2

ارز دیجیتال چین لینک

 • کد خبر : 1174
 • ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۳
ارز دیجیتال چین لینک

ارز دیجیتال چین لینک | رمز ارز چین لینک (ChainLink) یکی از توکن های استاندارد erc20 است که بر روی بلاکچین اتریوم فعالیت دارد. همانطور که در مقاله مربوط به ارز دیجیتال band گفته شد، قراردادهای هوشمند که توسط بنیانگذار بلاکچین اتریوم، ویتالیک بوترین به حوزه بلاکچین ارائه شد، انقلاب بزرگی در این حوزه ایجاد نمود. با خلق […]

ارز دیجیتال چین لینک | رمز ارز چین لینک (ChainLink) یکی از توکن های استاندارد erc20 است که بر روی بلاکچین اتریوم فعالیت دارد. همانطور که در مقاله مربوط به ارز دیجیتال band گفته شد، قراردادهای هوشمند که توسط بنیانگذار بلاکچین اتریوم، ویتالیک بوترین به حوزه بلاکچین ارائه شد، انقلاب بزرگی در این حوزه ایجاد نمود.
با خلق قراردادهای هوشمند، توسعه دهندگان قادرند تا برنامه های بلاکچینی خود را بدون نیاز به ایجاد یک بلاکچین جداگانه پیاده سازی کنند.
و اما با وجود فواید بسیار زیاد قراردادهای هوشمند، این تکنولوژی یک مشکل اساسی دارد که این مشکل در ارتباط بین بلاکچین ها و دنیای واقعی خلاصه می شود. بدین معنی که انتقال اطلاعات از دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند به صورت اتوماتیک و خودکار، ناممکن است.
حال پروژه چین لینک با هدف حل این مشکل، توسط کمپانی اسمارت کانترکت توسعه یافت.

ارز دیجیتال چین لینک (ChainLink) چیست؟

چین لینک یک شبکه اوراکل (پیشبینی دیتا) غیر متمرکز است که اطلاعات موجود در نهادهای مرکزی در دنیای واقعی را به قراردادهای هوشمند موجود در فضاهای بلاکچینی ارائه می دهد. چین لسنک اولین پروژه ای بود که به منظور حل این مشکل توسعه یافت و توجه بسیاری از کاربران را به سرعت به خود جلب نمود. با این حال یکی از ایرادات این پروژه این است که بر روی بلاکچین اتریوم قرار دارد و در نتیجه مشکلات موجود در اتریوم از جمله مقیاس پذیری و هزینه زیاد کارمزد تراکنش ها شامل حال آن نیز می شود.
پس به طور کلی چین لینک یک پروژه مبتنی بر بلاکچین است که راه حل های بلاکچینی را برای مشاغل و کسب و کارهای سنتی در دنیای واقعی به ارمغان می آورد.

نحوه کارکرد چین لینک (ChainLink)

همانطور که گفته شد، قراردادهای هوشمند توسط ویتالیک بوترین در بلاکچین اتریوم توسعه یافتند. با این حال ایراد کار قراردادهای هوشمند در این است که این قراردادها تنها قادرند که اطلاعات موجود در بلاکچین ها را مدیریت کنند و به همین دلیل نمی توانند تا هیچ ارتباطی با دنیای بیرونی داشته باشند. 
چین لینک (ChainLink) با هدف رفع این مشکل توسعه یافت. این پروژه با متصل کردن پایگاه های داده در دنیای واقعی به فضاهای بلاکچینی مشکل کمبود اوراکل را حل نمود.
کاربران قراردادهای هوشمند با استفاده از چین لینک (ChainLink) قادرند تا از اوراکل های موجود بر این بستر، به منظور بازیابی داده ها از API های خارج از زنجیره و همچنین استخرهای داده های اطلاعاتی استفاده کرده و آن ها را وارد فضاهای بلاکچینی کنند. 
به عنوان مثال هم اکنون چین لینک (ChainLink) قادر است تا برنامه های مختلف درگاه پرداخت پی پل را با بلاکچین اتریوم ادغام کند. یکی دیگر از خدمات چین لینک ارسال مستقیم پرداخت، از قراردادهای هوشمند به حساب های بانکی است.

علت ابداع چین لینک

قراردادهای هوشمند، قراردادهای از پیش تعریف‌شده‌ای هستند که برای آنالیز شرایط در بلاک چین ایجاد می‌شوند. این قراردادها به‌منظور ارزیابی تصمیم نهایی خود به شرایط و داده‌های مشخصی متکی می‌باشند. ازآنجایی‌که قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین هستند، هر دو قابل تائید و تغییرناپذیر هستند. به این معنا که هیچ فردی نمی‌تواند آن‌ها را حذف و یا اصلاح کند.

بااین‌حال برنامه قراردادهای هوشمند شاهد محدودیت‌هایی است که بر اساس آن‌ها این قراردادها به داده‌هایی فراتر از بلاک چین وابسته هستند. این همان نقطه‌ای است که بر اساس آن باید داده‌های خارج از زنجیره به فرمت درون زنجیره‌ای ترجمه شوند. به دلیل تفاوت زبان داخل و خارج زنجیره پیوند منابع داده‌های خارجی با قراردادهای هوشمند دشواراست.

بلاک چین chainlink ابداع شد تا این شکاف را طریق یک شبکه غیرمتمرکز اوراکل‌ برطرف کند. اوراکل‌ به‌عنوان میان‌افزار عمل کرده و داده‌ها را از منابع خارجی به زبانی که قراردادهای هوشمند داخلی آن‌ها را درک ‌می‌کنند، ترجمه کند.

برخی از کاربردهای چین لینک ( ChainLink )

در این قسمت قصد داریم برخی از کاربردهای چین لینک را به منظور درک بهتر لزوم ارتباط بین قراردادهای هوشمند و منابع اطلاعاتی خارج از بلاک چین بیان کنیم.

• سیستم های پرداختی

یکی از کاربردهای چین لینک استفاده از آن جهت سیستم های پرداختی است.

همانطور که می دانید، در قراردادهای هوشمند ، امکان پرداخت با استفاده از ارز دیجیتال انحصاری بلاک چین مربوطه آن قرارداد، کار آسانی است. اما نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که قراردهای هوشمند برای اینکه بتوانند در دنیای واقعی مورد استفاده قرار بگیرند و کاربردی تر شوند باید بتوانند روش های پرداخت متنوع تری را پوشش دهند. چین لینک این امر را ممکن می سازد.

• پرداخت بانکی

یکی از امکانات ارز دیجیتال چین لینک ( ChainLink ) امکان اتصال قراردادهای هوشمند به سیستم های بانکی موجود و ایجاد اپلیکیشن هایی است که در سیستم های مالی سنتی امکان پذیر نیست.

در این حالت توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند ، اطلاعاتی از قبیل حساب های بانکی مشتریان ، سپرده گذاری ها و … را از بانکهای جهانی در قراردادهای هوشمند قرار می دهند و همچنین قادرند از مزایای پرداخت بین المللی سوئیفت نیز بهره ببرند.

• ایجاد شبکه های پرداختی

قابلیت دسترسی آسان به قراردادهای هوشمند توسط ارائه دهندگان کارت های اعتباری توسط ارز دیجیتال چین لینک امکان پذیر است و از این طریق می توان شبکه های پرداختی شبیه پی پال ایجاد کرد.

• استفاده از ارزهای دیجیتال مختلف در قراردادهای هوشمند

چین لینک این قابلیت را مهیا می سازد که پلتفرم های ارائه دهنده قراردادهای هوشمند، پرداخت خود را در دفتر کل توزیع شده هر ارز دیجیتال دیگری انجام دهند. در نتیجه افرادی که یک قرارداد هوشمند را راه اندازی می کنند، می توانند پرداخت های خود را با بیت کوین ، نانو، ریپل و یا هر ارز دیجیتال دیگری انجام داد.

ارز دیجیتال چین لینک

• صرافی های غیرمتمرکز

چین لینک با ارائه یک روش جدید جهت طراحی صرافی های غیر متمرکز ، امکان دسترسی قراردادهای هوشمند را به حساب هایی که خارج از زنجیره بلاک چین مورد نظر هستند را بدون اتصال کیف پول به صرافی، برای هر دو طرف معامله فراهم می آورد.

البته قابل ذکر است که ChainLink کاربردهای متعددی دارد که در اینجا به ذکر این چند مورد بسنده می کنیم.

چگونه ارز دیجیتال چین لینک ( ChainLink ) بخریم

اصلی ترین صرافی چین لینک بایننس است که حدود ۹۷ درصد از معاملات آن را در اختیار قرار دارد که ۶۶ درصد آن با بیت کوین و ۳۱ درصد آن با اتریوم است.

چین لینک در صرافی های دیگری نظیر بیت هامب، هیوبی ، کوین بن (CoinBene) ، بیترو(Bitrue) ، مرکاتوس(Mercatox) و OKEX معامله می شود.

کیف پول های چین لینک ( ChainLink )

از آنجایی که توکن چین لینک ERC20 است و مبتنی بر اتریوم ساخته شده است ، بنابراین با همه کیف پول های اتریوم مانند MyEtherWallet و Ledger Nano s و کیف پول های مطابق با ERC20 سازگار است.

البته ناگفته نماند که ممکن است پس از عرضه شبکه اصلی ChainLink این شرایط تغییر کند. زیرا توکن لینک از استاندارد جدیدی استفاده خواهد کرد که ترکیبی از ERC20 و ERC-223 می باشد.

ارز چین لینک در عمل یک توکن غیر قابل استخراج است. توکن های غیر قابل استخراج در ابتدا توسط خالق آن توکن استخراج شده اند و سپس به عموم عرضه می شوند.

این ارز در حال حاضر با ۱٫۱۰ میلیارد دلار ارزش بازار در رتبه ۱۴ ام بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و هر واحد ChainLink که بانماد Link شناخته می شود ارزشی معادل ۲٫۸۲ دلار آمریکا دارد.

مزایای بلاکچین چین لینک

معرفی چین لینک

ازآنجایی‌که چین لینک برای کمک به جمع‌آوری داده‌های خارج از زنجیره برای قراردادهای هوشمند طراحی‌شده است، موارد زیر را می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین مزایای این بلاک چین نام برد:

 • اتصال به API مختلف: ازآنجایی‌که چین لینک Core برای ترجمه درخواست‌های داده از یک زبان برنامه‌نویسی درون زنجیره‌ای به زبان خارج از زنجیره طراحی‌شده است، در حال حاضر قراردادهای هوشمند در صورت اطمینان از امنیت، دسترسی غیرمتمرکز و دقت منابع، توانایی ارائه درخواست داده از هر منبع خارجی را دارند.
 • ارسال پرداخت در سطح جهانی: اکنون‌که قراردادهای هوشمند به منابع اطلاعات خارجی دسترسی دارند، می‌توان قراردادهای قوی‌تر و تطبیق‌پذیرتری را باقابلیت ارسال پرداخت به هرجای جهان از طریق شبکه‌های غیرمتمرکز اوراکل منعقد کرد.
 • غیرمتمرکز: همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، چین لینک بر اساس بلاکچین غیرمتمرکز ساخته‌شده است. به این معنا که هیچ مرکزی ازجمله دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ بر امور آن کنترلی ندارند.
 • رمزنگاری End-To-End: ازآنجاکه کل سیستم چین لینک برای کار در حوزه مبتنی بر بلاک چین طراحی‌شده است، شبکه‌های اوراکل داده‌های صحیح را جمع‌آوری کرده و با استفاده از رمزنگاری end-to-end از قرار گرفتن اطلاعات قرارداد هوشمند در معرض منابع خارجی جلوگیری می‌کنند.
 • افزایش کارآمدی قراردادهای هوشمند: درگذشته امکان دسترسی امن چین لینک به منابع خارجی محدود بود؛ اما اکنون امکان اتصال قراردادهای هوشمند به بی‌نهایت داده‌های ورودی و خروجی فراهم‌شده است؛ بنابراین می‌توان گفت کارایی و پتانسیل قرارداد‌های هوشمند بیشتر از هر زمان دیگری افزایش‌یافته است.
 • بهبود مداوم پروژه: گروه پشتیبان این پروژه به‌صورت مداوم در تلاش‌اند تا با اضافه کردن قابلیت‌های جدید به آن باعث افزایش کارآمدی آن شده و شرکت‌ها و مشاغل بیشتری به قراردادهای هوشمند اعتماد کنند.

آیا چین لینک ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

معرفی چین لینک

در مورد سرمایه‌گذاری در هیچ‌یک از رمز ارزها پاسخ مستقیمی وجود ندارد. معامله در بازار ارزهای دیجیتال کاملاً مشابه معامله در فارکس است. هردوی آن‌ها بی‌ثبات هستند و نمی‌توان تصویر دقیقی از آینده آن‌ها متصور بود. فاکتورهای زیادی بر قیمت‌ها تأثیرگذار هستند حتی اگر از تمام آن‌ها آگاهی داشته باشید غیرممکن است همه آن‌ها را در تصمیمات سرمایه‌گذاری خود دخیل کنید.

بنابراین لازم است برای سرمایه‌گذاری در لینک یا هر رمز ارز دیگری رویکرد محتاطانه‌ای را در پیش بگیرید. اگرچه در طی یک سال گذشته قیمت رمز ارزها رشد ۴۵۰ درصدی را تجربه کرده است، اما توصیه ‌می‌شود برای مدیریت ریسک، در ارزهای دیجیتال مختلف سرمایه‌گذاری‌ کنید.

به‌طورکلی به دلیل بی‌ثبات بودن ارزش رمز ارز Link، بهتر است تنها درصورتی‌که تمایل به حمایت از این فنّاوری در آن سرمایه‌گذاری کنید.

کدام مؤسسات مالی در چین لینک سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

همان‌طور که اشاره شد chainlink به‌عنوان یک میان‌افزار بین قراردادهای هوشمند و منابع ورودی و خروجی داده‌های خارجی عمل‌ می‌کند و در حال حاضر بانک‌ها ازنظر سرمایه‌گذاری در آن ارزش بالایی ندارند؛ اما اگر در آینده اعتماد بانک‌ها و مؤسسات مالی به قراردادهای هوشمند بیشتر شود که به‌احتمال‌زیاد این اتفاق‌ خواهد افتاد؛ بانک‌ها نگاه سخت‌گیرانه‌تری به روند کاری چین لینک و توانایی‌های آن خواهند داشت.

نتیجه‌ گیری

چین لینک شبکه‌ای غیرمتمرکز از اوراکل‌ها است. این شبکه با استفاده از یک سیستم ترجمه، داده‌های دنیای واقعی خارج از زنجیره را به زبان قابل‌فهم در قراردادهای هوشمند داخل زنجیره ترجمه‌ می‌کند. رمز ارز لینک در بلاک چین آن به‌منظور ارائه پاداش به اپراتور گره‌ها طراحی‌شده‌ و ریسک سرمایه‌گذاری نسبتاً بالایی دارد.

سوالات متداول

۱) آیا سرمایه‌گذاری در چین لینک توصیه می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند پتانسیل رشد چین لینک بسیار بالا است. نکته مهم این است که چین لینک با پروژه‌های صرفاً سوداگرانه متفاوت بوده و بسیار ایمن‌تر است چراکه می‌تواند بازده قابل‌توجهی به همراه داشته باشد.

۲) آیا چین لینک بر روی اتریوم ساخته‌شده است؟

چین لینک یک سرویس اوراکل است که در حال حاضر بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود؛ اما به‌صورت اگنوستیک طراحی‌شده است. مأموریت آن ارائه محیطی است که بتوان از طریق آن اطلاعات دنیای خارج را به‌صورت غیرمتمرکز در قراردادهای هوشمند موجود در بلاکچین وارد کرد.

۳) وظیفه گره (node) در چین لینک چیست؟

اپراتورهای گره با انجام فعالیت‌های باکیفیت و صادقانه از طریق رمز ارز لینک پاداش دریافت ‌می‌کنند. هر گره چین لینک مشخصات فنی مشخصی داشته وظایف هماهنگ شده‌ای را متناسب با قراردادهای اوارکل را انجام‌ می‌دهد. فعالیت در یک گره به شما این امکان را می‌دهد تا داده‌های خارجی را مستقیماً به قراردادهای هوشمند ارائه دهید.

 

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=1174

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.