3

ارز دیجیتال دای

  • کد خبر : 1549
  • ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶
ارز دیجیتال دای

ارز دیجیتال دای | ارز دیجیتال دای (Dai) یک استیبل کوین است که بر پایه دلار آمریکا ساخته شده است و بر بستر بلاکچین اتریوم منتشر شده است. شبکه دای (Dai) یک شبکه غیرمتمرکز است. قیمت توکن DAI معادل ۱ دلار است و از طریق مکانیسم‌های قیمت‌گذاری خودکار که در قراردادهای هوشمند تعبیه شده است، حفظ می‌شود. با این […]

ارز دیجیتال دای | ارز دیجیتال دای (Dai) یک استیبل کوین است که بر پایه دلار آمریکا ساخته شده است و بر بستر بلاکچین اتریوم منتشر شده است. شبکه دای (Dai) یک شبکه غیرمتمرکز است. قیمت توکن DAI معادل ۱ دلار است و از طریق مکانیسم‌های قیمت‌گذاری خودکار که در قراردادهای هوشمند تعبیه شده است، حفظ می‌شود. با این مقاله همراه باشید تا شما را بیشتر با ارز دیجیتال دای آشنا کنیم.

معرفی ارز دیجیتال دای

DAI یک الگوریتم پایدار و غیرمتمرکز است که توسط شرکت MakerDAO و بر اساس یک پروتکل منبع باز و مبتنی بر اتریوم ایجادشده است. هدف اصلی از طراحی ارز دیجیتال دای حفظ نسبت دقیق و یک‌به‌یک با دلار آمریکا است. DAI ارزش خود را از طریق پشتوانه دلار آمریکایی که توسط یک شرکت نگهداری می‌شود، حفظ نمی‌کند، بلکه ارزش دای با استفاده از وام وثیقه‌ای در اتر، ارز رمزنگاری‌شده اتریوم، حفظ می‌شود.

وام وثیقه‌ای، با فراهم کردن راهی سبب می‌شود تا وام‌دهنده وام را با استفاده از دارایی‌های خود و به‌صورت مطمئن حفظ کند. این نوع وام‌ها بهره کمتری نسبت به وام‌های بدوم وثیقه دارند. چراکه به وام‌دهندگان این امکان داده‌شده است تا در صورت عدم توانایی وام‌گیرنده برای بازپرداخت وام، دارایی را توقیف کرده و بفروشند. در ادامه با تاریخچه ارز دیجیتال DAI و چگونگی کارکرد آن آشنا می‌شویم:

تاریخچه ارز دیجیتال دای

بنیاد Maker در سال ۲۰۱۴ توسط Run Christensen تأسیس شد. این بنیاد، پروتکل Maker را به‌عنوان یک پروژه منبع باز و باهدف بهره‌برداری از یک سیستم اعتباری ایجاد کرد. این سیستم اعتباری به کاربران امکان می‌دهد تا وام‌هایی را با استفاده از وثیقه‌های رمزنگاری‌شده دریافت کنند.

DAI به‌طور رسمی در سال ۲۰۱۷ پروتکل Maker را به‌عنوان ابزاری به‌منظور تأمین دارایی وام برای اشخاص حقیقی و مشاغل راه‌اندازی کرد؛ و درنهایت بنیاد Maker کنترل نرم‌افزار را به یک سازمان خودمختار و غیرمتمرکز به نام MakerDAO واگذار کرد.

نحوه کارکرد ارز دیجیتال دای

دای یک دارایی رمزنگاری‌شده است که توسط سایر ارزهای دیجیتال به‌عنوان وثیقه دریافت می‌شود. درواقع دای یک استیبل‌ کوین مرتبط با دلار آمریکا است، به این معنا که ارزش آن همیشه ثابت و تقریباً برابر یک دلار است.

ارز دیجیتال دای توکن ERC-20 است و در هر دو صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز (DEX) قابل خریداری است. همچنین دای مبتنی بر شبکه اتریوم بوده و توسط اتر پشتیبانی می‌شود.

به این معنا که کاملاً غیرمتمرکز است و ثبات قیمت آن از طریق سیستم قرارداد هوشمند حفظ‌شده و به شخص ثالث، دولت و بانکی بستگی ندارد.

توکن دای (DAI) چرا ایجاد شد؟

ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین و اتریوم و… نوسان قیمت زیادی دارند. این مسئله باعث شد تا سرمایه‌گذاران و توسعه دهندگان به فکر ارز دیجیتالی باشند که دارای ارزشی ثابت و همیشه پایدار باشد. به این نوع ارزهای دیجیتال اصطلاحا استیبل کوین (Stable Coin) گفته می‌شود.

اکو سیستم میکرو دائو و توکن دای نیز از همچین سیستمی پیروی می‌کند. به‌طوری که هر دای همواره برابر یک دلار است. شما می‌توانید دای را خرج کنید، در انتقالات بین‌المللی استفاده کنید و یا آن را پس‌انداز کنید. درواقع دای یک نوع دلار دیجیتالی غیرمتمرکز است که هیچ کشور و یا شرکتی بر آن تسلط و نفوذ ندارد. این یعنی وقتی شما ۱۰۰۰ واحد توکن دای (DAI) دارید، معادل آن است که ۱۰۰۰ دلار پول نقد دارید.

راه حل توکن دای (DAI)

ارزدیجیتال دای (DAI) یک راه‌حل برای رفع این مشکل ارائه داده است. دای یک ارز دیجیتال با قیمت ثابت (stable coin) اما بدون نیاز به پشتوانه دلاری و کاملا غیرمتمرکز است. این یعنی برخلاف تتر، دای نیازی به پشتوانه دلاری ندارد. به این ترتیب هیچ فرد یا سازمانی هم نمی‌تواند آن را کنترل کند.

چرا ارز دیجیتال دای محبوب است؟

سازوکار دای کاملاً شفاف است و هر کسی می‌تواند به کدهای آن دسترسی داشته باشد. همچنین قابل برنامه ریزی (Programmable) بودن Dai را نباید فراموش کنید. شما می‌توانید با ایجاد یک قرارداد هوشمند، برای خریدها یا پرداخت‌های خود از طریق دای برنامه‌ریزی کنید.

قیمت DAI با دو مکانیسم سادۀ «کارمزد ثبات» و «عرضه و تقاضا» همواره در نزدیکی یک دلار باقی می‌ماند. بنابراین ثبات ارزش دای غیرواقعی نیست، بلکه با استفاده از برخی پارامترهای اقتصادی امکان‌پذیر می‌شود.

تولید ارز دیجیتال Dai؛ چگونه دای ایجاد کنیم؟

ارز دیجیتال dai

میکردائو (Makerdao) یک قرارداد هوشمند بر بستر شبکه اتریوم است و توسط اتر، ارز دیجیتال شبکه اتریوم، و چند ارز دیجیتال دیگر، از جمله بت (BAT)، پشتیبانی می‌شود؛ به همین دلیل کاملاً غیرمتمرکز است. قرارداد هوشمند میکردائو در اتریوم، در واقع یک صندوق سرمایه‌گذاری است که می‌توان اتر یا ارزهای پشتیبان دیگر را در آن ذخیره کرد.

برای تولید دای، کاربر باید ارز دیجیتال خود را در یک صندوق سپرده‌گذاری یا Vault واریز کند. Vault یا صندوق، مانند یک آدرس اتریوم عمل می‌کند. به عبارت دیگر شما برای ساخت توکن DAI فقط کافی است به سایت میکردائو مراجعه کنید و با اتصال کیف پول اتریوم خود به سیستم، برای آن اتر یا بت بفرستید تا بتوانید دای تولید کنید. برای تولید مقدار مشخصی از توکن DAI، باید حداقل یک و نیم برابر آن مقدار، اتر یا بت در صندوق وثیقه‌گذاری شود. البته علاوه بر اتر و بت (BAT) می‌توانید از این توکن‌ها نیز جهت ایجاد توکن DAI استفاده کنید:

USDC , WBTC , MANA , KNC , 0x , PAX , USDT, COMP, LINK , TUSD

ارز دیجیتال dai

مزایای DAI :

۱٫ارزش ان همیشه یک دلار است.

۲٫تحت کنترل هیج شخص یا ارگان دولتی نیست و هیچکس نمیتواند ان را تعطیل کند.

۳٫هرکسی در هر جایی از جهان میتواند فقط با داشتن کیف پول اتریوم ان را دریافت و ارسال کند.

۴٫میتوان مانند سایر ارزها بدون واسطه  معامله شود.

۵٫مانند همه ی توکن های ERC20 به راحتی معامله میشود.

ویژگی های ارز دیجیتال DAI

ویژگی های ارز دیجیتال DAI
ویژگی های ارز دیجیتال DAI

از جمله ویژگی های ارز دیجیتال DAI می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱٫ویژگی اصلی رمز ارز DAI قیمت ثابت آن است که نسبت به دلار آمریکا سنجیده می شود . بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوساناتش مشهور است حتی بزرگترین کوین ها مانند بیت کوین بعضی اوقات در یک روز تغییر قیمت بیشتر از ۱۰% را تجربه کند . البته ممکن است این تغییر قیمت نزولی و یا صعودی باشد .

در این شرایط ، معامله گران و سرمایه گذاران به طور طبیعی تمایل دارند دارایی های امن را به حساب خود اضافه کنند که قیمت ثابت آنها ممکن است به جبران نوسانات قابل توجه بازار کمک کند .یکی از این دارایی ها استیبل کوینی مانند DAI می باشد که ارزش آنها نسبتا پایدار است .

۲٫از دیگر ویژگی های ارز دیجیتال DAI این است که نه تنها توسط یک شرکت خصوصی بلکه توسط یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز از طریق پروتکل نرم افزاری مدیریت می شود . در نتیجه ، کلیه موارد مربوط به توکن توسط قراردادهای هوشمند خود به صورت عمومی ثبت می شود .

۳٫علاوه بر ویژگی هایی که در بالا ذکر شد روند توسعه نرم افزار DAI به به شیوه ای دموکراتیک تر، از طریق رای گیری مستقیم توسط شرکت کنندگان اکوسیستم توکن ، اداره می شود .

آینده ارز دیجیتال DAI

آینده ارز دیجیتال DAI
آینده ارز دیجیتال DAI

ارز دیجیتال DAI می تواند به یکی از ارزهای آینده دار تبدیل شود . از آنجا که ارزش آن ثابت است برای معاملات مناسب است . بسیاری از تحلیلگران معتقدند که در آینده DAI برای پرداخت های بین المللی و انتقال پول استفاده خواهد شد . ارز دیجیتال DAI با بسیاری از رمز ارزها سازش دارد . با این وجود می توانیم آینده ای خوب را برای رمز ارز DAI پیش بینی کنیم .

راهنمای خرید DAI؛ چگونه دای بخریم؟

شما می‌توانید با ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری (Vault) به هر مقدار که نیاز داشتید DAI تولید کنید. اگر فکر می‌کنید که روش سرمایه‌گذاری دردسرهای زیادی دارد و مایل نیستید مبلغی بیشتر از ارزش DAI را به‌ عنوان سرمایه‌گذاری در صندوق فریز کنید، می‌توانید به صورت مستقیم یا غیرمستقیم خرید توکن ارز دیجیتال DAI را انجام دهید.

در حال حاضر بهترین و ساده‌ترین مسیر خرید بیت کوین و اتریوم، خرید آنها از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی است؛ چراکه خطر بلوکه شدن و از دست دادن سرمایه، آن‌طور که در صرافی‌های خارجی اتفاق می‌افتد، وجود ندارد. البته برای خرید اغلب آلت کوین‌ها شما نمی‌توانید از ریال، دلار یا به‌ طور کلی ارزهای فیات استفاده کنید.

هرچند برخی صرافی‌های ایرانی تعداد معدودی از این آلت کوین‌ها را که در بازار ایران بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، به فروش می‌رسانند ولی برای خرید اکثر آلت کوین‌ها، مانند DAI، نمی‌توان از آنها استفاده کرد. برای این منظور شما باید بعد از مراجعه به یک صرافی خارجی از طریق خدمات جفت‌ارز اقدام به خرید DAI کنید. در حال حاضر بیشترین معاملات توکن DAI در صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) همچون Curve Finance ،Uniswap (V2) ،Compound و ۱inch Exchange انجام می‌شود.

سخن پایانی

ارز دیجیتال Dai در حال حاضر به دلیل ویژگی‌هایی مانند ثابت بودن قیمت، سرعت تراکنش بالا، کارمزد پایین و تکنولوژی مبتنی بر قراردادهای هوشمند، انتخاب مناسبی برای انجام معاملات روزانه است. از طرفی ماهیت استیبل کوین DAI می‌تواند عاملی جهت حفظ ارزش پول در زمان مواجهه با تورم داخلی باشد. با سرمایه‌گذاری در DAI نیازی به ذخیره دلار کاغذی نیست؛ این امر سهولت و امنیت بیشتری را به ارمغان خواهد آورد.

 

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1549

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.