3

دوج کوین در مقابل بیت کوین

  • کد خبر : 1777
  • ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۱
دوج کوین در مقابل بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو با معرفی وایت پیپر بیت کوین (BTC) در سال ۲۰۰۹، دنیای مالی را تکان داد. در وایت پیپر بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز توضیح داده شد که طرفداران زیادی پیدا کرد و بسیاری امیدوار بودند که بیت کوین جایگزین سیستم های مالی فعلی جهان شود. بیت کوین یک معامله بزرگ […]

ساتوشی ناکاموتو با معرفی وایت پیپر بیت کوین (BTC) در سال ۲۰۰۹، دنیای مالی را تکان داد. در وایت پیپر بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز توضیح داده شد که طرفداران زیادی پیدا کرد و بسیاری امیدوار بودند که بیت کوین جایگزین سیستم های مالی فعلی جهان شود. بیت کوین یک معامله بزرگ در امور مالی بود و هنوز هم هست – به طوری که قانونگذاران جهان در تلاش برای تنظیم بیت کوین هستند. در این مقاله به تفاوت بین دوج کوین و بیت کوین خواهیم پرداخت.

علیرغم تغییرات مالی بیت کوین، برخی فناوری بیت کوین، بلاک چین را دیدند و به دلایلی می خواستند از آن استفاده کنند. به لطف منبع باز بودن بلاک چین بیت کوین، ایجاد این ایده در تئوری ساده بود.

جکسون پالمر و بیلی مارکوس، دو مهندس نرم افزار، با الهام از سادگی بیت کوین، یک ارز رمزنگاری شده به نام Dogecoin (DOGE) در سال ۲۰۱۳ ایجاد کردند.

 

دوج کوین در مقابل بیت کوین

تاریخچه مختصری از بیت کوین و دوج کوین

دوج کوین پالمر بر اساس میم محبوب «Doge» Shiba Inu است که آن را با یک ارز دیجیتال ترکیب می‌کند. پالمر در مورد ایده خود تا حدودی به عنوان یک شوخی توییت کرد، اما مارکوس این توییت را دید و دست به کار شد تا دوج کوین بسازد.

حتی قبل از اینکه پالمر پاسخ دهد، مارکوس دوج کوین را در سه ساعت با فورک کردن Lucky Coin ساخت که در نوع خود یک فورک بیت کوین است. اساساً، مارکوس دوج کوین را با کپی کردن تکه‌های اصلی بیت‌کوین، لایت‌کوین و کد منبع لاکی کوین و کمی تغییر آن ایجاد کرد.

در زمان راه اندازی دوج کوین، پالمر و مارکوس انتظار داشتند که پروژه میم آنها پس از مدت کوتاهی از بین برود. اما DOGE به لطف پلتفرم رسانه اجتماعی Reddit، کاملاً رشد کرد. Subreddit Dogecoin مملو از طرفدارانی بود که DOGE را به عقب و جلو می فرستادند، اطلاعات DOGE را به اشتراک می گذاشتند و دیگران را به جامعه DOGE می آوردند.

در نهایت، ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا، درگیر شد. ماسک در اوایل سال ۲۰۲۱ مکرراً در مورد DOGE توییت کرد و ادعا کرد که این دارایی را به ماه خواهد فرستاد. توییت ماسک باعث شد که قیمت DOGE سر به فلک بکشد زیرا سرمایه گذاران هجوم آوردند. همچنین انبوهی از الگوهای رفتاری پیرامون DOGE ایجاد کرد که توجه بیشتری را به این دارایی جلب کرد.

با این حال، در کریسمس سال ۲۰۱۳، شبکه دوج کوین هک شد. یک هکر به DogeWallet، یک پلتفرم شخص ثالث دوج کوین نفوذ کرد و ۱۱ میلیون DOGE را سرقت کرد. تنها دو روز بعد، جامعه Dogecoin 15 میلیون DOGE را به عنوان یک عمل سخاوتمندانه به DogeWallet اهدا کرد.

شباهت های بیت کوین و دوج کوین

با توجه به اینکه DOGE در ابتدا یک کپی شوخی از بیت کوین بود و از مقدار مناسبی از سورس کد بیت کوین استفاده می کرد، این دو ارز دیجیتال شباهت های زیادی با هم دارند – به طوری که مقایسه BTC و DOGE غیرقابل درک نیست.

هم بیت کوین و هم دوج کوین با روش اجماع اثبات کار (PoW) عمل می کنند. در یک بلاک چین اثبات کار، تراکنش ها در بلوک ها ذخیره می شوند. هنگامی که یک بلوک پر شد، گروهی از کاربران اختصاصی به نام ماینرها شروع به تأیید اعتبار آن بلوک کردند.

کسب‌وکارها و شرکت‌ها در سراسر جهان ممکن است یک یا حتی هر دو دارایی را به عنوان نوعی پرداخت برای کالاها و خدمات بپذیرند. اما شباهت های بین ین دو به همین جا ختم می شود. اگرچه دوج کوین به عنوان یک الگوی رفتاری ایجاد شد، مارکوس و پالمر تغییرات مختلفی را اعمال کردند که دوج کوین و بیت‌کوین را بیش از آنچه در ابتدا به نظر می‌رسید متمایز می‌کرد.

 

دوج کوین در مقابل بیت کوین

بیت کوین در مقابل دوج کوین: نکات مثبت بیت کوین

علیرغم مزایایی که دوج کوین نسبت به بیت کوین دارد، بیت کوین هنوز دارای مزایای کلیدی نسبت به دوج کوین است.

برای مثال، ارزش بیت کوین به طور قابل توجهی بالاتر از دوج کوین است. بالاترین قیمت بیت کوین بیش از ۶۴۰۰۰ دلار است. بالاترین قیمتی که دوج کوین تا به حال به دست آورده است حدود ۰٫۷۰ دلار است. در حالی که تفاوت قیمت بین بیت کوین و دوج کوین به دلایل مختلف می تواند خوب و بد در نظر گرفته شود، نمی توان انکار کرد که ده ها هزار نفر به دلیل قابلیت اطمینان آن به عنوان یک ذخیره بلندمدت ارزش، در بیت کوین سرمایه گذاری می کنند.

بیت کوین همچنین با ارتقاهای قابل توجهی روبرو است. قابل توجه ترین ارتقاهای آینده بیت کوین شبکه لایتنینگ است که به کاربران امکان می دهد با استفاده از تونل های خارج از زنجیره تراکنش های کوچکتری مانند یک فنجان قهوه با بیت کوین انجام دهند.

هر بار که یک بلاک دوج کوین استخراج می شود، ماینر ۱۰۰۰۰ DOGE دریافت می کند. از نظر ریاضی، به این معنی است که در هر دقیقه ۱۰۰۰۰ دوج کوین در شبکه آزاد می شود که به طور مداوم ارزش دارایی را در طول زمان کاهش می دهد. کاهش ارزش مداوم دوج کوین دقیقاً همان چیزی است که مارکوس و پالمر می خواستند. دو توسعه‌دهنده دوج کوین مقادیر نامحدودی از دوج کوین ایجاد کردند، به این معنی که به دلیل کمبود آن نباید ارزشمند باشد. از سوی دیگر بیت کوین در برابر تورم مقاوم است. سرمایه‌گذاری سخت بیت‌کوین از ۲۱ میلیون توکن همراه با نرخ انتشار رو به کاهش آن باید به معنای افزایش مداوم ارزش بیت‌کوین، مشابه طلا باشد. کمبود و تقاضا منجر به ارزش بلندمدت بالا می شود.

علاقه مندان استدلال می کنند که بیت کوین به عنوان یک شکل جایگزین پول نقد یا ذخیره ارزش است. اگر بیت‌کوین به‌عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش به پایان برسد، این امر باعث می‌شود که نام پول نقد جایگزین برای ارز دیجیتال دیگری باز بماند. بر اساس محبوبیت، ارز دیجیتالی که پول نقد جایگزین می گیرد، لایت کوین یا پروژه دیگری با مشروعیت و اشتراک ذهنی بیشتر از دوج کوین است. همه اینها به این معنی است که حتی اگر بیت کوین به عنوان یک رقیب دوج کوین حذف شود، سایر ارزهای دیجیتال همچنان همان کاری را انجام می دهند که دوج کوین بسیار بهتر انجام می دهد.

 

بیت کوین در مقابل دوج کوین: کدام یک برای شما مناسب است؟

با توجه به اینکه هم بیت کوین و هم دوج کوین مزایا و معایب خود را دارند، هیچ پاسخ قطعی برای اینکه کدام بهتر است وجود ندارد. با این حال، مطمئناً پاسخی وجود دارد که آیا بیت کوین یا دوج کوین برای شما مناسب است یا خیر.

درک این نکته مهم است که علیرغم تفاوت قیمت‌ها، هر دو در زمان‌های مختلف بازدهی چشمگیری برای سرمایه‌گذاران خود داشته‌اند. در سال ۲۰۲۱، دوج کوین از کمتر از ۰٫۰۰۱ دلار تا حدود ۰٫۶۸ دلار متغیر بود که به سرمایه گذاران اولیه سود بسیار خوبی می داد. با این حال، توجه داشته باشید که جهش قیمت دوج کوین به دلیل تبلیغات ایلان ماسک بود و هیچ پیشرفت تکنولوژیکی که در بلاک چین استاندارد است، نداشت.

به طور کلی، بر اساس تاریخچه قیمت هر یک از پروژه‌ها، به نظر می‌رسد که دوج کوین برای بسیاری یک سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است، در حالی که بیت‌کوین یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است. مطمئناً افرادی وجود دارند که بیت کوین را به عنوان یک پول نقد جایگزین و دوج کوین را به عنوان یک ذخیره ارزش می بینند. از نظر تاریخی، اعداد نشان می‌دهند که دوج کوین یک سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بیت‌کوین یک سرمایه‌گذاری بلندمدت بوده است. با این حال، وضعیت برای هر دو شبکه همیشه می تواند بر اساس اخبار و تحولات آینده تغییر کند.

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1777

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.