1

رقیق شدن برند یا Brand Dilution چیست؟

  • کد خبر : 9892
  • ۰۷ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۴
رقیق شدن برند یا Brand Dilution چیست؟

رقیق شدن برند زمانی اتفاق می‌افتد که یک نام تجاری ارزش خود را به دلیل استفاده بیش از حد از دست می‌دهد. زمانی ارزش از بین می‌رود که یک محصول انتظارات مشتریان از برند را برآورده نکند. اگر محصول جدید بر اساس اهداف محصول اصلی عمل نکند، توسعه نام تجاری می‌تواند منجر به رقیق شدن […]

رقیق شدن برند زمانی اتفاق می‌افتد که یک نام تجاری ارزش خود را به دلیل استفاده بیش از حد از دست می‌دهد. زمانی ارزش از بین می‌رود که یک محصول انتظارات مشتریان از برند را برآورده نکند. اگر محصول جدید بر اساس اهداف محصول اصلی عمل نکند، توسعه نام تجاری می‌تواند منجر به رقیق شدن برند شود. صدور مجوز، بزرگترین عامل رقیق سازی برند است. محصولات بی کیفیت یا نامرتبط با برند نیز می‌تواند معنای نام تجاری را از بین ببرد.

رقیق شدن برند قابل پیشگیری است. این وظیفه مدیران است که از معنای یک برند و نام محافظت کنند تا ارزش آن را حفظ کنند. در این مقاله از نتورک نیوز به معنای رقیق شدن برند و اقداماتی جهت پیشگیری و اجتناب از این اتفاق خواهیم پرداخت.

بررسی مفهوم رقیق شدن برند

رقیق شدن برند یا Brand Dilution زمانی اتفاق می‌افتد که یک شرکت، نام خود را بیش از حد گسترش دهد و در نتیجه ارزش‌ها و هویت اصلی نام تجاری‌اش کاهش یابد. این می‌تواند به روش‌های مختلفی رخ دهد، مانند:

  • گسترش برند به بازارهای غیر مرتبط
  • ارائه تنوع بیش از حد محصول یا خدمات
  • ایجاد تغییراتی در هویت برند، مانند لوگو یا طرح رنگ جدید، که با ارزش‌های اصلی برند همخوانی ندارد.
  • هدف قرار دادن بیش از حد مخاطبان مختلف، منجر به از دست دادن هویت و سهم بازار می‌شود.

هنگامی که یک رقیق سازی نام تجاری اتفاق می‌افتد، شرکت وضوح و تمرکز خود را از دست می‌دهد و درک مفهوم آن را برای مصرف کنندگان دشوارتر می‌کند. این می‌تواند منجر به کاهش وفاداری مشتری و از دست دادن سهم بازار شود، زیرا مصرف‌کنندگان ممکن است برای برندهایی رقابت کنند که در پیام‌های خود شفاف‌تر و سازگارتر باشند.

برای مثال، اگر شرکتی که به فروش پوشاک گران‌قیمت معروف است، شروع به فروش اقلام ارزان‌قیمت تحت برند خود کند، مشتریان ممکن است اعتماد خود را به کیفیت محصول اصلی خود از دست بدهند و شروع به جستجو در جای دیگری برای پوشاک با کیفیت بالا کنند. پیامد این امر می‌تواند زیان قابل توجهی در درآمد شرکت باشد؛ زیرا افراد کمتری از محصولات و خدمات با قیمت بالاتر آن شرکت خرید می‌کنند.

رقیق شدن برند یا Brand Dilution چیست؟

دلایل رقیق شدن برند

عوامل مختلفی در جهت رقیق شدن برند وجود دارد که در ادامه به برخی از آن اشاره می‌کنیم:

صدور مجوز: مجوز دادن به یک برند اصلا کار اشتباهی نیست. مگر اینکه زیاد منطقی نباشد. محصولی که نام تجاری برای آن مجوز دارد باید کیفیت و تصویر برند را منعکس کند. مک لارن مجوز نام تجاری خود را به Oneplus داد خوب بود. آن‌ها گوشی خود را به دلیل سرعتش به بازار عرضه کردند، از این ایده استفاده کردند که چگونه شرکت‌ها از «اغلب به افسانه‌ها» تبدیل شدند و برخی تغییرات طراحی مناسب را در گوشی‌های نسخه مک لارن خود وارد کردند. اما مک لارن مجوز IKEA را برای استفاده از نام تجاری خود برای فروش مبل به رقیق شدن برند منجر می‌شد.

توسعه محصولات جدید: وقتی یک نام تجاری و برند تصمیم می‌گیرد خط محصولات خود را گسترش دهد و محصولات جدیدی عرضه کند، ممکن است باعث رقیق سازی برند شود. اگر تعداد محصولات زیاد شود و هر یک از آن‌ها بر روی نیازهای خاصی تمرکز کند، مشتریان ممکن است به سادگی با برند ارتباط برقرار نکنند یا هویت برند را فراموش کنند.

تغییر استراتژی بازاریابی: هرگاه یک شرکت تصمیم به تغییر در استراتژی بازاریابی خود بگیرد، این می‌تواند منجر به رقیق شدن برند شود. این تغییرات ممکن است شامل تغییر نام، لوگو، تمدن برند، نحوه ارتباط با مشتریان و… باشد. این تغییرات ممکن است باعث کاهش شناخت برند توسط مشتریان شود و در نتیجه رقیق سازی برند اتفاق بیفتد.

برند نامناسب: وقتی یک برند سعی می‌کند به یک گروه مشتریان جدید یا بازارهای جدید گسترش یابد و تمدن برند را برای آن‌ها تغییر دهد، ممکن است خصوصیت‌های منحصر به فرد برند کاسته شود و هویت نام تجاری رقیق شود.

تجارت در بازارهای جدید: وقتی یک برند تصمیم می‌گیرد در بازارهای جدید حضور یابد، ممکن است برای ورود به این بازارها تغییراتی در محصولات، قیمت‌گذاری، استراتژی بازاریابی و … انجام دهد. این تغییرات ممکن است باعث رقیق شدن هویت و تمرکز برند شود.

رقیق شدن برند یا Brand Dilution چیست؟

اقدامات پیشگیرانه در جهت رقیق شدن برند

خوشبختانه، اقدامات پیشگیرانه می‌تواند از رقیق شدن برند (Brand Dilution) جلوگیری کند و از ماهیت اسم تجاری شما محافظت کند:

تحقیقات کامل بازار:  قبل از ورود به حوزه کاری جدید، تحقیقات عمیقی انجام دهید تا از همسویی با هویت برند و مخاطبان هدف خود اطمینان حاصل کنید. نیازهای بازار را درک کنید و توانایی‌های برند خود را برای تاثیر بهتر ارزیابی کنید.

به هویت خود وفادار بمانید: برند خود را با ارزش‌ها، مأموریت و تخصص اصلی آن به خاطر بسپارید. هر توسعه‌ای باید مکمل و تقویت کننده این هویت باشد نه اینکه از آن منحرف شود.

معماری استراتژیک برند: ایجاد زیربرندها یا نهادهای مجزا برای سرمایه گذاری‌های غیرمرتبط را در نظر بگیرید. این به حفظ یکپارچگی برند اصلی شما کمک می‌کند و در عین حال فرصت‌های جدید را تحت هویت‌های متمایز بررسی می‌کند.

توسعه دقیق محصول: برای اطمینان از اینکه هر محصول جدید با استانداردهای کیفیت نام تجاری شما مطابقت دارد و با مخاطبان هدف شما طنین انداز می‌شود، روی تحقیقات کامل، مشارکت متخصص و آزمایش‌های دقیق سرمایه گذاری کنید. با اینکار از رقیق سازی برند خود جلوگیری می‌کنید.

ارتباط ثابت برند: صدای برند یکپارچه را در تمام کانال‌های ارتباطی حفظ کنید، اطمینان حاصل کنید که پیام‌ها با ارزش‌های اصلی شما همسو هستند و با مخاطبان هدف شما طنین‌انداز می‌شوند.

در نظر گرفتن مخاطبان هدف: هنگام گسترش یک برند، در نظر گرفتن مخاطبان هدف برای محصول یا خدمات جدید بسیار مهم است. مخاطب هدف ممکن است نیازها، ترجیحات و انتظارات متفاوتی نسبت به مخاطبان موجود داشته باشد. مهم است که اطمینان حاصل شود که توسعه برند نیازهای مخاطبان هدف را برآورده می‌کند و در عین حال با ارزش‌ها و ویژگی‌های نام تجاری همسو است.

هوشیار باشید: از خود راضی بودن می‌تواند عواقب مخربی برای مالکیت معنوی برند شما داشته باشد. حتی استفاده‌های به ظاهر بی‌ضرر از علامت تجاری شما در زمینه‌های به ظاهر نامرتبط، پتانسیل رقیق شدن، تضعیف متمایز بودن آن و کاهش ارزش آن را دارد. همانطور که یک نوازنده از ملودی خود محافظت می‌کند، دفاع فعالانه از هویت برند شما، بسیار مهم است.

بدون در نظر گرفتن بی‌ربط بودن آن‌ها، اقدامات مناسبی را در برابر استفاده‌های بالقوه نقض کننده دنبال کنید. عدم اقدام می‌تواند یک مجوز ضمنی ایجاد کند و به طور بالقوه مانع از توانایی شما برای اعمال حقوق علامت تجاری خود در آینده شود، حتی اگر بخواهید سبد محصولات خود را در حوزه‌های مرتبط یا حتی نامرتبط گسترش دهید.

رقیق شدن برند یا Brand Dilution چیست؟

نکاتی برای مدیریت رقیق سازی برند

در اینجا چند نکته مفید برای مدیریت رقیق شدن برند (Brand Dilution) آورده شده است:

شامل تحقیقات تخصصی:

مطمئن شوید که کارشناسان واجد شرایط، درباره محصول جدید شما تا حد امکان به خوبی تحقیق و آن را به بهترین نحو طراحی کرده‌اند.

آزمایش کامل کامل:

محصول و خدمات جدید خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به طور خاص برای گروه هدف شما جذاب است.

به بازخورد گوش دهید:

اگر شرکت شما محصولی را عرضه می‌کند که منجر به رقیق شدن برند می‌شود، سعی کنید با خواندن بازخورد مصرف‌کنندگان دریابید که چه عواملی باعث آن شده است. درک بخش بازار شما برای توسعه محصولات موفق بسیار مهم است.

ویژگی‌های برند موفق

با وجود خطرات رقیق شدن برند، برخی از شرکت‌ها با موفقیت، نام تجاری خود را در بازارها و دسته‌بندی‌های محصول جدید گسترش داده‌اند. برای مثال، اپل با موفقیت برند خود را از رایانه‌ها به گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و ابزارهای پوشیدنی گسترش داده است. کلید توسعه برند موفق، حفظ ثبات برند و وفادار ماندن به ارزش‌های اصلی برند است .

همانطور که اشاره کردیم، رقیق سازی برند یک پدیده رایج در دنیای تجارت است و می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر ارزش برند و ارزش ویژه شرکت داشته باشد. برای جلوگیری از رقیق شدن برند، شرکت‌ها باید بر حفظ ارزش‌ها و هدف اصلی خود تمرکز کنند، هنگام گسترش برند خود گزینشی عمل کنند و ثبات برند را حفظ کنند. توسعه نام تجاری موفق، شرکت‌ها را ملزم می‌کند که به ارزش‌های اصلی برند وفادار بمانند و ثبات برند را در همه محصولات و بازارها حفظ کنند.

رقیق شدن برند یا Brand Dilution چیست؟

نمونه‌هایی از رقیق شدن برند در شرکت‌های بزرگ جهان

برخی از نمونه‌های رقیق شدن برند(Brand Dilution) که باید به آن‌ها توجه کنید، عبارتند از:

۱٫گپ: برند گپ یک برند پوشاک است که شروع به فروش لباس‌های مردانه و زنانه کرد. اما در اوایل دهه ۲۰۰۰، این شرکت تصمیم گرفت خط جدیدی از لباس‌های کودکان را راه اندازی کند. مشکل این بود که لباس بچه‌ها با هویت نام تجاری همخوانی نداشت. آن‌ها ارزان‌تر و از کیفیت پایین‌تری نسبت به لباس‌های معمول برند بودند. در نتیجه، گسترش برند ناموفق رخ داد و نام تجاری با وضعیت ارزش برند کاهش یافته مواجه شد.

۲٫عطر هارلی دیویدسون: در دهه ۱۹۹۰، هارلی دیویدسون تلاش کرد تا برند خود را با فروش یک سری عطر گسترش دهد. مشکل این بود که عطر هیچ ربطی به موتور سیکلت یا ارزش‌های اصلی برند نداشت. در نتیجه، نام تجاری رقیق شد و عطر با شکست مواجه شد. این یک اشتباه در گسترش نام تجاری توسط شرکت بود.

۳٫کریستال پپسی: در اوایل دهه ۱۹۹۰، پپسی نوع جدیدی از نوشابه را به نام کریستال پپسی عرضه کرد. مشکل این بود که نوشابه شفاف بود و هیچ طعمی نداشت. در نتیجه، نام تجاری رقیق شد و نوشابه با شکست مواجه شد.

۴٫سیستم تصفیه آب ویرجین: در سال ۲۰۰۷، ویرجین یک سیستم جدید تصفیه آب را معرفی کرد. مشکل این بود که سیستم خیلی خوب نبود و خیلی گران بود. در نتیجه، نام تجاری رقیق شد و محصول با شکست مواجه شد. فیلتر آب ویرجین تصویر برند را به خوبی منعکس نمی‌کند و ویرجین را احمقانه جلوه می‌دهد. در مورد آن فکر کنید: آیا می خواهید با شرکتی که تجارتش ساخت فیلترهای آب است پرواز کنید؟ نه چندان.

۵٫پوشاک کوکاکولا: در اوایل دهه ۱۹۸۰، کوکاکولا یک خط تولید لباس راه اندازی کرد. مشکل این بود که لباس‌ها خیلی شیک نبودند و خوب به تن نمی‌کردند. در نتیجه، نام تجاری رقیق شد و خط لباس با شکست مواجه شد.

۶٫عینک گوگل: در سال ۲۰۱۳، گوگل عینک گوگل، یک کامپیوتر پوشیدنی را عرضه کرد. مشکل این بود که عینک‌ها بسیار گران بودند و چندان کاربردی نبودند. در نتیجه، نام تجاری رقیق شد و محصول با شکست مواجه شد.

رقیق شدن برند یا Brand Dilution

راه‌هایی برای بازیابی اعتماد مشتریان پس از رقیق شدن برند

بدانید که رقیق سازی برند می‌تواند به یک برند آسیب جبران ناپذیری وارد کند، اما در اینجا هنوز چند چیز وجود دارد که می‌توانید برای احیای اعتماد تلاش کنید.

بازگرداندن ارزش‌های اصلی:

بازگشت به ارزش‌های اصلی ایده خوبی است، به‌ویژه زمانی که سایر خدمات در حال کاهش هستند. اطمینان حاصل کنید که هر تغییر محصول یا برند جدید با دیدگاه اصلی برند مطابقت دارد. همیشه از لنز محافظت از برند اصلی به توسعه نگاه کنید.

عاقلانه شرکا را انتخاب کنید :

همین ایدئولوژی برای شرکا و همکاران شما نیز صادق است. اگر شریک شما ارزش‌های برند را درک نکند و نتواند به آن‌ها وفادار بماند، می‌تواند روی برند شما ضعیف عمل کند و باعث رقیق سازی برند شود.

پیام‌رسانی مداوم:

اطمینان حاصل کنید که همه افراد مرتبط با برند، فروشندگان، خرده‌فروشان و ذینفعان، پیام‌ها، ارزش‌ها و انتظارات برند را درک می‌کنند. اشتراک گذاری و صحبت در مورد این استانداردهای برند می‌تواند به عنوان یک راهنما در زمان‌های سخت عمل کند.

شفافیت :

اشتباهات را بپذیرید، قدم بردارید و با مهربانی پیش بروید. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که برندها مرتکب می‌شوند این است که وقتی مقصر هستند، مشکل را انکار می‌کنند یا مشتری را نادیده می‌گیرند.

۵۵ درصد از مصرف کنندگان اگر عاشق داستان یک برند باشند، تمایل بیشتری به خرید یک محصول دارند. از دست دادن اعتماد به دلیل شفافیت می‌تواند بر شهرت یک برند تأثیر بگذارد.

سخن پایانی

رقیق شدن برند(Brand Dilution) به موقعیتی گفته می‌شود که برند ارزش و اعتبار خود را در بین مشتریان از دست می‌دهد. این اتفاق به دلایل مختلفی همچون، تغییر استراتژی بازاریابی، صدور مجوز،کاهش کیفیت محصول یا خدمات، اشتباهات در مدیریت برند، رقابت شدید و یا عدم ارتباط موثر با مشتریان رخ می‌دهد. رقیق سازی برند می‌تواند منجر به کاهش وفاداری مشتریان، کاهش درآمد و سهم بازار، افزایش هزینه‌های بازاریابی و نیاز به بازسازی برند شود. بنابراین، لازم است به توسعه و مدیریت برند توجه ویژه‌ای شود. هدف از این مقاله در سایت نتورک نیوز ارتقای تجربه مشتری و جلوگیری از رقیق شدن برند است.

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=9892

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.