3

ارز دیجیتال کوین جوین

  • کد خبر : 1503
  • ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۵
ارز دیجیتال کوین جوین

ارز دیجیتال کوین جوین | بیت کوین اغلب به عنوان پول نقد دیجیتال شناخته می‌شود، اما این یک مقایسه سؤال برانگیز است. اگر آلیس ده دلار پول نقد به باب پرداخت کند، باب نمی‌داند این پول از کجا آمده است. اگر او بعداً آن را به کارول بدهد، کارول نمی‌تواند نتیجه بگیرد که آلیس زمانی همین […]

ارز دیجیتال کوین جوین | بیت کوین اغلب به عنوان پول نقد دیجیتال شناخته می‌شود، اما این یک مقایسه سؤال برانگیز است. اگر آلیس ده دلار پول نقد به باب پرداخت کند، باب نمی‌داند این پول از کجا آمده است. اگر او بعداً آن را به کارول بدهد، کارول نمی‌تواند نتیجه بگیرد که آلیس زمانی همین دلارها را در اختیار داشته است.

بیت کوین به دلیل ماهیت ذاتی عمومی متفاوت است. تاریخچه هر سکه عرضه شده، یا دقیق‌تر، خروجی معامله انجام نشده یا (UTXO) توسط هر کسی قابل مشاهده است. این کمی شبیه نوشتن مبلغ معامله و نام شرکت کنندگان در هر صورت استفاده در صورتحساب است.

نام مستعار آدرس عمومی تضمین می‌کند هویت کاربران به راحتی آشکار نمی‌شود. با این حال هنوز هم بیت کوین کاملاً حافظ حریم خصوصی نیست. تجزیه و تحلیل بلاکچین به طور فزاینده‌ای پیشرفته تر می‌شود و قادر است آدرس‌ها را با هویت بیشتر و موثرتر پیوند دهد. در کنار سایر تکنیک‌های نظارتی، یک نهاد اختصاصی می‌تواند هویت کاربران ارز های دیجیتال را رهگیری کند. برای رفع این مشکل، طی سالیان گذشته تکنیک‌هایی برای از بین بردن پیوند معاملات به وجود آمده است.

کوین میگسینگ چیست؟

به طور گسترده، کوین میکسینگ به هر فعالیتی که منجر به مبهم بودن بودجه توسط جایگزینی آن‌ها با دیگران باشد، اشاره دارد. با این حال، در فضای ارزهای دیجیتال، ادغام کوین معمولاً خدمات ارائه شده توسط شخص ثالث را نشان می دهد. به طور معمول، ارائه دهندگان خدمات، کوین‌های کاربران (و هزینه ای ناچیز) را می‌گیرند و کوین‌هایی را که هیچ ارتباطی با ارسال شده‌ها ندارند را برمی‌گردانند. این سرویس‌ها همچنین به عنوان میکسر شناخته می شوند.

امنیت و ناشناس بودن چنین خدمات متمرکزی، قابل تردید است. کاربران هیچ تضمینی ندارند که پول آن‌ها توسط میکسر به آن‌ها بازگردانده شود یا این‌که کوین‌های بازگردانده شده به نوعی مشکل دار نیستند. جنبه دیگری که باید هنگام استفاده از میکسر در نظر بگیرید این است که آدرس های IP و بیت کوین ممکن است توسط شخص ثالث وارد شوند. درنهایت، کاربران به امید دریافت وجه غیرقابل برگشت، از کنترل بودجه خود دست برمی‌دارند.

یک رویکرد جالب توجه در قالب معاملات کوین جوین وجود دارد که باعث به وجود آمدن انکار پذیری قابل قبول می‌شود. بدین معنی که، پس از کوین جوین، هیچ مدرکی نمی تواند کاربر را با اطمینان به معاملات قبلی خود پیوند دهد. بسیاری از راه حل‌های کوین جوین جایگزین غیر متمرکزی برای میکسرها را فراهم می‌کنند. اگرچه ممکن است یک هماهنگ کننده درگیرکار باشد، کاربران نیازی به قربانی  کردن وجوه خود ندارند.

کوین جوین چیست؟

معاملات کوین جوین در ابتدا توسط گرگوری مکسول، توسعه دهنده بیت کوین در سال ۲۰۱۳ مطرح شد. وی در مقاله خود مختصراً از نحوه ساخت این معاملات و چگونگی دستیابی به حریم خصوصی گسترده بدون ایجاد تغییر در پروتکل سخت می‌گوید.

در اصل، یک کوین جوین شامل ترکیبی از ورودی‌های چندین کاربر به یک تراکنش واحد است. قبل از اینکه توضیح دهیم چگونه (و چرا)، اجازه دهید نگاهی به ساختار یک معامله اساسی بیندازیم.

معاملات بیت کوین از ورودی‌ها و خروجی‌ها تشکیل شده است. وقتی کاربر می‌خواهد معامله کند، UTXO های خود را به عنوان ورودی می‌گیرد ، خروجی‌ها را مشخص می‌کند و ورودی‌ها را نشانه گذاری می‌کند. توجه به این نکته مهم است که هر ورودی به طور مستقل امضا شده است و کاربران می‌توانند چندین خروجی (مراجعه به آدرس‌های مختلف) را تنظیم کنند.

میکس کوین

اگر به معامله معینی که از چهار ورودی که هر کدام ۰٫۲ بیت کوین و دو خروجی ۰٫۷بیت کوین و ۰٫۰۹ بیت کوین تشکیل شده است، بپردازیم، چند فرض مختلف داریم که می‌توانیم آنها را بسازیم. اولین مورد این است که ما در حال نظارت بر پرداخت هستیم؛ فرستنده یکی از خروجی‌ها را به کسی ارسال می کند و برخی از تغییرات را به خودشان باز می‌گرداند. از آنجا که آن‌ها از چهار ورودی استفاده کرده اند، احتمالاً خروجی بزرگ‌تر برای گیرنده است. توجه داشته باشید که ما ۰٫۰۱ بیت کوین را از خروجی‌ها از دست داده ایم، این هزینه ای است که به ماینر داده می شود.

همچنین ممکن است فرستنده بخواهد UTXO بزرگ‌تری را از موارد کوچک‌تر ایجاد کند، بنابراین ورودی‌های کوچک‌تر را برای رسیدن به نتیجه مطلوب ۰٫۷ بیت کوین ادغام می کند.

فرض دیگری که می‌توانیم انجام دهیم بر این اساس است که هر ورودی به طور مستقل امضا می شود. این معامله می‌تواند تا چهار طرف مختلف داشته باشد که ورودی‌ها را امضا می کنند. و در آنجا این اصل نهفته است که باعث می شود کوین جوین مؤثر واقع شود.

کوین جوین چگونه کار می کند؟

 کوین جوین برای معرفی لایه ای از حریم خصوصی به معاملات عمومی بیت کوین که یکی از انواع کریپتوکارنسی ها cryptocurrency یا همان ارزهای دیجیتال بوده که به صورت غیر متمرکز در بستر شبکه بلاک چین فعالیت می کند. این ارز با محاسبات بسیار پیچیده ریاضی به صورت رمزهای دیجیتالی به دست می آید و همین امر باعث شده تا ارزش پولی داشته باشد. برای استخراج این رمز ارزها از دستگاه های ویژه ای کمک می گیرند که از مصرف برق بسیار بالایی برخوردار بوده و از این روی خیلی از کشورها تولید آنها را به صرفه نمی دانند. خرید و فروش بیت کوین به صورت قانونی صورت می گیرد و هم کسانی که علاقه مند به داشتن ماینر هستند می توانند پس از گذراندن مراحل قانونی، از دستگاه خود استفاده و بیت کوین استخراج کنند. برای خرید بیت کوین از صرافی، اولین کاری که باید انجام دهید عضویت در یک سایت صرافی می باشد.

صرافی های مطرحی وجود دارند که هیچ کدام به کاربران ایرانی خدمات نمی دهند. از بین رمز ارزهای موجود بیت کوین اولین و در واقع شناخته شده ترین آنها به حساب می آید که نخستین بار در سال ۲۰۰۸ و پس از بحران به وجود آمده در آن سال توسط فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو با هدف ذخیره و انتقال امن پول به دنیا معرفی شد توسعه داده شد. این عبارت توسط گریگوری مکسول توسعه دهنده بیت کوین در یک موضوع اعلامیه در انجمن بیت کوین ایجاد شده است. گفتنی است که محل زندگی ساتوشی ناکاموتو فاش شد. این شخص در واقع خالق مرموز بیت کوین است که تا کنون خود را معرفی نکرده است.

حریم خصوصی از طریق تکذیب پذیری در کوین میگسینگ و کوین جوین

این واقعیت که پیاده سازی های کوین جوین وجود دارد، کافی است تا به روش‌های مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل معاملات شک کنیم. می توانید استنباط کنید که یک کوین جوین در بسیاری از موارد اتفاق افتاده است، اما شما نمی‌دانید که چه کسی خروجی‌ها را دارد. با افزایش محبوبیت، فرض این‌که همه ورودی‌ها متعلق به همان کاربر باشند، جهش گسترده ای را برای حفظ حریم خصوصی در اکوسیستم وسیع‌تر را تضعیف می کنند.

در مثال قبلی، ما می‌گوییم که معامله دارای یک مجموعه ناشناسی از ۴  نفربود، صاحب یک خروجی می تواند هر چهار مشارکت کننده باشد. هرچه مجموعه گمنام بزرگ‌تر باشد، احتمال ارتباط با مالک اصلی آن کمتر می‌شود. خوشبختانه، پیاده سازی‌های اخیر کوین جوین این امر را برای کاربران مهم می‌سازد که بی اعتمادانه ورودی‌های خود را با ده ها تن دیگر ادغام کنند و از درجه بالایی انعطاف پذیری برخوردار هستند. اخیراً، معامله ۱۰۰ نفره با موفقیت انجام شد.

کوین جوین چیست؟

ابزار های کوین جوین

 اگرچه این فرایند از نظر تئوری واضح به نظر می رسد، اما در عمل پیوستن به معاملات به چند دلیل سخت می باشد. برای اینکه شرکت کنندگان در پیوستن ناشناس بمانند، آنها باید از طریق شبکه Tor تور متصل شوند، آنها باید اطلاعات زیادی در مورد کد گذاری داشته باشند و باید به یکدیگر اعتماد کنند. برای غلبه بر این موانع توسعه دهندگان کوین جوین شروع به ایجاد ابزارهایی کردند که روند کار را برای بیشتر کاربران به صورت خودکار انجام دهد. اولین تلاشها برای استفاده از ابزار کوین جوین در کیف پول ها انجام شد. اولین نمونه های آن کیف پول تاریک، JoinMarket جوین مارکت و SharedCoins شیرد کوین بودند. هدف این سیستم عامل ها فراهم کردن سطح اضافی پوشاندن اطلاعات برای کاربرانی می باشد که در بیت کوین معامله می کنند. در مورد چگونگی قابل اعتماد بودن و امنیت این کیف پول ها و چگونگی ناشناس نگه داشتن دارایی های بیت کوین اختلاف نظر وجود دارد. از جمله کیف پول های معروف که مورد تایید کاربران ارز دیجیتال می باشد می توان کیف پول های اتمیک، بایننس، و تراست والت را نام بر که همه ی آنها کیف پول های بزرگی هستند و تقریبا از بیشتر ارز های دیجیتال پشتیبانی میکنند.

صحبت پایانی

ابزارهای کوین میکسینگ و کوین جوین از مهمترین موارد موجود برای هر کاربر جدی درباره حریم خصوصی است. برخلاف پیشنهادهای ارتقا داده‌های حریم خصوصی (مانند معاملات محرمانه)، آن‌ها با پروتکل‌های امروز سازگار هستند.

برای کسانی که به صداقت و روش اشخاص ثالث اعتماد دارند، خدمات کوین میکسینگ یک راه حل آسان است. برای کسانی که گزینه جایگزین قابل تأیید و غیر حضوری را ترجیح می‌دهند، گزینه‌های کوین جوین معتبرتر هستند. این کار را می‌توان به صورت دستی برای کاربران متبحر فنی یا با استفاده از ابزارهای نرم افزاری انجام داد که سازوکارهای پیچیده‌تری را از بین می‌برد. در حال حاضر تعداد انگشت شماری از ابزارهای کوین میکسینگ و کوین جوین وجود دارد که تنها در تلاش کاربران برای حفظ حریم خصوصی بیشتر همچنان با محبوبیت به کار خود ادامه می‌دهند.

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1503

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.