5

ارز دیجیتال کازماس

 • کد خبر : 1453
 • ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲
ارز دیجیتال کازماس

ارز دیجیتال کازماس | آیا می دانید کازماس یا اتم چیست؟ آیا با کاربردهای آنها آشنا هستید؟ آیا می دانید از زمانی که کازماس آمده است بسیاری از مشکلات شبکه های بلاک چین حل شده است؟ آیا می دانستید که کازماس یک پروژه مهم در کریپتوکارنسی محسوب می شود؟ در ادامه با ما همراه باشید تا […]

ارز دیجیتال کازماس | آیا می دانید کازماس یا اتم چیست؟ آیا با کاربردهای آنها آشنا هستید؟ آیا می دانید از زمانی که کازماس آمده است بسیاری از مشکلات شبکه های بلاک چین حل شده است؟ آیا می دانستید که کازماس یک پروژه مهم در کریپتوکارنسی محسوب می شود؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

کازماس یا ارز دیجیتال اتم Atom چیست؟

اتم Atom رمزارز اصلی موجود در بالای پلتفرم Cosmos است که برای تسهیل ارتباط، مقیاس گذاری و همکاری بین زنجیره های مستقل طراحی شده است. کازماس که به عنوان ” اینترنت بلاکچین ” معرفی می شود، تلاش می کند تا بلاکچین های مختلف را در یک واحد گرد هم آورد و از همان ابتدا چندین مساله اصلی که این فناوری را آزار می دهد همچون مقیاس پذیری، قابلیت همکاری و … را حل نماید.

پروژه هایی که در شبکه کازماس راه اندازی شده اند، امکان تبادل توکن های آنها را فراهم می کند. این شبکه به عنوان یک راه حل ماژولار ساخته شده است که برای استفاده با بلاکچین های خاص برنامه از انواع مختلف ساخته شده است. این زنجیره ها باید بدون تضعیف در حاکمیت انها توسعه یابند.

علاوه بر این، کازماس خود را به عنوان مجموعه ای از ابزارها، با ابزارهای ماژولار و سازگار خود در اختیار توسعه دهندگانی قرار می دهد که برای شروع کار در مورد تمرکززدایی از اینترنت و زیرساخت های مالی مربوطه آماده هستند. به عبارت دیگر کازماس Cosmos که توسط تیم موسس خود به عنوان اینترنت بلاکچین شناخته می شود، قصد دارد شبکه ای رمزنگاری را ایجاد کند که توسط ابزارهای Open Source برای ساده سازی معاملات بین انها متحد شده است. این تمرکز بر قابلیت شخصی سازی و قابلیت همکاری است که کازماس را از سایر پروژه ها متمایز می کند.

قابل ذکر است که ارز ATOM با ارز ATOMIC COIN متفاوت است. ارز ATOMIC COIN  یک پروژه آینده داری نمی باشد . و مراقب باشید که این دو ارز را با یکدیگر اشتباه نگیرید.

تاریخچه این ارز اصلی و کاربردی

شاید برایتان جالب باشد بدانید اولین بار این ارز به وسیله  کدام صرافی معرفی شد؟

در جواب باید بگوئیم صرافی معروف بایننس در تاریخ ۲۸ آوریل ۲۰۱۹ خبر اضافه کردن توکن پروژه کازماس یا ارز دیجیتال کازماس را که نام اختصاری آن اتم ATOM است را به لیست ارزهای دیجیتال اعلام نمود؛ به عبارت دیگر Cosmos یک شبکه غیرمتمرکز است که امکان تبادل داده میان زنجیره‌های مختلف را فراهم می‌کند. هدف آن ایجاد “اینترنت بلاکچین” است که هم مقیاس‌پذیری و هم قابلیت همکاری در بلاکچین‌ها را حل می‌کند. با استقرار پروتکل اجماع تحمل خطای بیزانس Tender mint و پروتکل ارتباطات میان بلاکچین (IBC)،  بلاکچین‌های ساخته شده در بالای Cosmos حاکمیت خود را حفظ می‌کنند؛ در حالی که با بلاکچین‌های دیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

عملکرد شبکه کازماس Cosmos چگونه است؟

عملکرد شبکه کازماس Cosmos چگونه است؟

کازماس Cosmos از ابزارهای متنوعی برای تسهیل همکاری بین بلاکچین ها در شبکه خود استفاده می کند. این پروتکل برای انجام این کار به طور مستقل وضعیت هر بلاکچین را در شبکه رصد می کند. در اکوسیستم کازماس Cosmos، هر شبکه به عنوان یک Zone شناخته می شود. در ادامه به طور کامل با آن آشنا خواهید شد.

Zone

Zoneها از عملکرد کامل شبکه خود برخوردار هستند. نکته مهم این است که این بلاکچین ها شبکه های مستقلی هستند که می توانند هر گونه تراکنش مورد نیاز برای انجام وظایف خود را انجام دهند. این بلاکچین ها می توانند توکن های جدیدی را در شبکه های خود صادر و توزیع می کنند و ارتقا پروتکل را بدون هیچگونه تاثیری از کازماس Cosmos  انجام دهند.

Cosmos Hub

Cosmos Hub مکانی است که همه این بلاکچین ها با هم ملاقات می کنند. این پروتکل به عنوان واسطه عمل می کند. هر Zone در شبکه مستقیما به هاب وصل می شود. سپس هاب یک ثبت ثابت از وضعیت فعلی Zone را حفظ می کند. هنگامی که یک Zone به Cosmos Hub متصل شد، با هر Zone دیگری در شبکه قابل همکاری است.

چگونه کازماس در اکوسیستم وسیعتر بلاکچین قرار می‌گیرد ؟

برای درک این موضوع بهتر است باید به موضوع بلاکچین برگردیم. همانطور که بیان شد این ارز دیجیتال اولین بلاکچین مربوط به بیت کوین است. یک ارز دیجیتال همتا به همتا که در سال ۲۰۰۸ آغاز به کار کرد و از مکانیسم اجماع جدیدی به نام PoW یا تائید کار استفاده کرد و بهتر است بدانید که این نخستین برنامه غیرمتمرکز در بلاکچین بود. رفته رفته مردم شروع به شناختن پتانسیل برنامه‌های غیرمتمرکز کردند و تمایل به ساختن موارد جدید در جامعه پدید آمد.

یا بهتر بگوئیم در زمانی که پروژه کازماس شروع به ایجاد ارز دیجیتال کازماس نمود، متوجه این موضوع شد که دو راه برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز وجود دارد که یا باید به چارچوب کد یکپارچه بیت کوین چنگ بزند یا کدی بالاتر از آن بسازد.

با این همه حال بهتر است بیان کنیم کد بیت کوین بسیار یکپارچه بود؛ علاوه بر این  زبان اسکریپت نویسی بیت کوین محدود بوده و مورد علاقه کاربران نبود؛ بنابراین نیاز به ابزارهای بهتری به وجود آمد.

در این شرایط پروژه کازماس از دیدگاه جدیدی استفاده کرد و با توجه به آن به مردم اجازه داد برنامه‌های بلاکچین سفارشی، امن، قابلیت مقیاس‌پذیری همچنین قابلیت تعامل را به سرعت بسازند. حال شاید این سوال برای شما پیش آید که این دیدگاه جدید چه بود؟ در واقع از طریق مجموعه‌ای از ابزارهای منبع باز مانند Tendermint ، Cosmos SDK و IBC برای طراحی استفاده کرد.

بگذارید نگاهی دقیقتر به برخی از مهمترین ابزارهای موجود در اکوسیستم و معماری فنی شبکه کازماس بیاندازیم به این منظور مولفه‌های زیر را مطالعه فرمایید:

 • Tendermint Core و یک پروتکل ارتباطات میان بلاکچین که آنها با هم به تشکیل شبکه کازماس کمک می‌کنند. 
 • هسته اصلی یا Tendermint Core که به منزله یک پلتفرم توسعه بلاکچین شناخته شده و عمل می‌کند، کد آن نیز متن باز است؛  در این صورت هر شخصی که برنامه‌ای داشته باشد می‌تواند از این برنامه برای ادغام شبکه غیرمتمرکز و توزیع شده خود به همراه مدل BFT خود استفاده کند. 
 • در واقع لایه بعدی پروتکل ارتباطات میان بلاکچین است که لایه اتصال به هم پیوسته را فراهم می‌کند. این لایه به منظور امکان ارتباط میان تمام زنجیره‌های فردی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چگونه ارز دیجیتال ATOM ایجاد می شود ؟

توکن های ATOM  از الگوریتم POW پیروی نمی کنند,  قابلیت ماینینگ را ندارند. می توان گفت که این توکن ها از یک الگوریتم POS ترکیبی استفاده می کنند.

ارز ATOM از طریق ICO در تاریخ ۶ آوریل ۲۰۱۶ ارائه گردید. که حدود ۷۵ درصد توکن های موجود در ICO به فروش رسید. و حدود ۱۰ در صد از کل توکن ها توسط دو شرکت نگهداری می شود و حدود ۵ در صد از توکن ها نیز به عنوان منبع تولید توکن های جدید قرار گرفت.

کل توکن های کازماس ۲۳۷۹۲۸۲۳۱ است. حجم معاملات روزانه ارز دیجیتال ATOM حدود ۴۰ میلیون دلار است.

کدام صرافی ها از ارز دیجیتال ATOM  پشتیبانی می کنند؟

کدام صرافی ها از ارز دیجیتال ATOM  پشتیبانی می کنند؟
کدام صرافی ها از ارز دیجیتال ATOM  پشتیبانی می کنند؟

همانطور که در بالا خواندید و از اهداف این پروژه مطلع شدید ، ارز دیجیتال ATOM  معتبر است و اهداف خوبی دارد. و از آنجایی که یک پروژه مناسب باشد صرافی های بیشتری آن ارز را برای معاملات  معرفی می کنند .اگر بخواهیم نام تعدادی از این صرافی ها را نام برریم می توانیم بگوییم:

 1. Binance
 2. Huobi
 3. BitForex
 4. Bibox
 5. Kraken
 6. OKEx
 7. Dcoin
 8. Global

البته باید گفت که ارز دیجیتال ATOM  برای اولین بار در صرافی بایننس در تاریخ ۲۸ آوریل ۲۰۱۹ ارائه گردید و همچنین معامله ارز ATOM  با جفت ارز هایی مانند USDT-BTC-ETH  و … در صرافی های مختلف امکان پذیر است.

کلام آخر

امیدوارم تاکنون تصویری واضح تر از پروژه کازماس داشته باشید. در اینجا سریع شرح می دهیم که کازماس در سه نقطه مختصر چیست :

کازماس با استفاده از Tendermint BFT و پیمانه ای بودن کازماس SDK ، بلاکچین ها را قدرتمند و ایجاد آنها را آسان می کند.

کازماس به بلاک چین ها امکان انتقال ارزش با یکدیگر از طریق IBC و Peg-Zones ها را می دهد، در حالی که به آنها اجازه می دهد حاکمیت خود را حفظ کنند.

کازماس (Cosmos) به برنامه های بلاک چین اجازه می دهد تا از طریق راه حل های مقیاس پذیری افقی و عمودی توسط میلیون ها کاربر استفاده شوند.

کازماس (Cosmos) محصول نیست بلکه اکوسیستم ساخته شده بر روی مجموعه ای از ابزارهای مدولار، سازگار و قابل تعویض است.

توسعه دهندگان را تشویق می کند تا به تلاش برای بهبود ابزارهای موجود و ایجاد ابزارهای جدید بپیوندند و وعده فناوری بلاک چین را به واقعیت تبدیل کنند.

این ابزارها پایه و اساس مورد نیاز برای ایجاد اینترنت غیر متمرکز و سیستم مالی جهانی در آینده است.

آینده ای بسیار درخشان در انتظار کازماس (Cosmos) است چون مبتکر و خلاق می باشد و بسیاری از مشکلات بلاک چین ها توسط آن حل می شود.

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1453

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.