4

ارز دیجیتال گرین

  • کد خبر : 1359
  • ۱۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۴
ارز دیجیتال گرین

ارز دیجیتال گرین | گرین (Grin) ارز دیجیتالی است که اولین بلاک آن در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹ استخراج شد و از آن زمان تاکنون شبکه آن بی‌وقفه به کار خود ادامه داده است. گرین که توجه علاقه‌مندان قدیمی بیت کوین را به شدت جلب کرده، یک ارز دیجیتال با قابلیت‌های حفظ حریم خصوصی و در […]

ارز دیجیتال گرین | گرین (Grin) ارز دیجیتالی است که اولین بلاک آن در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹ استخراج شد و از آن زمان تاکنون شبکه آن بی‌وقفه به کار خود ادامه داده است. گرین که توجه علاقه‌مندان قدیمی بیت کوین را به شدت جلب کرده، یک ارز دیجیتال با قابلیت‌های حفظ حریم خصوصی و در بستری ارتقا یافته از بلاک چین بیت کوین، به نام میمبل‌ویمبل پیاده‌سازی شده است. در این مقاله به معرفی گرین، تاریخچه پیدایش آن، نحوه کار کردن گرین، خرید و نگهداری آن خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال گرین  Grin چیست ؟

همانطور که در ابتدا مطالعه کردید، ارز دیجیتال گرین در ژانویه سال ۲۰۱۹ به وجود آمد. این رمز ارز شباهت های بسیار زیادی با ارز دیجیتال بیت کوین دارد اما مهم ترین اصل ارز دیجیتال گرین حریم خصوصی است. یکی از دلایلی که کاربران بیت کوین به سمت این رمز ارز رفته اند نیز تنها این موضوع می باشد. پروژه ارز دیجیتال گرین متن باز است. هر فردی و هر نهادی و هر شرکتی و هر دولتی می تواند این پروژه را اجرا و سپس بر روی آن تغییر ایجاد کند. اگر این پروژه تغییر یافته بخواهد منتشر شود در ابتدا باید به دست تیم توسعه دهنده اصلی این رمز ارز تایید شود و سپس این اتفاق بیوفتد.

برای رمز ارز گرین یک لیست تهیه شده است که در این لیست نباید هایی ذکر شده است که نه توسط شما و نه توسط هر فرد دیگری نباید انجام شود. زمانی که بیت کوین ایجاد شد، یکی از اهداف خالق بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو این بود که سیستم ارزی همتا به همتا ایجاد کند. در حال حاضر مواردی همانند کارمزد بالا تراکنش ها و دیگر موارد باعث شده است که خالق بیت کوین ” ساتوشی ناکاموتو ” تا حدودی از هدفش دور شود. ارز دیجیتال گرین در بلاک چین بیت کوین به وجود آمده است.

همانطور که گفتیم گرین متن باز است و توسعه آن نیز در سرتاسر دنیا انجام می شود. تمام توسعه دهندگان گرین در تلاش اند تا توزیع تمامی کوین های این رمز ارز به صورت منصفانه انجام شود. هم اکنون در زمان نگارش این مقاله قیمت ارز دیجیتال گرین برابر با ” ۰٫۴۵۰۰۰۰ دلار ” می باشد.


تاریخچه ارز دیجیتال گرین

همانطور که گفته شده در ابتدا ارز دیجیتال گرین در سال ۲۰۱۹ ایجاد و روانه بازار شد. تقریبا می توان گفت که در آگوست سال ۲۰۱۶ یک فایل که به صورت متنی بود به یکی از انجمن های توسعه بیت کوین به صورت ناشناس فرستاده شد.

محتوا این فایل متنی شامل وایت پیپر میمبل ویمبل بود. همانطور که می دانید میمبل ویمبل توسط فردی با هویت مستعار تام الویس جدوسور ایجاد شد. به صورت کلی هدف از این وایت پیپر این بود که مشکل های مقیاس پذیری و تراکنش های ناشناس را حل کند.

تمام توسعه دهندگان اصلی گرین در نظر دارند تا از روش های متعددی برای پیشرفت نسبت به دیگر رمز ارز ها استفاده کنند. ارز دیجیتال گرین یکی از اولین پیاده سازی از میمبل ویمبل می باشد که یک پروژه جامعه محور می باشد.

اولین شبکه آزمایشی ارز دیجیتال گرین در سال ۲۰۱۷ شروع به کار نمود. در تاریخ ژانویه ۲۰۱۹ که پیش تر به عنوان تاریخ شروع به کار گرین آورده شد منطور تاریخ استخراج اولین بلاک می باشد.

میمبل ویمبل (MimbleWimble) چیست؟

میمبل ویمبل نوعی پروتکل بلاک چین است که توسط شخصی با نام مستعار «تام الویس جدوسور» (نام فرانسوی لرد ولدرمورت در رمان هری‌پاتر) در جولای ۲۰۱۶ معرفی شد و طرفداران حریم خصوصی جذب آن شدند. چند ماه بعد، آدام پولسترا ایده مطرح شده توسط تام الویس جدوسور را بازبینی و تغییراتی در آن اعمال کرد.

میمبل ویمبل پروتکلی است که نوآوری‌های رمزنگاری مختلفی را با هم ترکیب کرده تا به صورت شگفت‌انگیزی نحوه انجام تراکنش‌ها در بیت کوین را تغییر داده و سایر بلاک چین را به طور قابل توجهی کاهش دهد. تمرکز شدید میمبل ویمبل و به تبع آن گرین (Grin) بر روی موضوعات حریم خصوصی و مقیاس پذیری است. قابلیت دیگر یعنی تعویض‌پذیری هم با حریم خصوصی به دست می‌آید.

گرین چگونه کار می‌کند؟

گرین یک ارز دیجیتال با سازوکار اثبات کار (Proof of Work) است و به همین خاطر قابلیت استخراج دارد. استخراج گرین با دو الگوریتم مختلف که یکی برای ای‌سیک‌ها و دیگری برای کارت‌های گرافیک است، انجام می‌شود.

سیاست استخراج گرین در دو سال اول به صورتی تعیین شده که هم با کارت گرافیک و هم با ای‌سیک باشد، اما پس از گذشت دو سال استخراج با کارت گرافیک از میان برداشته می‌شود و تمامی فرایند استخراج با ای‌سیک انجام می‌شود. این کار برای حفظ تمرکززدایی و توزیع منصفانه‌تر کوین‌ها صورت گرفته است.

زمان استخراج هر بلاک در گرین به طور میانگین ۱ دقیقه است و هر بلاک ۶۰ گرین پاداش می‌دهد. به عبارت دیگر پروتکل به گونه‌ای طراحی شده که هر ثانیه ۱ گرین آزاد شود و این روند به عنوان یکی دیگر از اصول غیرقابل تغییر گرین برای همیشه ادامه خواهد داشت. عرضه ثابت گرین در طول زمان سبب ایجاد تورمی می‌شود که پیوسته در حال کاهش است و پس از گذشت یک دهه به زیر ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

بر خلاف بیت کوین که محدودیت سکه دارد، تعداد سکه‌های گرین محدودیتی ندارند که از این جهت خصوصیات آن به پول‌های امروزی نزدیکتر است و مانند بیت کوین به عنوان ابزار ذخیره ارزش نمی‌تواند استفاده شود. شبکه گرین از برخی روش‌های تراکنش ناشناس بیت کوین مانند کوین‌جوین، تراکنش‌های محرمانه و دندلیون استفاده می‌کند.

تراکنش محرمانه (Confidential Transaction)

تراکنش‌های محرمانه نوع بهبود یافته مدل خروجی تراکنش‌های خرج نشده (UTXO) بیت کوین هستند که فاکتورهای مخفی‌ساز مختلف مقادیر تراکنش‌ها را برای همه جز گیرنده و فرستنده پنهان می‌کنند. تراکنش‌های محرمانه توسط گرگوری مکسول از بلاک‌استریم توسعه یافته است که در آن مقادیر تراکنش با «تعهدات پدرسن» جایگزین شدند.

در تراکنش‌های محرمانه مقادیر تراکنش با یک عامل مخفی‌کننده تصادفی ترکیب می‌شوند تا مقدار تراکنش رمزگذاری شود. برای ایجاد یک تراکنش باید مجموع عوامل مخفی‌ساز ورودی‌ را که با مجموع عوامل مخفی‌ساز خروجی برابر است بدانید. از سوی دیگر تایید‌کنندگان تراکنش‌ها هم تنها کافی است تا برابر بودن مجموع ورودی‌ها با خروجی‌ها را بررسی کنند و از عدم خلق سکه اضافی یا نابود شدن آن‌ها مطمئن شوند.

برای همین نیز نیازی به دانستن مقادیر تراکنش در صحت‌سنجی تراکنش‌ها وجود ندارد. حتی آن‌ها نیاز ندارند تا آدرس کیف‌ پول‌ها را هم بدانند. در واقع در میمبل‌ویمبل هیچ موجودیتی یافت نمی‌شود که برای افزایش حریم خصوصی یک قابلیت مثبت به شمار می‌آید.

کوین‌جوین (CoinJoin)

کوین‌جوین سازوکاری است که به مقیاس‌پذیری میمبل‌ویمبل کمک شایانی می‌کند و با ترکیب تراکنش‌های ارسال شده به یک تراکنش، امکان شناسایی ارتباط بین فرستندگان و گیرندگان را برای بقیه دشوار می‌سازد. این سازوکار روشی برای افزایش حریم خصوصی در میمبل‌ویمبل است، اما چگونه می‌تواند به مقیاس‌پذیری آن کمک کند؟

تصور کنید که علی، سارا، محمد و کامران در یک بلاک چین می‌خواند تراکنش انجام دهند. اگر علی بخواد به سارا مقدار سکه بفرستد، این تراکنش در یک بلاک ثبت می‌شود. اگر سارا بعداً بخواهد از سکه‌هایش مقداری به محمد بفرستد، اطلاعات مربوط به هر دو تراکنش (علی به سارا، سارا به محمد) در بلاک بعدی نگهداری می‌شود. حال اگر محمد بخواهد سکه‌ای به کامران بفرستد، اطلاعات مربوط به هر سه تراکنش (علی به سارا، سارا به محمد، محمد به کامران) در بلاک نگهداری خواهد شد.

نگهداری برخی اطلاعات تکراری، سایز بلاک چین نیز افزایش پیدا می‌کند. اما میمبل‌ویمبل به گونه‌ دیگری رفتار می‌کند. تمرکز اصلی این پروتکل بر روی حفظ یکپارچگی تراکنش‌ها و جلوگیری از حمله دوبار خرج کردن است، تا اینکه تمامی اطلاعات تراکنش‌های زنجیره را بر روی بلاک چین ذخیره کند. به مثال قبلی برگردیم و آن را در پروتکل میمبل‌ویمبل بررسی کنیم.

اگر کامران بخواهد ارزهای دیجیتالش را خرج کند، نودهای مسئول تایید تراکنش‌ها برای جلوگیری از حمله دوبار خرج کردن باید بررسی کنند که آن‌ سکه‌ها وجود داشته و قابل خرج کردن هستند. برای همین هم تاریخچه مبادلاتی که در این بین اتفاق افتاده تا ارز دیجیتال از مالک اول یعنی علی تا آخرین گیرنده یعنی کامران برسد، غیرضروری خواهد بود. میمبل‌ویمبل از پروتکل کوین‌جوین برای یکی کردن تمامی تراکنش‌ها و پاک کردن اطلاعات ورودی و خروجی (Input Output) بین اولین و آخرین دریافت‌کننده، استفاده می‌کند.

از این نظر حجم بلاک چین آن بسیار سبک‌تر شده، امکان اجرای نودها راحت‌تر می‌شود، اطلاعاتی که برای جلوگیری از حمله دوبار خرج کردن مورد نیاز است حفظ می‌شوند و مقادیر تراکنش‌ها غیرقابل پیگیری و نامعلوم باقی می‌ماند.

ابهامات درباره تعداد تراکنش‌ بر ثانیه (TPS) گرین

شاید مقیاس‌پذیری در بسیاری از بلاک چین‌ها با مفهوم TPS یا تراکنش بر ثانیه تعریف شود، اما این قضیه درباره گرین اندکی متفاوت است. کاربران برای این شبکه TPSهای بسیار متفاوتی ارائه داده‌اند. از آنجا که در شبکه گرین، چندین تراکنش با هم ترکیب می‌شود تا یک تراکنش بزرگتر را تشکیل دهند، TPS نمی‌تواند معیار صحیحی برای بیان مقیاس‌پذیری در گرین باشد.

اما تعداد تراکنش‌هایی که در یک بلاک جا می‌گیرند، توسط مفهومی به نام وزن (weight) تعریف می‌شوند که برای هر ورودی، خروجی و پارامتر دیگری به نام کرنل ثابت است.

گرین یک ارز برای ذخیره ارزش نیست!

گرین بر خلاف بیت کوین محدودیت برای عرضه سکه نداره پس نمیشه مثل بیت کوین برای حفظ ارزش ازش استفاده کرد!
گرین بر خلاف بیت کوین محدودیت برای عرضه سکه نداره پس نمیشه مثل بیت کوین برای حفظ ارزش ازش استفاده کرد!

بله درست شنیدید سوپلای گرین نامحدود هست و باعث ایجاد یه نرخ تورم مشخص میشه شاید با خودتون بگید تورمی بودن یه ارز و داشتن سوپلای نامحدود باعث میشه اون ارز بی ارزش باشه و آینده ای نداشته باشه در حالی که گرین اینجا یه راه حل خوب برای کنترل این تورم رو داره.

حمله ۵۱ درصدی به شبکه گرین!

گرین هم مثل خیلی ارز های دیگه دچار حمله ۵۱ درصدی شده و این یکی بیشتر از یک حمله بوده از جزئیات فنی خبر ندارم ولی در تاریخ هشتم نوامبر سال ۲۰۲۰ استخر۲miners در توییتر اعلام کرد که تعدای بلاک پس زده شده توسط شبکه شناسایی شده با ریسک خودتون ماین کنید ولی خب همونطور که گفتم اتفاقاتی بیشتر از یه حمله داشت انجام میشد یک باگ بسیار بزرگ در شبکه گرین توسط هکر ها پیدا شده بود که این اجازه رو میداد که گرین چاپ بکنن و میلیون ها دلار سود کنن درست همون مشکلی که برای بایت کوین پیش اومد و میلیون ها دلار بایت کوین توسط هکر ها چاپ شد ولی با گزارش یکی از کاربر های کیف پول گرین پلاس پلاس که نود گیر کرده و کار نمیکنه و بررسی توسعه دهنده اون متوجه یه مشکل شدند و اعضای کلیدی پروژه رو در جریان گذاشتند و طی یه اپدیت این مشکل رو بر طرف کردند.

خرید گرین (Grin)

از آنجا که گرین یک ارز دیجیتال جدید است و زمان کمی از راه‌اندازی رسمی آن می‌گذرد، هنوز در صرافی‌های زیادی موجود نشده است. لیست صرافی‌های خارجی که می‌توان با استفاده از بیت کوین یا اتریوم از آن‌ها گرین خریداری کرد، از کوین‌مارکت‌کپ قابل دسترس است. البته باید دقت کرد که صرافی مورد نظر با کاربران ایرانی مشکل نداشته باشد.

برای نمونه خرید و فروش این ارز دیجیتال در صرافی آمریکایی بیترکس در جریان است اما در صورتی که اقدام به ایجاد حساب در آن کنید، دارایی‌هایتان بلوکه خواهد شد. به همین خاطر نیز پیش از اینکه اقدام به خرید از یک صرافی کنید، شرایط استفاده آن را مطالعه کرده و از اینکه می‌توانید بدون هرگونه خطری از آن خرید کنید مطمئن شوید.

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1359

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.