2

اهمیت شبکه سازی در کسب و کار

  • کد خبر : 2106
  • ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱
اهمیت شبکه سازی در کسب و کار

شبکه سازی در کسب و کار یکی از بهترین روش ها برای پیشرفت شغلی و موفقیت حرفه ای است. یک شبکه خوب می تواند فرصت هایی برای پیشرفت و فرصت هایی برای بهبود شخصی فراهم کند. اگر می‌خواهید شغل خود را رشد دهید و شانس موفقیت حرفه ای خود را افزایش دهید، باید اهمیت شبکه‌سازی […]

شبکه سازی در کسب و کار یکی از بهترین روش ها برای پیشرفت شغلی و موفقیت حرفه ای است. یک شبکه خوب می تواند فرصت هایی برای پیشرفت و فرصت هایی برای بهبود شخصی فراهم کند. اگر می‌خواهید شغل خود را رشد دهید و شانس موفقیت حرفه ای خود را افزایش دهید، باید اهمیت شبکه‌سازی در تجارت را درک کنید. در این مقاله، شبکه را تعریف می‌کنیم، در مورد اینکه چگونه می‌تواند به شما در پیشرفت شغلی کمک کند و نکاتی برای شبکه‌سازی موثر ارائه می‌کنیم، بحث می‌کنیم.

شبکه سازی چیست؟

شبکه سازی عبارت است از حفظ یک لیست تماس شخصی و حرفه ای که می توانید از آن برای کمک به پیشرفت شغلی خود استفاده کنید. برای ایجاد و حفظ یک شبکه سودمند، باید به دنبال فرصت هایی برای رشد و گسترش شبکه خود باشید. شبکه شما می تواند متشکل از افراد مختلفی باشد، از جمله:

همکاران

خانواده

دوستان

اساتید یا دانشجویان همکار

افراد حرفه ای در زمینه شما

مشتریان

آشنایی های شخصی

افرادی که در ورزشگاه یا سایر مراکز اجتماعی محلی خود می بینید.

گسترش عمدی و حفظ شبکه خود یکی از مهم ترین اقداماتی است که می توانید برای افزایش شانس موفقیت حرفه ای خود بردارید.

چرا شبکه‌سازی مهم است؟

شبکه‌سازی به شما امکان می‌دهد به فرصت‌هایی دسترسی داشته باشید که ممکن است به تنهایی نتوانید پیدا کنید. شبکه شما این پتانسیل را دارد که بینشی در زمینه های مختلف به شما ارائه دهد، اطلاعاتی در مورد آنچه کارفرمایان بالقوه به دنبال آن هستند و توصیه هایی در مورد اینکه چگونه می توانید از نظر حرفه ای پیشرفت کنید. اگر مایل به ایجاد و حفظ رابطه هستید، یک تماس می‌تواند شما را به جلسات یا مصاحبه با چندین شرکت سوق دهد بدون اینکه مجبور باشید برای ایجاد ارتباط در هر یک از آنها تلاشی کنید.

شبکه موثر می تواند در زمان، تلاش و استرس شما صرفه جویی کند. بنابراین دانستن نحوه استفاده از آن می تواند ابزار قدرتمندی برای پیشرفت حرفه ای شما باشد. شبکه سازی می تواند از سه طریق خاص مفید باشد:

۱٫ اهمیت شبکه سازی در محل کار

یکی از واضح ترین مکان ها برای رشد شبکه شما در محل کار شما است. ارتباطاتی از این قبیل می‌توانند به شما ارجاع، هدایت‌های شغلی، راهنمایی و آموزش عملی ارائه دهند. اگر زمان و تلاش خود را به شناخت همکاران خود اختصاص دهید، آنها این پتانسیل را دارند که به شما در پیشرفت شغلی فعلی یا انتقال به شغل جدید کمک کنند. سرپرستان می توانند توصیه نامه بنویسند، مدیران می توانند اطلاعات داخلی در مورد یک بخش دیگر به شما بدهند و همکاران قبلی می توانند شما را به کارفرمای جدید خود معرفی کنند.

شبکه محل کار شما همچنین می تواند به شما به عنوان یک حرفه ای و به عنوان یک کارمند کمک کند. مربی که مایل به مشاوره و راهنمایی شما باشد می تواند به شما کمک کند تا تجربه کسب کنید. یک همکار که مهارت فنی خاصی دارد ممکن است مایل به آموزش به شما باشد. این فرصت‌ها برای بهبود خود در محل کار می‌تواند شما را به کارمندی ارزشمندتر و کاندیدای جذاب‌تر برای جستجوهای شغلی آینده تبدیل کند.

۲٫ اهمیت شبکه برای توسعه شغلی

توسعه شغلی اساساً نقشه ای از سفر شغلی شما است. با تحصیل شما شروع می شود و با بازنشستگی به پایان می رسد. توسعه شغلی شامل مهارت هایی است که از تحصیلات رسمی و غیررسمی خود کسب کرده اید، تجربه ای که در اولین شغل خود به دست آورده اید و فرصت های پیشرفتی که در موقعیت فعلی خود دارید. شبکه سازی یکی از موثرترین روش ها برای تسریع سرعت پیشرفت شغلی شما و فراهم کردن فرصت های جدید برای موفقیت است.

بیشتر بخوانید

کارفرمای شما ممکن است فرصت‌های رسمی برای پیشرفت شغلی، مانند دوره‌های آموزشی، سمینارها یا آزمون‌های صدور گواهینامه در اختیار شما قرار دهد. با این حال، بیشتر مسئولیت توسعه حرفه ای بر عهده شماست. راه های مختلفی وجود دارد که می توانید از شبکه حرفه ای خود برای پیشرفت شغلی استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید از دوستی که برای یک رقیب کار می‌کند سوال بپرسید، یکی از دوره‌های استاد سابق خود را بررسی کنید یا با کارفرمای خود ملاقات کنید تا در مورد اهداف شغلی خود صحبت کنید.

توسعه شغلی برای کسانی که به دنبال رشد حرفه ای هستند بسیار مهم است و استفاده از شبکه شما می تواند ابزار ارزشمندی باشد. سعی کنید کسانی را در شبکه خود شناسایی کنید که ممکن است بتوانند مهارت ها و تجربیات جدیدی را در اختیار شما قرار دهند. برقراری ارتباط با مخاطبینی که در زمینه‌های مختلف و در سطوح مختلف کار می‌کنند، می‌تواند به شما کمک کند تا حرفه‌ای آگاه‌تر و توانا شوید.

۳٫ اهمیت شبکه در هنگام جستجوی کار

رایج ترین استفاده از شبکه‌سازی در پروسه جستجوی شغل است. اگر به دنبال شغل جدیدی هستید، مطمئناً شبکه شما قدرتمندترین ابزار شما است. شبکه شما می تواند نامه های مرجع، مشاوره جستجوی شغل و بینش در زمینه های جدید را در اختیار شما قرار دهد. بنابراین، قبل از اینکه رزومه خود را برای افراد غریبه ایمیل کنید، باید آن را با برخی از امیدوارکننده ترین مخاطبین خود به اشتراک بگذارید.

یکی از بهترین روش ها برای استفاده از شبکه در هنگام جستجوی شغل، رسانه های اجتماعی است. اگر با حلقه‌های اجتماعی خود در نمایه حرفه‌ای آنلاین خود و سایر سایت‌ها این واقعیت را به اشتراک بگذارید که به دنبال کار هستید، به احتمال زیاد فردی در لیست مخاطبین شما از یک موقعیت بازار آگاه است. امکانات استفاده از شبکه شما برای کاریابی گسترده است. به عنوان مثال، ممکن است رزومه خود را برای یک مخاطب خاص که در زمینه مورد علاقه شما کار می کند یا برای یک همکار که در یک شهر دیگر ارتباط دارد، ارسال کنید.

روابط نزدیک با مخاطبین شما می تواند بهترین شانس شما برای یک تغییر شغلی موفق باشد. اگر به طور منظم زمان و تلاش خود را برای شبکه حرفه ای خود سرمایه گذاری کنید، می توانید در صورت نیاز از منابع آن استفاده کنید.

.بیشتر بخوانید:

آموزش ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای

نکاتی برای شبکه سازی موثر

این توصیه را در مورد نحوه استفاده موثر از شبکه حرفه ای خود در نظر بگیرید:

به دنبال افراد مناسب باشید

با افرادی تماس بگیرید که می توانند کمک خاصی را که نیاز دارید به شما ارائه دهند. اگر به یک زمینه متفاوت علاقه دارید، با دوستان یا اعضای خانواده که در آن صنعت کار می کنند ارتباط برقرار کنید. اگر امیدوارید به بخش جدیدی در محل کار خود بروید، با همکاران خود که بخشی از آن تیم هستند صحبت کنید. شما هرگز نمی دانید چه کسی ممکن است در آینده به شما کمک کند، بنابراین مطمئن شوید که با افرادی که در صنایع و موقعیت های مختلف کار می کنند ارتباط برقرار کنید.

فعال باشید

پرورش شبکه شما در تمام طول سال برای حفظ ارتباطات مفید بسیار مهم است. اگر ناگهان به دوستی پیام دهید که از دوران دبیرستان با او صحبت نکرده اید، ممکن است نخواهند شما را به کارفرمای خود توصیه کنند. حفظ روابط دلپذیر با شبکه گسترده خود همیشه، حتی فقط با ارسال یک ایمیل کوتاه برای سلام کردن، بهترین راه برای اطمینان از اینکه آنها مایل به کمک در مواقع نیاز هستند هستند.

از منابع خود استفاده کنید

به لطف فناوری، حفظ یک شبکه حرفه ای آسان تر شده است. اینترنت منبع ارزشمندی برای ایجاد، پرورش و برقراری ارتباط با مخاطبین شماست. از پلتفرم های رسانه های اجتماعی برای ارتباط با حرفه ای ها در منطقه خود، برای برقراری ارتباط مجدد با دوستان قدیمی و شروع گفتگو با افرادی که در حین کار با آنها ملاقات می کنید، استفاده کنید. ارسال یک درخواست دوستی یا یک پیام کوتاه به یک مخاطب جدید ممکن است به آنها کمک کند تا شما را به خاطر بسپارند و آنها را تشویق به جستجوی یک رابطه متقابل کنند.

به دنبال رویدادهای شبکه باشید

معاشرت شخصی هنوز بهترین شانس شما برای ایجاد یک شبکه موفق است. شرکت در رویداد های شرکت، استراحتگاه ها یا رویدادهای اجتماعی شما را در معرض مخاطبین مهم قرار می دهد. به احتمال زیاد، دیگران هم در رویدادها شبکه دارند و از تبادل کارت ویزیت یا اطلاعات تماس خوشحال خواهند شد. 

لینک کوتاه : https://nwnews.ir/?p=2106

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.