0

نرخ پرش چیست و چه کاربردی دارد؟

  • کد خبر : 8735
  • ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۲
نرخ پرش چیست و چه کاربردی دارد؟

نرخ پرش به شما می‌گوید سایت شما تا چه میزان مورد توجه مردم قرار گرفته است. به کمک بانس ریت (bounce rate) یا نرخ پرش به راحتی خواهید فهمید کاربران با سایت شما در تعامل خوبی هستند و یا پس از گذشت چند ثانیه آن را ترک می‌نمایند. اگر می‌خواهید نظر مردم را به کسب […]

نرخ پرش به شما می‌گوید سایت شما تا چه میزان مورد توجه مردم قرار گرفته است. به کمک بانس ریت (bounce rate) یا نرخ پرش به راحتی خواهید فهمید کاربران با سایت شما در تعامل خوبی هستند و یا پس از گذشت چند ثانیه آن را ترک می‌نمایند.

اگر می‌خواهید نظر مردم را به کسب و کار خود جلب کنید، اولین و اساسی‌ترین قدمی که می‌توانید بردارید، ساخت یک وب سایت حرفه‌ای است.

ساخت وب سایت بهینه شده، پرسرعت و کاربرپسند کار آسانی نیست. برای اینکه نام برندتان پرآوازه شود و سایت شما در نتایج جستجو زودتر نشان داده شود باید ثابت قدم باشید! به این معنی که بعد از ساخت سایت خود، آماده ارزیابی عملکرد آن و تأثیری که بر روی بازدیدکنندگان می‌گذارد، باشید.

معیارهایی همچون نرخ پرش برای شما که در این راه پر از فراز و نشیب قدم برداشته‌اید، همچون چراغی در تاریکی خواهد بود.

نرخ پرش (Bounce Rate) چیست؟

نرخ پرش یا Bounce Rate، درصد بازدیدکنندگانی است که به جای ادامه مشاهده سایر صفحات سایت، وارد سایت می‌شوند و سپس از آن خارج می‌شوند. این نرخ در واقع واحد اندازه گیری اثربخشی یک وب سایت در تشویق بازدیدکنندگان برای ادامه بازدید و جلوگیری از فعالیت نداشتن است.

منظور از فعالیت نداشتن، کلیک نکردن روی لینک‌های داخلی، عدم تکمیل فرم‌ها، ثبت نام نکردن در سایت و… است. زمانی که برای بهبود عملکرد سایت خود تلاش می‌کنید، درواقع در حال کاهش بانس ریت هستید. اگر این نرخ کاهش پیدا نکند، بیانگر این است که بعضی از استراتژی‌ها درست اجرا نشده‌اند که خروج زودهنگام کاربر را سبب می‌شوند.

شما علاوه بانس ریت سایت باید معیارهای دیگری را برای برنامه ریزی در نظر بگیرید. زیرا استفاده به تنهایی از نرخ پرش تنها باعث سردرگمی و اشتباه در تحلیل‌ها می‌شود. شما می‌توانید از طریق ابعاد مختلف بانس ریت را بررسی کنید و در کنار آن به مواردی مانند چگونگی سایت، انواع صفحات، موضوعات محتوا، نوع محصولات و.. را توجه کنید.

توجه داشته باشید که آمارها و آنالیزهای بانس ریت را به طور قطعی، عاملی برای تحلیل دقیق سایت خود ندانید. شما برای کاهش نرخ پرش سایت خود باید بررسی کنید و ببینید که آیا کاربران به محصولات و محتواهای شما علاقه‌ای دارند؟ آیا ساختار کلی سایت و طراحی آن مورد پسند آن‌ها قرار گرفته است؟ آیا پیشنهادهایی که به کاربر می‌دهد، می‌تواند چالش‌های او را بر طرف کند؟

نحوه محاسبه نرخ پرش در گوگل آنالیتیکس

برای محاسبه نرخ پرش فرمول ساده‌ زیر به کار برده می‌شود:

bounce rate = (bounce count / visitor) * 100

به عنوان مثال، تعداد کل کاربران یک صفحه ۱۰۰۰ نفر است که از بین آن‌ها ۶۰۰ نفر، بانس ایجاد کرده‌اند. بانس ریت این صفحه ۶۰ درصد است.

.بیشتر بخوانید:

پرفروش‌ترین شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای در ایران

نرخ پرش زیبایی و جذابیت تصاویر و محتوای سایت

چرا بانس ریت یا نرخ پرش مهم است؟

همانطور که در مبحث قبلی مشخص شد، بانس ریت نشان دهنده فرصتهای از دست رفته است. آن‌ها بازدیدکنندگانی هستند که سفر طولانی دیجیتالی به وب سایت شما را طی کردند و سپس بدون هیچ گونه تعاملی آنجا را ترک کردند. وقتی در مورد بازاریابی دیجیتال صحبت می کنیم، تعامل بسیار مهمتر از اعداد خام است. مهم نیست که هر روز یک میلیون بازدید داشته باشید اگر این رقم به یک تبدیل هم منجر نشود.

نرخ پرش مهم است زیرا بهینه سازی مهم است. شرکت‌های پیشرو در حوزه دیجیتال لزوماً آن‌هایی نیستند که پول بیشتری برای سرمایه‌گذاری دارند، بلکه آن‌هایی هستند که می‌توانند تا حد امکان نسبت به بودجه خود تبدیل ایجاد کنند. زمانی که بتوانید آن اولین تاثیر بی عیب و نقص را ایجاد کنید، باعث می‌شوید که بازدید کنندگان در پلتفرم شما بمانند. این کاربران نیاز به کاوش در وب سایت، محتوا و برند شما را احساس می‌کنند. و از هر صفحه جدیدی که بازدید می‌کنند یک گام به ایجاد یک تبدیل نزدیک‌تر می‌شوند.

نه تنها این، بلکه زمان بیشتری برای آشنا کردن آن‌ها دارید. کاربرانی که مدت طولانی‌تری در سایت شما می‌مانند، بیشتر مستعد بازگشت منظم و چک کردن دوباره وب سایت شما هستند. آن‌ها این عادت را ایجاد می‌کنند که منجر به فروش، آگاهی از برند و وفاداری می‌شود. یک استراتژی خوب برای کاهش نرخ پرش می‌تواند یک کسب و کار را با همان برنامه دیجیتال و بودجه‌ای که قبلاً در اختیار داشته، بهبود ببخشد. این یک راه سریع‌تر و ساده‌تر برای گسترش دسترسی شما است.

. بیشتر بخوانید: وست ویژن

نرخ پرش چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

بالا بودن نرخ پرش نشان دهنده عدم کارایی و مشکل در استراتژی وب‌سایت شما است و باید آن را اصلاح کنید. به عنوان مثال شاید صفحه نخست شما خوب طراحی نشده یا بارگذاری سایتتان مشکل دارد. باید بگوییم که بالا بودن Bounce Rate دلایل متعددی دارد و تنها دلیلش عدم کارای وب‌سایت شما نیست. برای اینکه بفهمید مشکل دقیقا از کجا منشا می‌گیرد باید نرخ پرش را در بازه‌های زمانی مختلف اندازه گیری کنید. البته توجه داشته باشید که این مسئله تنها یکی از مواردی است که تعیین کننده کیفیت سایت شما است. درست است که برای بهتر شدن عملکرد باید نرخ پرش را کاهش دهید ولی نباید بیش از اندازه وسواس داشته باشید.

نرخ پرش و نرخ خروج چه تفاوتی باهم دارند؟

نرخ پرش یا بانس ریت تنها مربوط به صفحه ورود کاربران به وب‌سایت شما هستند اما نرخ خروج مربوط به آخرین صفحه‌ای است که کاربر قبل از ترک سایت آن را مشاهده می‌کند؛ بنابراین، اگر کاربری به سایت شما بیاید و بدون هرگونه تعاملی با سایت شما خارج شود، در این صورت یک پرش و یک خروج محاسبه می‌شود. این در حالی است که اگر پس از ورود به سایت شروع به گشتن در سایت کرده و با سایت شما تعامل برقرار کند، در این صورت تنها یک خروج برای آن ثبت می‌گردد.

اگر در قسمت Behavior حساب کاربری Google Analytics خود، گزارش عملکرد صفحات برای بازدیدکنندگان را مشاهده کنید، اطلاعات ستون مقابل هر صفحه وبسایت نرخ پرش و نرخ خروج آن صفحه را نشان می‌دهند. انتخاب یک Dimension دیگر مثل کانال ورودی بازدیدکنندگان، می‌تواند برای تحلیل بهتر به شما کمک کند. برای مثال، اگر کاربرانی که از طریق بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی وارد وبسایت شما شده‌اند در صفحات خاصی نرخ پرش بالایی دارند، به این معناست که اطلاعات موجود در شبکه اجتماعی‌تان با اطلاعات صفحه‌ای که به آن لینک داده‌اید تناسبی ندارد و باید مطالب آن صفحه از وبسایت یا اطلاعات مربوط به آن در شبکه‌های اجتماعی را تغییر دهید.

نرخ پرش زیبایی توجه بهک امنت و پیام های مخاطبین

سخن آخر

می‌دانیم که برخی از استراتژی‌هایی که بیان کردیم می‌توانند نتایج نسبتاً سریعی داشته باشند، اما چنین انتظاری نداشته باشید. به رشد مخاطبان سایت خود ادامه دهید. همان‌طور که تجربه‌ی کاربری را برای کاربران بهبود می‌بخشید، آن‌ها با کمال میل به دیگران شما را معرفی می‌کنند. بنابراین وضعیت ترافیک جست‌وجو و لینک‌های ورودی سایت شما بهترمی‌شود.

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=8735

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.