7

ارز دیجیتال ایاس

 • کد خبر : 1118
 • ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۰
ارز دیجیتال ایاس

ارز دیجیتال ایاس | ای او اس EOS یک پلتفرم متمركز بر مبنای بلاك چین است كه برای پشتیبانی از كاربرد های غیرمتمركز در مقیاس تجاری، با ارائه یكی از ویژگی های اصلی ضروری، به شركت ها اجازه می دهد تا برنامه های بلاک چین را به شیوه ای شبیه به برنامه های مبتنی بر وب، ایجاد […]

ارز دیجیتال ایاس | ای او اس EOS یک پلتفرم متمركز بر مبنای بلاك چین است كه برای پشتیبانی از كاربرد های غیرمتمركز در مقیاس تجاری، با ارائه یكی از ویژگی های اصلی ضروری، به شركت ها اجازه می دهد تا برنامه های بلاک چین را به شیوه ای شبیه به برنامه های مبتنی بر وب، ایجاد كنند. ارتباطات EOS و پردازش موازی، مقیاس پذیری را ارائه می دهند، در حالی که مدل مالکیت آن هزینه های معامله را حذف می کند. این ویژگی ها EOS را به یک رقیب جدی Ethereum تبدیل می کند (هرچندICO  ای او اس واقعا از اتریوم پشتیبانی می کند).

معرفی ارز دیجیتال ایاس (EOS)

بیت شیرز و گرافن پلتفرم های خوبی هستند اما قراردادهای هوشمند را پشتیبانی نمی‌کنند. در شبکه اتریوم‌ به عنوان دومین ارز دیجیتال محبوب دنیا قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند اما سرعت انجام تراکنش ها پایین و همچنین کارمزدها بسیار بالا است. در حقیقت شبکه EOS ترکیبی از توانایی بالای بیت شیرز و گرافن و کاربرد قراردادهای هوشمند اتریوم است.

هدف اصلی EOS ایجاد بلاک‌چینی غیرمتمرکز با سرعت پردازشی بسیار بالا و رایگان (یا با کارمزد بسیار کم) است که در آن امکان ساخت قراردادهای هوشمند و در نتیجه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) وجود داشته باشد. به بیان ساده در واقع هدف بلند مدت ایاس ساخت پلتفرمی مانند یک سیستم عامل در دنیای رمز ارزها است که کارها را بسیار آسان می‌کند.

بلاک‌چین EOS شبکه‌ای است که تمامی این کارها در آن انجام می‌شود و توکن ایاس (EOS) ارز دیجیتال بومی این شبکه میباشد که به منظور انجام تراکنش‌ها از آن استفاده می‌شود. برنامه های غیرمتمرکز آینده اینترنت هستند و قبلاً بیش از هزار برنامه غیرمتمرکز روی بلاک چین های دیگر ساخته شده است.

بلاک چین ایاس (EOS)

به عنوان مثال یکی از برنامه‌های غیرمتمرکزی که می‌توان روی بلاک‌چین EOS پیاده‌سازی کرد، نسخه غیرمتمرکز فیس‌بوک است؛ بطوریکه هیچ شخص یا نهاد متمرکزی شبکه را کنترل نکند و هیچکس به اطلاعات شخصی شما دسترسی نداشته باشد.

یکی دیگر از اهداف EOS فراهم آوردن بستری برای پردازش میلیون‌ها تراکنش در ثانیه است. این کار می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند. بلاک‌چین‌های دیگر نیز قراردادهای هوشمند را پشتیبانی می‌کنند اما هیچکدام از آن‌ها نمی‌تواند با این سرعت تراکنش‌ها را پردازش کند. به عنوان مثال اتریوم که محبوب‌ترین بلاک چین برای میزبانی قراردادهای هوشمند است، توانایی پردازش تنها ۱۵ تراکنش در ثانیه را دارد !

تاریخچه ارز دیجیتال ایاس (EOS)

توکن و بلاک چین ایاس بر مبنای مقاله‌ سفید (White Paper) منتشر شده در سال ۲۰۱۷ میلادی طراحی شد. برای اطمینان از توزیع گسترده توکن‌های EOS تیم توسعه دهنده Block.one در سال ۲۰۱۷ توکن های خود را روی بلاک چین اتریوم و بصورت توکن ERC-20 عرضه کردند. پس از توسعه و ساخت بلاک چین انحصاری EOS تمامی توکن‌های خریداری شده به شبکه EOS منتقل شد.

پلتفرم EOS.IO توسط شرکت خصوصی Block.one توسعه یافته و به عنوان یک نرم افزار متن باز در تاریخ یکم ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی ارائه شد.

ارز رمزنگاری شده ایاس (EOS) یکی از جدیدترین پروژه‌های بلاک‌چین است که به بازار ارزهای دییجتال وارد شده است. همانطور که گفته شد هدف اصلی ایاس ایجاد شبکه‌ای با قابلیت انجام میلیون‌ها تراکنش در ثانیه و با کارمزد بسیار کم است. عرضه اولیه سکه (ICO) توکن های ایاس به دو دلیل بسیار جذاب بود. این دلایل عبارتند از:

 1. اولین دلیل این بود که عرضه اولیه سکه ایاس در تاریخ ۲۵ ژوئن سال ۲۰۱۷ آغاز شد و در چهارم ژوئن سال ۲۰۱۸ پایان یافت. در واقع این فرآیند نزدیک به یک سال به طول انجامید و به طولانی ترین عرضه اولیه سکه تا به امروز تبدیل شد. تیم توسعه دهنده EOS این کار را به این دلیل انجام داد که تمامی افراد شانس استفاده از این عرضه اولیه و خرید مقداری ارز دیجیتال ایاس را داشته باشند. لازم به ذکر است در این ICO معادل ۷۰۰ میلیون توکن ایاس (۷۲ درصد از مقدار کل عرضه) به فروش رفت.
 2. دومین دلیل این است که تیم توسعه دهنده ایاس توسط این عرضه اولیه سکه توانست بیش از ۴ میلیارد دلار سرمایه برای توسعه شبکه EOS جمع‌آوری کند تا به عنوان یکی از موفق ترین عرضه اولیه های سکه تا به امروز شناخته شود.

ایاس (EOS) چگونه کار می‌کند؟

به ایاس ” قاتل اتریوم (Ethereum Killer)” نیز گفته می‌شود؛ به این معنی که ایاس می‌تواند تمامی فعالیت های اتریوم را به صورت بسیار آسان تر و بهینه تر انجام دهد.

شبکه های اتریوم و ایاس هر دو برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را پشتیبانی می‌کنند، اما تفاوت اصلی آنها در سرعت پردازش است که به آن مقیاس پذیری (Scalability) نیز گفته می‌شود. مقیاس پذیری یکی از مهمترین فاکتورهایی است که در هنگام بررسی یک بلاک چین باید مد نظر قرار داد.

در حال حاضر شبکه اتریوم تنها می‌تواند ۱۵ تراکنش در هر ثانیه را پاسخگو باشد که این مقدار برای رسیدن به هدف نهایی اتریوم بسیار کم است. از سوی دیگر شبکه ایاس امیدوار است تا بتواند این مقدار را به بیش از ۱ میلیون تراکنش در ثانیه برساند. اما چگونه ؟!

برای پاسخ به این سوال ابتدا اتریوم را بررسی می‌کنیم. دلیل اصلی که شبکه اتریوم نمی‌تواند تراکنش‌های زیادی را پردازش کند، نحوه مدیریت داده های آن است بطوریکه هر بلاک می‌تواند مقدار محدودی اطلاعات در خود ذخیره کند. برای درک بهتر این موضوع کانتینری خالی را در نظر بگیرید که ظرفیت آن محدود است و فقط می‌تواند ۱۰۰۰ جعبه را در خود جای دهد و به دلیل همین محدودیت نمی‌توان بیشتر از این مقدار در آن جعبه قرار داد.

نه تنها هر کانتینر (بلاک اتریوم) توانایی ذخیره بیش از ۱۰۰۰ جعبه ( ۱۵ تراکنش در هر ثانیه) را ندارد، بلکه مدت زمانی طول می‌کشد که کانتینر (تراکنش) به مقصد خود برسد. به تکنولوژی که تمامی این کارها با آن انجام می‌شود، الگوریتم گواهی اثبات کار (Proof Of Work) گفته می‌شود که بسیار کند، هزینه‌زا و نامناسب برای شبکه ارزهای دیجیتال است.

تیم توسعه دهنده اتریوم روش های مختلفی از جمله شاردینگ و تراکنش‌های برون زنجیره‌ای را برای حل این موضوع امتحان کردند اما هنوز به دنبال رسیدن به بهترین نتیجه هستند. (احتمالاً استفاده از الگوریتم گواهی اثبات سهام)

بلاک چین ایاس از مدل اجماع (Consensus Model) جدید با عنوان اثبات سهم محول شده (Delegated Proof Of Stake) به جای گواهی اثبات کار استفاده می‌کند. استفاده از این الگوریتم می‌تواند تمامی مشکلاتی را که شبکه اتریوم دارد، حل کند.

بیان نحوه عملکرد الگوریتم اثبات سهم محول شده به کسانی که آشنایی کمی با تکنولوژی بلاک‌چین دارند کمی مشکل است. اما نگران نباشید ما سعی می‌کنیم این الگوریتم را به ساده ترین شکل ممکن برای شما توضیح دهیم.

 • تصور کنید برای تایید تراکنش ها روی شبکه نیاز به ۲۰۰ فرد است. به این افراد شاهد (Witnesses) گفته می‌شود.
 • از آن جایی که بلاک‌چین غیرمتمرکز است، سرمایه‌داران ایاس باید شاهدها را انتخاب کنند و برای این کار باید رأی دهند.
 • قدرت رای شما وابسته به مقدار کوین EOS است که در اختیار دارید که به آن اصطلاحاً Stake گفته می‌شود. هر چقدر کوین (Stake) بیشتری داشته باشید، رای شما قدرت بیشتری خواهد داشت و تاثیر آن نیز بر شبکه بیشتر خواهد بود. در این روش قدرت شبکه توسط ۲۰۰ فردی کنترل می‌شود که بیشترین سرمایه را در اختیار دارند.
 • در واقع شاهدها هستند که شبکه را امن نگه می‌دارند و در ازای این کار پول (توکن ایاس) دریافت می‌کنند.
 • تعداد زیادی شاهد دیگر نیز وجود دارند که منتظر هستند تا نوبت انتخاب آنها بشود تا بتوانند از این طریق کسب درآمد کنند.
 • اگر شاهدی کار خود را به خوبی انجام ندهد، می‌توان آن را با رأی گیری از شبکه حذف کرد و شاهد دیگری جایگزین او نمود.

استفاده از این الگوریتم باعث ایجاد سیستمی کارآمد می‌شود که تراکنش‌ها در آن با سرعت بالاتری انجام می‌شود و در عین حال کارمزد بسیار کمی نیز دارد. در واقع انجام هر تراکنش تنها ۳ ثانیه طول می‌کشد. در بلاک چین اتریوم برای تأیید هر تراکنش باید تمامی کامپیوترهای (نودها) موجود در شبکه با هم اجماع داشته باشند. به همین دلیل سرعت آن بسیار پایین تر از شبکه ایاس است.

یکی دیگر از امکانات خوب EOS این است که امکان مسدود کردن (Freeze) تراکنش ها در آن وجود دارد. اما اهمیت این کار چیست؟

اگر با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا باشید احتمالا درباره هک DAO شنیده‌اید. در این عملیات هک که در سال ۲۰۱۶ میلادی رخ داد بیش از ۵۰ میلیون دلار اتر (ETH) دزدیده شد. در حالی که اگر بلاک چین اتریوم از الگوریتم گواهی اثبات سهم محول شده (DPoS) استفاده می‌کرد، این اتفاق به علت امکان مسدود‌سازی تراکنش ها هیچگاه رخ نمیداد.

تفاوت ایاس (EOS) و اتریوم (ETH)

تفاوت ایاس (EOS) و اتریوم (ETH)

همانگونه که گفته شد بلاک چین اتریوم و ایاس تفاوت های ساختاری عمده‌ای با یکدیگر دارند که این تفاوت ها به شرح زیر میباشد:

نام ارز دیجیتال اتریوم (ETH) ایاس (EOS)
مکانیزم شبکه گواهی اثبات کار (PoW) گواهی اثبات سهام محول شده (DPoS)
ارزش بازار ۴۴ میلیارد دلار ۶٫۹ میلیارد دلار
عرضه کل ۱۰۰ میلیون ETH ۸۹۶ میلیون EOS
تاریخ ساخت جولای سال ۲۰۱۵ میلادی ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی
تیم توسعه دهنده Ethereum Foundation Block.one
کارمزد تراکنش ها کمتر از ۱ دلار رایگان
هزینه های سالیانه شبکه ۱۱ درصد که صرف هزینه های برق می‌شود ۵ درصد که صرف توسعه شبکه می‌شود
زمان لازم برای تایید یک تراکنش ۵ تا ۴۰ ثانیه ۱٫۵ ثانیه
پهنای باند شبکه ۱۰ تراکنش در ثانیه (TPS) بیش از ۳۰۰ هزار تراکنش در ثانیه (TPS)

از ایاس (EOS) چه استفاده‌ای می‌شود؟

مانند اکثر بلاک چین های دیگر ایاس هم ارز رمزپایه انحصاری خودش را دارد که به آن EOS گفته‌ می‌شود. ساخت این کوین چندین هدف داشته است که در ادامه آنها را مطرح خواهیم نمود.

زمانی که از بلاک‌چین اتریوم استفاده می‌کنید، باید برای انجام تراکنش‌ها کارمزد پرداخت کنید. به این کارمزد Gas گفته می‌شود. هرچه افراد بیشتری به شبکه اضافه شوند و از آن استفاده کنند، Gas نیز گران‌تر می‌شود. این امر باعث می‌شود که ارسال مقادیر کم اتریوم در شبکه به صرفه نباشد.

مثالی که قبلا در همین مطلب در مورد فیسبوک برای توضیح ارز دیجیتال ایاس زدیم را به یاد دارید؟ خب، اینگونه در نظر بگیرید که اگر برنامه غیرمتمرکز فیسبوک روی بلاک‌چین اتریوم اجرا شود هر بار که کسی دکمه لایک را می‌زند، باید کارمزدی بابت این کار پرداخت کند !

دلیل این اتفاق ساختار اتریوم است به این صورت که هر وقت افراد قصد استفاده از شبکه را داشته باشند، در واقع ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) را کرایه می‌کنند و برای آن باید کارمزد پرداخت کنند. این ساختار در ایاس کاملا متفاوت است و به جای اجاره قدرت کامپیوتری (ماشین مجازی) دارندگان کوین ایاس در مالکیت شبکه سهیم هستند.

به عنوان مثال اگر شما مالک یک درصد از کوین های EOS در شبکه باشید، به اندازه همان یک درصد در مالکیت شبکه EOS سهیم هستید. یعنی شما مالک ۱ درصد از قدرت پردازشی کامپیوتری شبکه برای پردازش تراکنش هایتان هستید و همین امر باعث می‌شود تراکنش‌ها در این شبکه رایگان باشد.

کوین EOS مانند سایر ارزهای دیجیتال عمل می‌کند. با استفاده از این کوین می‌توانید وجوه را با استفاده از کیف پول های ارز دیجیتال مختلف ارسال، دیافت یا ذخیره سازی کنید. بنابراین ایاس سیستم پرداختی بسیار خوبی است که با آن می‌توانید پولتان را به هرجای دنیا که می‌خواهید بصورت کاملاً رایگان و در چند ثانیه ارسال کنید.

ویژگی ها

دو ویژگی وعده داده شده از EOS واقعا توجه همه را جلب کرده است: ۱٫ از بین بردن هزینه های معامله (از طریق یک مدل مالکیت که به موجب آن کاربران صاحب و مجاز به استفاده از منابع متناسب با سهم خود، به جای پرداخت هر معامله می شوند) و ۲٫ مقیاس پذیری که می تواند میلیون ها تراکنش را در ثانیه با پردازش موازی و غیر همزمان انجام دهد). هزینه های بالا از ضعف های مهم اتریوم است، به همین دلیل این ویژگی ها EOS را به عنوان یک راه حل پیشرفته برای توسعه بلک چین مطرح می کند. با این وجود، از آنجا که EOS هنوز عمدتا مفهومی است، ICO آن بر روی اتریوم  ERC-20 انجام می شود.

ویژگی‌های بلاکچین EOS

ایاس مدعی است که پلتفرمش ویژگی‌های زیر را خواهد داشت:

۱- مقیاس پذیری یا قابلیت گسترش

بزرگترین مشکل فضا‌های مبتنی بر بلاکچین برقراری مقیاس پذیری است. ویزا بیش از ۱۶۰۰ تراکنش‌ و پی پال بیش از ۲۰۰ تراکنش را در ثانیه انجام می‌دهد. در مقابل در حال حاضر نهایت تایید تراکنش‌ ها توسط بیت کوین ۸ تراکنش و برای اتریوم ۲۰ تراکنش بر ثانیه است.

 • ایاس ادعا می کند که به دلیل استفاده از DPOS یا مکانیسم توافق اثبات سهام، می‌تواند به راحتی میلیون‌ها تراکنش در ثانیه را تایید کند. در ادامه به بررسی مختصر DPOS خواهیم پرداخت.

۲- انعطاف پذیری

در حمله DAO، سیستم اتریوم با مشکل مواجه شد و توسعه دهندگان ناگزیر به فورک شدند.

 • از آنجا که EOS از DPOS استفاده می کند، در صورت خرابی یک برنامه، سیستم اصلی با مشکلی مواجه نخواهد شد.

۳- حاکمیت

در EOS، حاکمیت با ایجاد صلاحیت و انتخاب قانون توسط خود جامعه تعیین می‌شود. قوانینی برای شبکه توسط اعضا تعیین می‌شود و تمام توسعه دهندگان برای استفاده از پروتکل مجبور به استفاده از آن هستند.

۴- پردازش موازی
در پردازش موازی، دستورالعمل های برنامه در میان چند پردازنده تقسیم می شوند. با انجام این کار، زمان اجرای آن برنامه کاهش چشم‌گیری می‌یابد. EOS پردازش موازی قراردادهای هوشمند را از طریق مقیاس پذیری افقی، ارتباط ناهمزمان و قابلیت همکاری فراهم می کند.

 • مقیاس پذیری افقی: در حالیکه در مقیاس پذیری عمودی، مقیاس پذیری با اضافه کردن قدرت پردازش بیشتر انجام می شود، مقیاس پذیری افقی با ایجاد ظرفیت برای افزودن کامپیوترها و قدرت پردازش بیشتر، تحقق می‌یابد.
 • قابلیت همکاری: توانایی یک سیستم کامپیوتری برای تبادل و استفاده از اطلاعات.

۵- سیستم عامل غیرمتمرکز
مهمترین ویژگی EOS است. ویندوز و مک را برای ارزهای دیجیتال تصور کنید.در حال حاضر اتریوم یک ابرکامپیوتر غیرمتمرکز است و EOS مدعی یک سیستم عامل غیرمتمرکز است.

کیف پول‌های EOS

توکن‌های EOS، فعلا مبتنی بر اتریوم هستند. برای ذخیره توکن‌های EOS، می‌توانید از کیف پول‌های رسمی اتریوم مانند مای‌اتر ولت و متامسک استفاده کنید. کیف پول‌های دیگری مانند اکسودوس، ایدو و صرافی‌ها هم از این توکن‌ها پشتیبانی می‌کنند، اما سایت رسمی ایاس توصیه می‌کند برای به روز‌رسانی های بعدی از کیف پول های رسمی اتریوم استفاده شود.

مزایا و معایب ایاس (EOS)


مزایا


 • سرعت پردازش بالا
 • رایگان بودن تراکنش ها
 • پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps)
 • استفاده از الگوریتم گواهی اثبات سهم محول شده (DPoS)
 • کار با آن برای توسعه دهندگان بسیار راحت است و به راحتی توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز را کنار یکدیگر قرار دهند.
 • براساس میزان توکنی که دارید، مالکیت شبکه ایاس را هم در اختیار دارید و به معادل همان مقدار دسترسی به پهنای باند شبکه خواهید داشت.

معایب


 • نگرانی ها در مورد تمرکز شبکه ایاس (EOS) ؛ مکانیزم حاکمیت ایاس چنان طراحی شده است كه در هر زمان معین تنها ۲۱ تولیدكننده بلوك داشته باشد و عملکرد كلی شبکه به رأی سهامداران بستگی دارد.
 • رقبای متعدد ایاس (EOS) ؛ هنوز مشخص نیست که نتیجه رقابت اتریوم و ایاس چه خواهد بود. علاوه بر اتریوم، EOS باید با بلاک چین های دیگر از جمله Tron، Neo، Rchain رقابت کند و برای اینکه میدان را به رقبا نبازد، همواره باید در حال توسعه و بهبود پلتفرم خود باشد.
 • پروژه ایاس به این علت که بدون ارائه یک نمونه اولیه از شبکه اصلی EOS مبلغ یک میلیارد دلار از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) خود جمع آوری کرد، با انتقادات شدیدی مواجه شد.

از کجا EOS بخریم

شما میتوانید رمزارز ایاس EOS را از اکسچنج Cryptoland.Network مستقیما توسط ریال خریداری کنید .

 • همچنین می توانید این ارز دیجیتال را با سایر کریپتوکارنسی ها با بهترین نرخ مبادله کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله شما را با ارز دیجیتال ایاس و چگونگی عملکرد آن آشنا نمودیم. در حال حاضر EOS یکی از ۱۰ ارز دیجیتال برتر دنیا است. ایاس توانایی بالقوه‌ای برای رقابت با اتریوم دارد و با توجه به امکاناتی که فراهم می‌کند، احتمالا در آینده نزدیک بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت. نظر شما در رابطه با ایاس (EOS) چیست؟ آیا می‌تواند به رقیب جدی برای اتریوم تبدیل شود و یا حتی برنده این رقابت باشد؟ نظرات خود را با وب سایت نتورک نیوز در میان بگذارید.

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1118

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.