیست؟ در جواب باید بگوییم که این فعالیت صورت می‌گیرد تا تورم بیت کوین کم شده و منجر به افزایش کمیابی آن شود. هاوینگ که پس از هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک اتفاق می‌افتد، باعث می‌شود تا استخراج بیت کوین‌ها تا سال ۲۱۴۰ و حتی پس از آن انجام گیرد. در واقع ناکاموتو با ایجاد این برنامه کاری کرد تا پاداش‌های ناشی از استخراج بیت کوین هر ۴ سال نصف شده تا عرضه و تقاضا کنترل شود.

ماینر چیست؟

قبل از هرچیز بد نیست تا کمی درباره دستگاه ماینر و چگونگی عملکرد آن آشنا شویم. ماینر  به دستگاهی گفته می‌شود که برای استخراج رمزارزها از آن استفاده می‌شود و تنوعی زیادی برخوردارند.  همچنین در سراسر دنیا به افرادی که به استخراج رمز ارز مانند بیت کوین و دیگر ارزها می‌پردازند، ماینر گفته می‌شود که از طریق این گونه فعالیت دستمزد به دست می‌آورند. در ادامه به هاوینگ‌های صورت گرفته و تاثیر آن‌ها بر فعالیت‌ ماینرها خواهیم پرداخت.

پاداش ماینرها پس از هاوینگ چقدر خواهد شد؟

پس از نصف شدن پاداش ماینینگ که تا دو روز آینده اتفاق خواهد افتاد، ماینرها در ازای هر بلوک، ۶/۲۵ بیت‌کوین به‌عنوان پاداش دریافت خواهند کرد که نصف ۱۲/۵ بیت‌کوینی است که تا سومین هاوینگ دریافت کرده‌اند. زمانی‌که بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ آغاز به کار کرد، ماینرهای در ازای هر بلوک، ۵۰ بیت‌کوین به‌عنوان پاداش دریافت می‌کردند. اگر پاداش ماینینگ قبل از اولین halving را با ارزش امروز بیت‌کوین محاسبه کنیم، پاداش هر بلاک حدود نیم‌میلیون دلار می‌شود که عددی بسیار بزرگ است؛ حال‌آنکه در سال ۲۰۱۱، بیت‌کوین در ابتدی راه بود و با ارزش آن روز، پاداش هر بلوک ۳۱ دلار می‌شد.

نصف شدن پاداش معدن‌کاوی اولین در نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد که تا آن زمان ۱۰،۵۰۰،۰۰۰ بیت‌کوین استخراج شده بود. پس از اولین‌بار، پاداش معدن کاوی از ۵۰ بیت‌کوین به ۲۵ بیت‌کوین کاهش یافت. نصف شدن پاداش دومین بار، ششم جولای‌ی ۲۰۱۶ با تأییدشدن بلوک شماره‌ی چهارصدوبیست‌هزارم انجام شد و پاداش معدن‌کاوی به ۱۲/۵ بیت‌کوین در ازای هر بلوک کاهش یافت. این اتفاق برای سوم بار که دو روز آینده به‌وقوع خواهد پیوست، پاداش ماینینگ را به ۶/۲۵ واحد کاهش خواهد داد که با ارزش فعلی بیت‌کوین ۶۰ هزار دلار به‌ازای هر بلوک می‌شود.

آیا هاوینگ منجر به افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد؟

لازم به توضیح است که پدیده هاوینگ پس از نصف کردن پاداش، ارزش بیت کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین با بررسی اولین و دومین هاونیگ صورت گرفته به این نتیجه می‌رسیم که سومین هاوینگ منجر به کاهش نرخ تولید خواهد شد و با استحصال طلا فاصله زیادی نخواهد داشت. بعضی کارشناسان بر این باورند که با کاهش نرخ تولید و نزدیک شدن به طلا و کم شدن عرضه بیت کوین و از طرفی افزایش تقاضا بیت کوین روند صعودی خواهد داشت. برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ پاداش بیت کوین نصف شد که در نتیجه آن هر بیت کوین از ۱۱ دلار به حدود ۱ دلار تغییر نرخ داد. در بار دوم هاوینگ نیز که در سال ۲۰۱۶ رخ داد، ارزش هر بیت کوین از ۶۵۰ دلار به حدود ۲۰۰۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ رسید. سومین هاوینگ نیز در اردیبهشت ۱۳۹۹ انجام شد و طی آن پاداش سیستم‌های ماینر به حدود ۶ بیت کوین در هر دقیقه رسید. خوب است بدانید که هاوینگ نقش مهمی در ثبات اعتبار بیت کوین دارد و برعکس سیاست‌های بانک مرکزی که با انتشار پول تورم ایجاد می‌کتد، هاوینگ خاصیت ضد تورمی دارد.

آیا هاوینگ منجر به افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد؟

اگر با نصف شدن پاداش، ماینرها دستگاه‌های خود را خاموش کنند چه می‌شود؟

در جواب این سوال باید بگوییم که ساتوشی ناکاموتو برای این موضوع نیز تدابیری اندیشیده است. اگر ماینرها دستگاه‌های خود را خاموش کنند و یا به هر دلیلی تعداد آن‌ها کاهش یابد، سختی شبکه کم می‌شود که در نتیجه ماینینگ نیز ساده‌تر انجام خواهد شد. کاهش سختی شبکه بدان معناست که ماینرها با انرژی و هزینه کمتر درآمدزایی می‌کنند که به صرفه‌تر بوده و پویایی شبکه بیت کوین را به همراه دارد.

هاوینگ در دیگر ارزها

لازم به یادآوری است که هاوینگ ارز دیجیتال تنها مختص بیت کوین نیست و در ارزهای دیگر نیز به شکل‌های گوناگون انجام می‌شود. بد نیست بدانید که در ۱۰ دقیقه حدود ۶ بیت کوین پاداش عرضه می‌شود که این امر در فرایند استخرام اتریوم متفاوت است و امروزه به ۲ اتریوم در ۱۵ ثانیه تغییر پیدا کرده است.

چرا هاوینگ بیت کوین باعث افزایش ارزش بیت‌کوین می‌شود؟

ماینینگ یا معدن‌کاوی بیت‌کوین تنها راهی است که طی آن بیت‌کوین‌های جدید به شبکه اضافه می‌شوند. هاوینگ بیت‌کوین باعث می‌شود تا عرضه‌ی بیت‌کوین‌های جدید کاهش یابد که همین کاهش در کنار وجود تقاضا باعث بالا رفتن ارزش بیت کوین می‌شود. پس از آنکه پاداش ماینینگ برای سومین بار رخ دهد، نرخ اضافه شدن بیت‌کوین‌های جدید به ۱.۸۵ درصد کاهش پیدا می‌کند که رقمی نزدیک به استخراج طلا در جهان با نرخ ۱.۴۵ درصد است، از همین‌رو بسیاری بیت کوین را با عنوان طلای مجازی می‌خوانند. 

هاوینگ بیت کوین در چه تاریخی انجام می‌شود؟

سومین هاوینگ تاریخ شبکه‌ی بیت‌کوین ساعت ۷ صبح روز سه شنبه مورخه‌ی ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ انجام می‌شود. دومین هوینگ در جولای‌ی ۲۰۱۶ انجام شد. این اتفاق که روز سه‌شنبه رخ می‌دهد، میزان پاداش ماینینگ را از ۱۲.۵ بیت کوین برای هر بلوک به ۶.۲۵ بیت کوین برای هر بلوک کاهش می‌دهد. 

کلام آخر

اکنون که دانستید هاوینگ ارز دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد، می‌توانید آگاهی بیشتری درباره شرایط بازار داشته باشید و با علم بیشتری اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال کنید. فراموش نکنید که با دانستن این نکات می‌توانید مانع ضررهای احتمالی شوید و سود خوبی به دست آورید. 

 

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1108

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.